„Pan Milar u mě byl, nechal mi jeden výtisk Zlaté knihy a tvrdil, že je jejím autorem, ilustrátorem i nakladatelem,“ řekl knihkupec z Konice Milan Šimík, který vlastní původní vydání Bájí a pověstí od Martina Strouhala s jeho vlastním podpisem.

Tituly prý srovnával. „Milar knihu od Strouhala opsal a obkreslil,“ prohlásil jednoznačně Šimík. „Zabývám se počítačovou grafikou a vím, že naskenovat a nepatrně pozměnit akvarely je snadné,“ naznačil, jak asi Milar na díle pracoval. „Je tam jiný úvod, umístil do knihy mapu, počáteční písmena povídek mají jiné grafické zpracování, číslice stran jsou zdobnější a obrázky jsou zpřeházené,“ popsal konický knihkupec Milarovu napodobeninu.

„Prodávat ji nebudu,“ podotkl rozhodně. Nejsem blázen, abych měl něco takového na pultě,“ odmítl Šimík s tím, že Josefu Milarovi ještě bohužel nestihl osobně říct, co si o jeho autorství myslí.

Prostějovští knihkupci si s ničím podobným hlavu nelámou. „Ano, knihu máme a prodává se dobře,“ shodují se tři různí prodejci ve městě. Podle nich Zlaté knize pomohlo, že se o ní psalo v tisku. „Lidé jsou na ni teď zvědaví,“ tvrdí Jarmila Müllerová z knihkupectví v Kostelecké ulici. „Máme ji, prodává se a je velice hezká,“ připojila svůj názor Jana Hurčíková z prodejny ve Svatoplukově ulici.

Původní Strouhalovu knihu však prý nikdy neviděla. Zaměstnanci knihkupectví U radnice se netajili s tím, že po detektivkách a červené knihovně se momentálně prodává nejlépe právě „Milar“. „Zasadíme se o to, aby kniha Zlatých bájí a pověstí byla co nejrychleji stažena z pultů prodejen,“ reagoval Martin Strouhal, vnuk spisovatele, jehož kniha tak fascinovala prostějovského majitele reklamní agentury.

„Jaké kroky podnikneme dál, budeme teprve řešit s právníky,“ dodal včera dědic práv. „S panem Strouhalem jsem zatím nejednal a o stažení knihy z prodeje v současnosti neuvažuji,“ vyjádřil se tentýž den Josef Milar.

Podle Jiřího Srstky, ředitele agentury Dilia, která se zabývá ochranou autorských práv, hrozí plagiátorům občanskoprávní spor nebo trestní řízení. Pokuta, která za plagiátorství mimo jiné hrozí, může činit až sto padesát tisíc korun.