Danieli, jaký je smysl a cíl festivalu? Je jím především přilákání lidí k hudbě a umožnění prezentace jiným než mainstreamovým kapelám a žánrům?

To určitě taky. Festival však není jen o hudbě. Jde o to, abychom společně mohli strávit hezký půlden. Bude na něm ke slyšení hudba vyžadující určitý nárok od posluchače. Chceme pro návštěvníky plnohodnotný a vyvážený zážitek plný hudby, divadla, zábavy a gastronomie.

Festival už má za sebou pár ročníků, našel by se ale přeci jen nějaký interpret, který se stihl zúčastnit všech?

Zatím to vycházelo tak, že jsem hrál na každém. Na tom třetím jsem se však jen účastnil happeningu na náměstí TGM. Některá vystoupení se však opakují. Například Wunderbar band se nám osvědčili před třemi lety a letos budou u nás hrát znovu.

Dá se o některé skupině či sólistovi říct, že bylo obzvlášť těžké ho na festival sehnat?

Takhle bych to přímo neřekl. Nejde nám o honění celebrit. Festival se zaměřuje spíše na alternativní styly. Obvykle se setkáváme se vstřícností a bezproblémovou komunikací. Pro dnešní dobu je navíc typické, že existuje hodně kapel. Už jsem musel řadu nabídek odmítnout. Není tak problém vyplnit program kvalitní hudbou.

Jak dochází k výběru jednotlivých kapel, které budou na akci hrát? Platí pravidlo – Kdo dřív přijde, ten dřív mele?

Hlavní část dramaturgie nemám na starosti. Každý z týmu organizátorů však může přijít s návrhem, o kterém se následně demokraticky hlasuje. Platí, že se členové týmu pohybují v různých kruzích. Interprety pak sháníme přes známé a na doporučení.

Je letošní ročník nějak tematicky laděný?

Tematicky přímo ne, jde nám o to, aby byl program co nejpestřejší. A aby byl zajímavý pro všechny generace. Snažíme se také pracovat s extrémním kontrastem. Může se tak stát, že po sobě budou následovat poslechově náročná skladba a zcela odlehčující funk.

Bude na festivalu vystupovat nějaká prostějovská kapela?

Hned na úvod je jedna z Prostějova. Snažili jsme se jich domluvit více, ale vyšlo to takhle. Co se pak týká jednotlivých bodů programu, tak se stejně jako každý rok snažíme o vyvážený program co se týká kvality. Není žádný tahoun festivalu ani žádná vata.

Festival Pod Lipami je benefiční akcí, tentokrát bude výtěžek z něj věnován dětské nemocnici v Ugandě se záměrem motivovat čerstvé maminky k tomu, aby rodily v nemocnicích, a ne v chatrčích. Proč jste si zvolili coby pořadatelé právě tento projekt na podporu?

Do týmu k nám přišla kamarádka, která dělá dobročinnou práci po celém světě. Připojili jsme se díky ní k už rozjetému projektu. Výborné je to například v tom, že v rozvojových zemích může malá částka hodně pomoct.

SOUTĚŽ O LÍSTKY
Prostějovský deník má pro své čtenáře volné lístky na tento zajímavý festival. Stačí, když se v pátek 29. července ve 13.00 hodin dovoláte do redakce na telefonní číslo 582 310 321 a správně odpovíte na soutěžní otázku:
Kolikátý ročník festivalu Pod Lipami se bude tuto sobotu konat?
První tři volající získají po dvou lístcích zdarma.

Festival pod Lipami v Prostějově.Zdroj: archiv pořadatelů