"Neznámý muž zavolal na linku tísňového volání a sdělil, že si chce vzít život a vyskočit z okna. Nato hovor ukončil," přiblížila začátek dramatu Miluše Zajícová, krajská policejní mluvčí.

Policisté pátrali po konkrétním místě

"Vše nasvědčovalo tomu, že pobývá v konkrétním domě na sídlišti Svornosti. Na místo bylo vysláno několik hlídek policistů z oddělení hlídkové služby a místního obvodního oddělení," pokračovala mluvčí.

Vytipovaný dům byl ten správný

"Jedna z hlídek vstoupila do domu a ve spolupráci s nájemníky se jí podařilo zjistit, že se jedná o byt ve čtvrtém podlaží a že v něm ohrožený muž žije sám," dodala policistka.

Další policisté si povšimli muže, který se střídavě nakláněl z okna a zase schovával a posedával na jeho římse.

Pomohla sousedka

"Nájemkyně sousedního bytu pustila jednoho z policistů na balkon svého bytu, aby mohl lépe monitorovat pohyb muže, informovat o dění v bytě ostatní policisty a případně s ním navázat rozhovor," líčila Zajícová.

Regenerace sídliště Svornosti v prostějovské místní části Vrahovice. Ilustrační foto
Lidé ke svým domům nepřijedou. Stavba zcela uzavře sídliště Svornosti

Policisté přivolali i profesionální hasiče. Ti pod oknem nafoukli dopadovou plochu. Další hlídka se skrz dveře snažila s mužem navázat krizovou komunikaci.

Povolán byl i vyjednavač

Oznamovatel ale neodpovídal a ani jiným způsobem nereagoval. Po nějaké chvíli se přestal objevovat i v okně, opakované pokusy o navázání komunikace selhaly a z bytu se neozývaly žádné zvuky. V danou chvíli nastala důvodná obava, že by si mohl ublížit a vzít si život jiným způsobem.

Situace si vyžádala použití beranidla

Po vyražení vstupních dveří vnikli policisté do bytu. "Po vstupu našli rozrušeného a psychicky zhrouceného muže sedícího pod oknem, naštěstí živého a fyzicky zdravého. V bytě s ním pak zůstala jedna hlídka, se kterou začal pomalu komunikovat a vyčkala tam do příjezdu záchranářů," sdělila mluvčí.

Příčinou jednání muže byly jeho osobní problémy, jak vyšlo najevo z rozhovoru s policisty. Lékařka záchranné služby rozhodla o převozu na protialkoholní záchytnou stanici s následným vyšetřením u odborného lékaře.

Vybrali jsme pro vás:

Regenerace sídliště Svornosti v prostějovské místní části Vrahovice, listopad 2022
Sídliště Svornosti prochází proměnou, parkovat se tam bude až o Vánocích
Revitalizace Pivovarského rybníčku ve Vrahovicích má být zahájena v prosinci letošního roku. 14.10. 2021
Revitalizace vrahovického rybníčku připraví bezdomovce o útočiště. Už brzy
Frekventovaná spojka mezi Domamyslicemi a Mostkovicemi se dočká po více než deseti letech úsilí nového povrchu.
Zkratka z Domamyslic do Mostkovic dostane asfaltový povrch
Sběrný dvůr v Anenské ulici bude zavřený až do poloviny září.
Sběrný dvůr v Anenské zavřel bránu. Otevře až po prázdninách