VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

3.3.2015

Slavná Pucciniho opera rozezní prostějovské divadlo

Prostějov – Nejprve u diváků propadla, poté jí byli okouzleni a dojati. Slavná Puccinniho opera Madama Butterfly rozezní ve čtvrtek prostějovské divadlo. V titulní roli jednoho z nejslavnějších děl Giacoma Puccinniho se představí pěvkyně Katarína Jorda Kramolišová.

2.3.2015

Oblíbený knižní bazar odstartoval v Prostějově Měsíc čtenářů

Prostějov – Březen už tradičně patří knihovnám a čtenářům. Právě probíhající akci s názvem Březen – měsíc čtenářů, která má zvýšit zájem o čtení mezi mladými lidmi, odstartoval v prostějovské městské knihovně oblíbený knižní bazar.

28.2.2015

Kdy pojedeme k moři? Hned, řekl výtvarník a pustil se s dětmi do malování

Prostějov – Pojeďte s námi k moři. Tímto pozváním láká na svou výstavu obrazů do prostějovského Atria výtvarník Ladislav Grossmann. Zajímavý prostor zastřešené dvorany poskytl útočiště jeho malbám, které návštěvníky přenesou do teplých krajin.

28.2.2015

Jaké je to být loutkářem? Přijďte se podívat na výstavu

Prostějov – Jak to vypadá, když divadelníci nacvičují další kus, a co se při zkouškách děje v zákulisí, mohou zjistit lidé, kteří zavítají do Galerie U Hanáka na Školní ulici. Až do konce března je v prostorách galerie k vidění výstava němčického fotografa Michala Wolfa s názvem Loutkáři. Páteční vernisáž výstavy zahájila ukázka z jarmarečních písní v podání prostějovského loutkového divadla Starost, s jehož členy se mohou lidé seznámit prostřednictvím vystavovaných fotografií.

25.2.2015

Výjimečný počin v kultuře: Prostějovsko má pět želízek v ohni

Prostějov – Lidé v regionu jsou v oblasti kultury šikovní. Vypadá to tak alespoň podle ankety olomouckého hejtmanství o výjimečný počin v oblasti kultury. Z deseti nominovaných je polovina z nich z Prostějovska.

AKTUALIZOVÁNO
21.2.2015

Díra u Hanušovic a Krásno posbíraly čtyři České lvy

Šumpersko – Filmy Díra u Hanušovic a Krásno, které se natáčely na Šumpersku, bodovaly v cenách Český lev. Při předávacím večeru v sobotu 21. února získaly celkem čtyři ocenění.

AKTUALIZOVÁNO
21.2.2015

Dvě obce se spojily, výsledkem byl karneval plný masek. Podívejte se

Pavlovice u Kojetína – „Toulal jsem se po světě, až jsem dorazil do Cat city, čili Kocourkova. Vše je tam na ruby. Přišel jsem tedy ukázat, že jdou věci dělat jinak a lépe," začal Antonín Bartošík sobotní karneval dětí v Pavlovicích. Právě on se svými pomocníky provedl děti odpolednem plným tance a soutěží.

13.2.2015

Mladý fotograf a objev Deníku má za sebou vernisáž a týden výstavy v Prostějově

Čechy pod Kosířem/Prostějov – První vernisáž je pro něj minulostí, na další plány je však podle dvacetiletého fotografa Antonína Melichara zatím brzo. Mladík z Čech pod Kosířem představuje od začátku minulého týdne své čtyřicet svých snímků v prostějovském Regionálním informačním centru v zámku. Fotky? Ne ledajaké. Snímky zaměřené především na přírodu jsou totiž všechny dílem Antonínovy práce s mobilem. Na práci talentovaného fotografa upozornil poprvé Prostějovský deník.

