Tato drobná, devatenáctiletá tmavovláska, studentka Střední průmyslové školy oděvní se sídlem na Vápenici v Prostějově (SPŠO) totiž svojí jednoduchou a stylovou džínovou kolekcí totiž zvítězila v silně obsazené kategorii módních tvůrců nad patnáct roků.

Pozdvižení její čisté modely způsobily už na předkole doteků, jež se konalo počátkem dubna v městském kulturním klubu Duha.

„Když mlčím, tak se mi to líbí. Nemám, čím bych návrhářku popíchla,“ takto vzala kolekce Lucie Uždilové dech pichlavé moderátorce Ester Kočičkové, jež pátečním finálovým večerem provázela a často budila svými grimasami, poznámkami, a dokonce i róbou, kterou si oblékla, smích publika.

Stříbro a bronz

Stříbro v pátečních jubilejních desátých Dotecích módy porota přisoudila návrhářce Veronice Valuškové, jež přišla s originálními modely z vatované šusťákoviny, bronz pak získaly oděvy zhotovené v „chlapeckém“ looku. Pro dívky je vytvořila Monika Spišiaková.

V kategorii návrhářů doplňků nad patnáct roků porota zvolila jako vítěze Janu Pokornou. Ta představila luxusní ledvinku k plesovým šatům, která po odepnutí poslouží jako kabelka.Lucie Uždilová

Cenu v módních tvůrcích do patnácti roků pak získala Jana Začalová, která přišla před porotu s hnědými plesovými šaty originálního střihu.

„Konkurence byla letos velmi silná a vyrovnaná,“ přiznala Lucie Uždilová krátce po vyhlášení výsledků. Prozradila, že od září chce studovat na Vysoké škole textilní v Liberci.

„Ráda bych, aby mě časem módní branže živila. Ať už ta, co se týká oblečení, nebo bytového textilu,“ řekla.

Protože však ví, že oděvářství v České republice perspektivu příliš nemá, lidé si zde totiž zvykli nakupovat levné a nekvalitní oblečení, míní po ukončení studií odejít na zkušenou do zahraničí.

„Skvělé bych bylo, kdybych začínala jako pomocnice nějakého renomovaného salonu a časem si otevřela vlastní studio,“ nechala se slyšet.