"To je tím že nejsme divadelníci, ale výtvarníci. Původně to byly spíše performance, které sloužily k rozpohybování nějakého kostýmu nebo výtvarného objektu,“ vysvětlila Brázdová, která workshop organizuje spolu s manželem Milanem.

V paměti návštěvníků loňského Plumlovského léta může být ještě úspěšné ztvárnění staročínské legendy o princezně Miao Shan. Tehdy mladí výtvarníci použili rozměrné trikové loutky, řadu neobvyklých kostýmů i motiv stínohry.

Letos vsadili na moderní digitální techniku.

„Performance, kterou jsme nakonec nazvali „Dva světy aneb Usínání pod jabloní“ tentokrát staví na konfrontaci reálného světa symbolizovaného pohybem na jevišti s virtuálním, který výtvarníci vytvořili během pobytu pomocí kamery a střihu jako film, promítaný na plátno. Výsledkem je rozverné a také trochu poetické setkávání živých postav s jejich filmovými protějšky na projekci,“ vysvětlila základní myšlenku projektu Miroslava Brázdová.

Poetické scény sjednocené prvkem postele na vrzajících kolečkách nakonec fungovaly skvěle a performance sklidila bouřlivý aplaus, stejně jako plánovaný malý přídavek i neplánovaná improvizace na jevišti, která překvapila i samotné organizátory.

Zažítek si mnnozí nechali ujít

Diváky zaujaly také barevné a velmi neobvyklé kostýmy.

„Po loňské zkušenosti, kdy jsme měli velice náročné kostýmy a připravovali jsem je kompletně od střihů, jsme letos zvolili méně pracnou variantu. Každý si měl dovézt tašku věcí, ze kterých se kostýmy tvořily a pak ještě každý vyrobil nějakou část z molitanu. To je materiál, který má velice zajímavé vlastnosti jako součást oděvu, zvláště pohybové. Ty myslím i podtrhly komiku některých scén,“ prohlásila výtvarnice.

Účastníky workshopu byli její žáci ze základní umělecké školy v Brně.

„Postupem času vykrystalizovalo takové jádro lidí, kteří jezdí pravidelně. Těm nejstarším už je ke třiceti a začínají mít jiné zájmy, tak tady třeba letos ani nejsou. Zato tady máme tři nové lidi, kterým je čtrnáct, takže tady probíhá určitá generační obměna. Hlavní ale je, že jsou všichni naladěni na stejné vlně a že si skvěle rozumíme,“ prohlásila Mirka Brázdová.

A toto porozumění se projevilo i na jevišti, je jen škoda, že si skvělý zážitek nechalo ujít tolik lidí. Do hlediště jich úhrnem dorazila asi stovka. Šanci však budou mít příští rok na další akci.