Kruh by už dávno nebyl aktivní, kdyby se mu někdo naplno nevěnoval. Záslužnou práci dělá Ludmila Kopečná Nedomanská, která Kruh přátel hudby vede. Jaké to je vést takovou organizaci prozradila v rozhovoru pro Deník.

Na úvod bych se rád zeptal. Jak jste se vůbec dostala do Kruhu přátel hudby?
Bylo to už někdy v roce 1987, kdy jsem jako malá holka s rodiči navštěvovala koncerty. Mně se to vždy moc líbilo. Bylo to motivační a hrávala jsem jako předskokánek. Tehdejší předseda pan Trnečka mi vždy říkal, že budu jeho nástupkyně. Karty pak byly rozdané, když jsem začala studovat konzervatoř. Od roku 2009 jsem začala pomáhat s přípravou koncertů a od roku 2012 působím jako předsedkyně.

Co to přesně znamená, být předsedkyní takovéto organizace?
Je to hlavně hodně práce, která bývá většinou zdlouhavá. Vybírám umělce, připravuji podklady na smlouvy a spolupracuji s grafikem panem Burgetem. Dále musím oslovit sponzory, postarat se o propagaci a například také nachystat sál před samotným koncertem.


Kolik času vám zabere plánování programu na koncertní sezónu?
Před měsícem jsme sezonu zahájili a už teď v hlavě plánuji tu další. Od února pak už intenzivně. Největší kus práce udělám o letních prázdninách, kdy mám v zaměstnání volno. Myšlenky v hlavě proudí celoročně.

Je něco, co byste v Konici ráda uspořádala, ale ještě se to nepodařilo?
Jednou u nás hrála Julie Svěcená a bylo to opravdu famózní. Mám takovou myšlenku a byla bych ráda, kdyby u nás zahrála se svým tatínkem. Obávám se, že se mi to ale nepodaří. Všechno je to otázka peněz.

Zajímalo by mě, jak funguje spolupráce v kruhu. Děláte si vše sama nebo máte nějaké pomocníky?
Většinu věcí si opravdu musím zajistit sama. Dříve měl klub více aktivních členů, ani nevím, proč jsme nějaké nové nenavrhli. Úzce pak pracuji s panem Vrbou z městského kulturního střediska, grafiky, květinářstvím a dalšími organizacemi.

Vím, že stíháte dvě povolání a ještě Kruh přátel hudby. Najdete si čas i na nějaké koníčky?
Veškerý čas obětuji této aktivitě. Když se najde čas, hodně ráda jezdím na jiné koncerty, kde čerpám inspiraci. Dále mám ráda čtení, luštění křížovek a miluji řízení auta. Kdyby se našel čas, určitě bych ráda cestovala.

Poslední otázka. Co říkají u vás doma na to, že veškerý čas obětujete kultuře ve městě?
Maminka mi stále říká, kdy umyjeme okna a nebo kdy proběhne generální úklid. Samozřejmě jsou rodiče rádi, že se věnuji hudbě. Vždy to tak i chtěli. Jen by byli určitě rádi, kdybych jim více pomáhala.

Kdo je Ludmila Kopečná Nedomanská?
- bydlí s rodinou v Konici
- vystudovala konzervatoř
- od roku 2012 je oficiálně předsedkyní Kruhu přátel hudby
- vyučuje hudební výchovu na základní škole a gymnáziu v Konici, dále také na základní umělecké škole hru na klavír a nauku