Je Babička beletrií, či poezií?

I na tuto zdánlivě jednoduchou otázku těžce hledali odpověď někteří Prostějované při anketě Kniha mého srdce. Na popud městské knihovny vyrazili do ulic se speciálními anketními lístky studenti prostějovského Gymnázia Jiřího Wolkra.

„Akcí „Když nejde čtenář do knihovny, musí knihovna ke čtenáři“ jsme se zapojili do právě probíhající celostátní ankety, která se nedávno rozběhla na obrazovce České televize,“ vysvětlil šéf prostějovské bibliotéky Aleš Procházka, který s iniciativou přišel.

Osloveno bylo přes dvě stovky lidí

Dvě trojice studentů navštívily mimo jiné prostějovské střední a základní školy. Setkali se zde s kuriózními situacemi ilustrujícími skutečnost, že mladí, kteří věčně brouzdají po internetu, dnes knihy moc nečtou.

„V podmínkách soutěže je, že by se v případě „knihy mého srdce“ mělo jednat o beletrii. Po té, co se to dozvěděla jedna slečna z druhého ročníku obchodní akademie, hrozně se vylekala. Jako svou nejmilejší knihu totiž uvedla Babičku od Boženy Němcové, kterou však považovala právě za knihu poezie,“ vyprávěla studentka Gymnázia Jiřího Wolkra Gabriela Veselá, která spolu s dalšími dvěma spolužáky oslovila přes dvě stovky lidí.

Nejoblíbenější knihou místostarosty Prostějova Miroslava Pišťáka je "Kruté moře"

Celkově bylo vybráno kolem šesti set anketních lístků. Mezi oslovenými byli i prostějovští radní.

„Zvolil jsem knihu spisovatele Nicholase Monsarrata Kruté moře, která zachycuje nelítostný boj britských námořníků na korvetě během druhé světové války,“ prozradil místostarosta Prostějova Miroslav Pišťák.