8.2.2015

V Kralicích se tančilo po hanácke i v rytmu tanga

Kralice na Hané – Představení v hanáckých krojích, ale také v exotičtějším úboru se dočkali návštěvníci Hanáckého bálu v Kralicích na Hané. Zdejší folklórní soubor Klas ukázal několik svých tanců. Dostalo se i na scénu z hanácké hospody z doby „přibližně před sto padesáti lety."

20.1.2015

Autor Případu pro exorcistu Michal Sýkora on-line

Olomoucký literární vědec a spisovatel Michal Sýkora je autorem předlohy Hřebejkovy detektivní série Případ pro exorcistu odehrávající se na Olomoucku.

19.1.2015

Maryša v podání HaDivadla je Inscenací roku

Prostějov – Představení Maryša brněnského HaDivadla, které vzniklo před čtyřiceti lety v Prostějově, se stalo Inscenací roku 2014. V prestižní anketě Divadelních novin o tom rozhodlo 106 kritiků, publicistů a osobností.

19.1.2015

Těšte se! Celovečerní koncert v Prostějově představí výrazné hudební talenty

Prostějov – Neobyčejný hudební zážitek a pořádnou porci dobré muziky slibuje multiinstrumentální hudební večer s prostějovským klavíristou Danielem Junem, který si k sobě přizval další výrazné mladé hudební talenty. Na celovečerní koncert, na němž zazní sklady hudebních velikánů, jako byl Serger Prokofjev, Fryderyk Chopin nebo Scott Joplin, se mohou milovníci dobré hudby těšit v polovině února.

14.1.2015

Prostějovská knihovna láká na putování Irskem i pohádkami

Prostějov – Děti, ale také milovníci cestování se mohou těšit na čtvrteční akce v prostějovské knihovně.

12.1.2015

Mozaika představí život v Himalájích

Prostějov – O zemi vtěsnané mezi Čínu a Indii, Nepálu, se budou moci více dozvědět návštěvníci multikulturního centra Mozaika. To pro veřejnost připravuje přednášku o tamních zvycích a životě Nepálců, ale také mezi Nepálci.

11.1.2015

Vlasta Redl "u kočárů" skvěle hrál, zpíval a sršel humorem. Podívejte se

Čechy pod Kosířem – Nejen hudbou přitáhl do depozitáře Muzea historických kočárů stovky diváků Vlasta Redl. Ten si sebou na páteční vystoupení v Čechách pod Kosířem přibalil také svůj humor a svérázné vystupování. Zaplněný depozitář se mu hned při první písničce, Vracaja sa dom, podařilo roztleskat. S mandolínou se navíc vydal mezi diváky.

8.1.2015

Vlasta Redl zahraje pod Kosířem. Je vyprodáno

Čechy pod Kosířem – Depozitář Muzea historických kočárů v pátek rozezní Recitál Vlasty Redla.

1.1.2015

Partička pobaví Prostějov, těšte se. Už 19. ledna

Prostějov – Neotřelý humor v podání šestice známých komiků, kteří si říkají Partička, si budou moct užít i lidé v Prostějově. V Kulturním a společenském domě vystoupí se svou bláznivou improvizační show v pondělí 19. ledna.

21.12.2014

Pachman s Hořínkovou zaplnili Husův sbor. Farář Košíček už u toho chyběl

Prostějov – Předvánoční atmosféru přijeli do Prostějova naladit zpěváci Richard Pachman a Dita Hořínková. Ti v sobotu večer v Husově sboru završili své předvánoční turné s názvem Adventní písně.

17.12.2014

Zpěvák Richard Pachman zazpívá v Olomouci i Prostějově

Olomouc/Prostějov – Adventní písně. Takový je název letošního adventního turné olomouckého zpěváka Richarda Pachaman. Do Olomouce zamíří už v pátek 19. prosince.

14.12.2014

Děti v Duze si zazpívaly se Světlanou Nálepkovou

Prostějov - Sobota v kulturním domě DUHA patřila především dětem. V rámci prostějovské zimy proběhlo zábavné vánoční odpoledne se Světlanou Nálepkovou.

