Na představení starořecké komedie Lysistrata se tak diváci těšili marně. Kromě něj však mohli vidět třeba klasickou Rybu ve čtyřech, se kterou festival otevírali divadelníci z Brodku u Přerova, nebo hororovou detektivní grotesku Hrobka v podání morkovských ochotníků.

„Překvapil nás i soubor Ochotní pro cokoliv z Luk nad Jihlavou. To je parta mladých lidí, kteří se rozhodli, že budou hrát divadlo, a přihlásili se tedy na náš festival. Myslím, že byli hlavně zvědaví, co jejich snažení řekne porota,“ uvedla Oulehlová.

Máj tedy diváky určitě nezklamal, prakticky na každé představení jich přišlo kolem stovky. „Návštěvnost nás letos příjemně překvapila. Je vidět, že zájem o divadlo roste,“ komentovala to kulturní referentka.

Morkovičtí míří na Krakonoše

A koho vybrala v závěru odborná porota pro účast na národní přehlídce Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou?

„Na Krakonoše pojedou morkovičtí ochotnicí. Ti si odnesli cennou nominaci za svou Hrobku,“ uvedla Oulehlová s tím, že tato hororová groteska si zároveň odnesla i Cenu diváků.

Doporučení k účasti získalo i Divadlo Blic z Ostrožské Nové Vsi s hrou Julie umírá každou noc.

Královské strašidlo i Polízanice malé čarodějnice

Kromě činohry pro dospělé se ucházely soubory i o přízeň dětských diváků. Divotadlo z Otaslavic přivezlo autorskou pohádku Královské strašidlo. Představení kroměřížských ochotníků Strach má velké oči soupeřilo o nominaci na pohádkový festival v Rakovníku s Polízanicí malé čarodějnice v podání olomoucké Tramtarie či s pohádkou Přijel bílý medvídek divadla HáHáHá ze Šternberka. Ochotníci z Napajedel naštěstí pro děti neodřekli druhé představení. Ty se tak mohly setkat s Kolombínou, která se chopila kořenářského řemesla.

„Na celostátní přehlídku Popelka v Rakovníku letos ale nakonec nebyl nominován ani doporučen žádný soubor. Porotci se shodli, že zpracování pohádek nedosahovalo potřebné úrovně,“ uzavřela Oulehlová.

PAVEL MOŠ, KAREL ROZEHNAL