Tvoříme kulturu tam, kde není dostupná, říká umělecký šéf Divadla Plyšového medvídka.

O představení i o divadle jsme si povídali s jeho uměleckým šéfem, režisérem a hercem Konrádem Popelem.

Divadlo Plyšového medvídka funguje od roku 2011, ale první profesionální soubor jste založil už o několik let dříve.
V roce 1999 jsme se potkali s kolegou Pavlem Hromádkou v angažmá v Šumperku, přizvali jsme k tomu herce Davida Háka, studenty JAMU a DAMU a vzniklo Divadlo Hromadná procházka. Dvě sezony jsme působili v prostějovském Národním domě, kde jsme navazovali na tradici Ha Divadla. Pamatuji si, že největším hitem bylo představení Nezvěstný od France Kafky nebo Malý princ. Pak jsme získali dotaci od města, ale vrátili jsme ji, protože po dvou letech jsme byli unavení. To bylo v roce 2001. Deset let jsem byl na volné noze a pak mě oslovili kluci, že bychom mohli opět nějaké představení vytáhnout. A založili jsme Divadlo Plyšového medvídka, kde spolupracujeme s hosty z brněnských divadel či studenty Janáčkovy akademie múzických umění.

Odkud vznikl název Divadlo Plyšového medvídka?
Pro soubor jsme zvolili starý poetický název někdejšího jiného amatérského divadla. Naše plyšová dramaturgie směřuje hlavně k autorské tvorbě, která se věnuje celospolečenským problémům, je generačně otevřená a soustředí se na dětského i dospělého diváka.

Divadlo nemá žádnou kamennou scénu, jezdíte po mateřských a základních školách a jste neustále na cestách. To musí být náročné.
Plníme funkci zájezdového divadla a tvoříme kulturu tam, kde není dostupná. Našim zaměřením je vozit kulturu dětem v Olomouckém kraji i v celé republice. Tím, že nejsme fixovaní na domácí prostor a kamennou scénu, je naše divadlo mobilní. Všechny inscenace můžeme převézt, a hostovat tak v tělocvičnách i klubech.

V sobotu vás čekala v Prostějově premiéra pohádky Bobři od Bobří řeky.
Je to pohádka pro malé i větší děti. Celou výpravu k ní udělala producentka Eva Svítková. Představení se konalo tuto sobotu o půl čtvrté v budově vedle fary Církve československé husitské na Demelově ulici. V neděli jsme s ním zavítali do Olomouce.

Chystáte pro diváky už další představení?
Připravujeme činoherní loutkové představení Tulák po hvězdách, které bude mít premiéru 24. května na festivalu Setkání – Stretnutie ve Zlíně. Je to původní dramatizace na motivy knihy od Jacka Londona, loutková báseň o svobodě a utrpení bezmocného jedince. Jedná se o černé divadle, při kterém využíváme stíny.

Mohou se těšit na představení i lidé v Prostějově?
Tuláka po hvězdách budeme hrát v pátek 7. června v 17 hodin na zámku na Pernštýnském náměstí.