14.12.2014

Adventní večer mezi kočáry se podařil náramně

Čechy pod Kosířem - Vůně dřeva a vosku hořících svíček, vánoční atmosféra a nádherný obrovský kočár. To jako první zaujalo všechny, kdo navštívili depozitář muzea kočárů v Čechách pod Kosířem právě v sobotní podvečer.

30.11.2014

Do Prostějova přijel písničkář Hutka. Zpíval o knedlíku, smál se i recitoval

Prostějov – Hudbu, ale také recitování básní zažili v sobotu večer návštěvníci Baru 12 opic. Po dvanácti letech sem přijel Jaroslav Hutka, který zde u příležitosti čtvrtstoletí pádu postotalitního režimu v Československu představil svou tvorbu.

25.11.2014

Listopadovou připomínku v Prostějově zakončí díla hudebních velikánů

Prostějov – Celoměsíční seriál koncertů, výstav a besed s názvem Hudbou proti zapomnění, který je připomínkou čtvrtstoletí od sametové revoluce, se už dostává do finiše. Cyklus akcí, který má lidem připomenout listopadové události, zakončí nedělní koncert Moravské Sinfonietty a sólistů.

18.11.2014

Kousek Prostějova v Bruselu. Lidem četla Lenka Civade

Prostějov, Brusel – S prostějovskou rodačkou, malířkou a spisovatelkou Lenkou Civade, která žije ve Francii, se seznámili i lidé v Bruselu. Spolu s její kamarádkou a francouzskou spisovatelkou Anne Delaflotte Mehdevi představila belgickému publiku společnou knihu dopisů.

16.11.2014

Filmový festival plný sněhu a ledu zavedl návštěvníky do celého světa

Čechy pod Kosířem – Na zasněžené vrcholky a do vysokohorských pustin zavedl v pátek večer diváky Snow film fest v Čechách pod Kosířem. Festival věnující se adrenalinovým sportům, zimním sportům či horolezectví se v obci pod Kosířem uskutečnil letos poprvé.

14.11.2014

Beata Rajská nadchla hanáckou metropoli

Olomouc – Již více jak rok a půl sleduje olomoucká veřejnost s napětím vývoj kolem Hodolanského divadla. První veřejná prohlídka v duchu Kontrolního dne s Beatou Rajskou proběhla v pátek večer a po patnácti letech se na prkna, která znamenají svět, vrátila kultura a to rovnou světovou premiérou přední české návrhářky. Tou však večer nekončil a přítomní neskrývali své nadšení.

12.11.2014

Miro Žbirka rozezní prostějovský Dům kultury

Prostějov – Dům kultury v Prostějově rozezní 20. listopadu slavný slovenský zpěvák Miro Žbirka.

10.11.2014

V Prostějově vystoupí písničkářka Radůza

Prostějov – Jarní album Gaia ale také starší písně české písničkářky Radůzy zazní ve středu večer Národním domem.

4.11.2014

Argema pokřtí své nové CD ve sportovní hale v Hluku.

Uherské Hradiště - Pomaláče 4 – takový název nese nové CD skupiny Argema, které v těchto dnech přichází na pulty prodejen s hudebními nosiči. Jak tvrdí kapelník skupiny Josef Pavka, na své si přijdou fanoušci, kteří čekají na zbrusu nové písničky, ale i „pamětníci"

4.11.2014

Prostějovská autorka Lenka Civade bude číst publiku v Bruselu

Prostějov, Brusel – S prostějovskou rodačkou, malířkou a spisovatelkou Lenkou Civade, která žije ve Francii, se budou moct seznámit i lidé v Bruselu. Spolu s její kamarádkou a francouzskou spisovatelkou Anne Delaflotte Mehdevi představí belgickému publiku svou společnou knihu dopisů s názvem Prioritaire, Praha – Paříž, která vyšla v minulém roce.

2.11.2014

Spisovatel a dramatik Pavel Kohout on-line

Olomoucký kraj - Jeden z nejznámějších českých spisovatelů Pavel Kohout se na svých častých cestách mezi Prahou a Vídní zastaví na setkání se čtenáři uprostřed Moravy. 

