Prostějovské muzeum ústy svého ředitele Václava Hrušky už několik let slibuje, že se dveře Bezručova červeného domku v Kostelci na Hané znovu otevřou návštěvníkům. Do února, kdy uplyne padesát let od úmrtí slezského básníka, tento slib správce památníku ještě nesplní. Bezruč pobýval v Kostelci posledních devatenáct let svého života.

„Do února to nebude, ale v průběhu letošního roku určitě ano,“ slíbil Jindřich Garčic, vedoucí odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu v Olomouci, který zanedbanou nemovitost vlastní.

Rekonstrukce stavení a zahrady by kraj měla přijít na zhruba dvě stě padesát tisíc korun. „Tyto peníze v krajském rozpočtu jsou a věřím, že si hejtmanství nenechá před krajskými volbami uniknout příležitost památník slavného básníka otevřít veřejnosti,“ podotkl Garčic.

Vedení prostějovského muzea, které se o domek stará, připravilo zcela novou koncepci využití tohoto roky chátrající objektu. „Expozice bude nejen o Petru Bezručovi, ale doplníme ji o historické a vlastivědné materiály o mikroregionu, jehož centrem je město Kostelec na Hané,“ slíbil již dříve Václav Hruška. Jak poznamenal, Kostelecko je významnou archeologickou lokalitou a za návštěvu tu stojí řada zajímavých památek.

O památník by se podle Jindřicha Garčice měl částečně starat i Kostelec na Hané. „Šlo by o údržbu okolí domku a zahrady,“ upřesnil s tím, že na dvoře by se také mohly konat například kulturní akce pořádané městem.

Kostelečtí zastupitelé jsou pro. „Na prosincovém zasedání jsme odsouhlasili, že provozní náklady na tyto služby uhradíme ze své kasy,“ potvrdil starosta Vladimír Procházka.

V takzvaném červeném domku vznikla již v roce 1963, pět let po Bezručově smrti, expozice Haná a Bezruč. Stavení však v sedmdesátých letech prošlo rekonstrukcí, při níž byla podle svědectví místních velká část sbírek rozkradena. Poslední tři roky je domek pro návštěvníky zavřený a chátrá.
Tomu, že kraj dá letos vše do pořádku, nevěří Josef Dolívka, který v šedesátých letech u zrodu památníku Petra Bezruče stál. „Slibují to už roky,“ vyjádřil se skepticky.