2.11.2014

Na zámku se strašilo, tančilo i soutěžilo

Plumlov – Zámek v Plumlově ožil i o Halloweenu. Rodinám s dětmi totiž nabídl během soboty soutěž o nejhezčí dýni, ale také a malování na obličej či dětskou diskotéku. Na nádvoří se navíc vyrojily stánky s občerstvením, ale také pohádkové bytosti, které postrašily, ale také se nechávali s dětmi fotit.

27.10.2014

Nabitý týden v divadle: baletní Macbeth i koncert Ondřeje Brzobohatého

Prostějov – Nejprve koncert známého hudebníka, skladatele, herce a moderátora Ondřeje Brzobohatého, dva dny po něm baletní představení Macbeth jako připomínka shakespearovského výročí.

21.10.2014

Děti v Prostějově si postaví z písniček domeček

Prostějov – Představení plné zábavy, úsměvů a veselých melodií čeká na malé diváky, kteří usednou ve středu v hledišti městského divadla.

8.10.2014

Divadelní přehlídka Aplaus nabídne Lasicu, Labudu i Kňažka

Prostějov – Trojlístek divadel z Bratislavy a z Prahy nabídne tradiční ochutnávka kvalitní a zajímavé divadelní tvorby Aplaus. Sedmý ročník divadelní přehlídky představí Milana Lasicu, Mariána Labudu, Milana Kňažka, Karla Heřmánka staršího i mladšího, Josefa Cardu, Danu Morávkovou i celý ansámbl Divadla Radka Brzobohatého.

4.10.2014

Věčný „boj" mužů a žen o nadvládu pobavil Němčice

Němčice nad Hanou – Veselým zamyšlením nad myšlením ženy od počátku věku do budoucnosti odstartoval v pátek v Němčicích nad Hanou osmý ročník Divadelních pátků. Návštěvníkům kina Oko se jako první představil místní divadelní soubor Na štaci s komedií Zdeňka Podskalského Žena v trysku století.

2.10.2014

Divadelní pátky v Němčicích odstartuje veselohra o ženách

Němčice nad Hanou – Veselým zamyšlením nad myšlením ženy od počátku věku do budoucnosti odstartují v pátek v Němčicích nad Hanou Divadelní pátky. Návštěvníkům kina Oko se jako první představí místní divadelní soubor Na Štaci.

22.9.2014

Nová divadelní sezona odstartuje manželským trojúhelníkem

Prostějov – Jiří Štěpnička, Zuzana Slavíková a Vladislav Beneš. Na hvězdnou trojici se mohou těšit ti, kteří usednou ve středu do hlediště prostějovského divadla. Inscenací Play Strindberg pražského Divadla Metro totiž odstartuje nová abonentní sezona.

20.9.2014

NNNČNemám spisovatelské ambice. Chci využít čas, který jsem dostal, říká Kavička

Prostějov – Je nejstarší a nejvýznamnější stavební památkou v Prostějově a jeho dnešní podoba je výsledkem práce mnoha generací. Je v něm uchovaný Zázračný kříž a před pár dny o něm vyšla publikace. O kostele Povýšení svatého Kříže a o knize popisující nejen jeho historii jsme si povídali s jejím autorem Karlem Kavičkou.

19.9.2014

Režisér Troška by rád natočil pohádku prostějovské spisovatelky

Prostějov – Sháníme několik milionů korun. Značka: Pro dobrou věc. Tak nějak by mohl znít text inzerátu, který by si mohla podat prostějovská spisovatelka dětských knížek Marcella Dostálová. Její příběh lásky krásné a odvážné tanečnice z chudobné rodiny Mahuleny a prince Vítka, kterou ohrožují kouzla a trika zlé baby Ježibaby a jejího spojence ministra Lysandra, zaujal i režiséra a scénáristu Zdeňka Trošku. Na to, aby se pohádkový příběh dostal na filmová plátna, však chybí peníze.

31.8.2014

Lilian Amann představila na plumlovském zámku své obrazy

Plumlov – Třicítku obrazů přivezla ukázat na plumlovský zámek malířka Lilian Amann. Vernisáž výstavy si v sobotu nenechaly ujít desítky lidí.

28.8.2014

Plumlovský zámek čeká velký baletní večer s Mozartem i hity Queen

Plumlov – Pořádně nabitý program slibuje na sobotu plumlovský zámek. Na návštěvníky čeká nejprve vernisáž výstavy obrazů, poté baletní galavečer pod širým nebem.

10.8.2014

Fantastickou cestu za světlem doplnil v Plumlově koncert Megafonu

Plumlov – Sklepení Kamenného sálu v sobotu ozářilo světlo. To bylo letos hlavním tématem tvořivého workshopu, který má již v areálu zámku Plumlov svou tradici. Na výstavu s názvem Světlo zamířily desítky návštěvníků.

7.8.2014

Plumlovský zámek hostí díla mistrů keramikářů. Podívejte se

Plumlov – Moravská a západoslovenská lidová keramika ze soukromých sbírek je od pátku k vidění na plumlovském zámku. Stálé zámecké expozice doplnilo sto devatenáct keramických džbánů různého typu a velikosti, talířů a mís i vzácně dochovaných kropenek. Zajímavostí je polévkový hrnec s pokličkou „koutňák", ve kterém se nosíval silný vývar pro ženy v šestinedělí.

6.8.2014

Zámek rozzáří Světlo. Performance bude jen "malá", zato vás čeká výstava

Plumlov – Vždycky to byla výtvarně-pohybová performance, letos to bude netradiční výstava. Už popáté hostí plumlovský zámek bezmála dvacítku účastníků letního workshopu mladých lidí, kteří pod vedením výtvarníků Miroslavy a Milana Brázdových prožívají Týden tvořivého myšlení.

3.8.2014

Malíř Kristian Kodet besedoval a dražil na plumlovském zámku

Plumlov – Obrazy českého malíře Kristiana Kodeta budou k vidění na plumlovském zámku ještě do konce srpna. Osobně tu svou výstavu malíř uvedl již 5. července, v pátek se přesto významný český umělec na zámek vrátil znovu.

30.7.2014

Prodej divadelního předplatného bude pokračovat. 1480 lístků už je ale pryč

Prostějov – Pokladna Městského divadla v Prostějově se znovu otevře v pondělí 4. srpna.

25.7.2014

Spisovatelka Jarmila Pospíšilová pokřtila detektivku V pekle ptáci nezpívají

Prostějov – Kterak Ondřej za pomoci detektoru kovů objevil hrůzný nález na poli aneb V pekle ptáci nezpívají, je nejnovější detektivka Jarmily Pospíšilové. Spisovatelka, která spolupracovala na scénáři kriminálního seriálu Policie Modrava, svou nejčerstvější detektivku pokřtila ve čtvrtek v Galerii na půdě.

23.7.2014

Festival Pod Lipami odstartuje happening na náměstí. Tady je program

Prostějov – Mezinárodní účast hudebníků, vernisáže obrazů a pořádná porce muziky různých žánrových stylů. Třetí ročník multižánrového festivalu Pod Lipami nabídne v sobotu 2. srpna od půl čtvrté odpoledne na farní zahradě na náměstí U Kalicha v Prostějově pestrou škálu kultury.

11.7.2014

Moje divadlo láká na reprízu bláznivé komedie

Prostějov – Máte rádi bláznivé situace, vtipná nedorozumění a humorné dialogy? Pak byste měli v sobotu zavítat do přednáškového sálu Národního domu v Prostějově. Ochotnické divadlo Moje divadlo, které v Prostějově funguje už sedmnáct let, si totiž pro milovníky legrace připravilo reprízu představení Nerušit, prosím!.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT