„Na místě bylo zraněno sedm vojáků z povolání a jeden občanský zaměstnanec. Jeden voják na místě bohužel zemřel,“ informovalo odpoledne ministerstvo obrany v tiskové zprávě.

Výbuch při výcviku pyrotechniků

K výbuchu zatím nespecifikované munice došlo krátce po jedenácté hodině konkrétně v prostoru trhací jámy Čermná.

„Munice vybuchla během plánovaného výcviku pyrotechniků,“ sdělil tiskový odbor ministerstva.

Na místě bylo zraněno sedm vojáků z povolání a jeden občanský zaměstnanec. „Všichni byli příslušníky Centra zabezpečení munice Týniště nad Orlicí,“ informoval resort.

Zranění byli převezeni do Fakultní a Vojenské nemocnice Olomouc. Na místě zasahuje Hasičský záchranný sbor.

„Blízcí zraněných a zemřelého vojáka byli o nešťastné události vyrozuměni,“ sdělilo ministerstvo obrany.Vojenská policie událost šetří a podle ministerstva již zahájila úkony v trestním řízení.

Zasahoval i vrtulník z Brna

Na místě neštěstí zasahovaly pozemní posádky zdravotnické záchranné služby z Olomouce a byl povolán také záchranářský vrtulník z Brna.

„Na místě máme dvě pozemní posádky z Olomouce, lékařskou, záchranářskou, a navíc nám vypomáhá vrtulník z Brna,“ sdělila po poledni mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková.

„Z devíti zraněných jsou dva letecky transportováni u nás,“ sdělil Olomouckému deníku mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher.

„Mají středně těžká zraněná,“ dodal k pacientům.

Dalších šest zraněných bylo sanitkami převezeno do Vojenské nemocnice Olomouc, jeden byl ošetřen na místě.

„Tři byli po ambulantním ošetření propuštěni do domácího léčení a tři zůstávají hospitalizováni, jeden z nich je aktuálně po operaci, další dva čeká výkon během zítřejšího dne,“ sdělil před 17. hodinou Olomouckému deníku ředitel Vojenské nemocnice Olomouc Martin Svoboda s tím, že nikdo z nich není v ohrožení života.

Na Libavé zasahovaly i jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů z Olomouckého kraje.

„Ve spolupráci se složkami IZS jsme zajistili místo události a v případě potřeby jsme poskytovali součinnost,“ doplnila mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.

V civilní části vojenského újezdu lidé podle vedení samosprávy nezaznamenali nic mimořádného. Nebyla přijata žádná opatření.

V obcích v blízkosti areálu je bezpečno

„Ve Městě Libavá jsme nic nezaznamenali a tím, že to není v úplné blízkosti obce, se nás to netýká, že by nás to nějak ohrožovalo,“ reagoval místostarosta Města Libavá Petr Novák.

V obci Mrsklesy, nacházející se na okraji vojenského újezdu, pouze viděli projíždět sanitku a policii.

„Celý den úřaduji v kanceláři, okna mám otevřená a otočená směrem na Libavou, a neslyšel jsem žádnou ránu. Kdyby obcí neprojela jedna sanitka a policejní auto, nevím o tom, že se něco stalo,“ reagoval starosta Jakub Dostalík.

„Armáda nás o dnešní události neinformovala. Zřejmě proto, že vyhodnotila, že není potřeba informaci sdělovat obcím v sousedství. Necítíme se v nebezpečí, to rozhodně ne,“ podotkl.

Černochová k výbuchu na Libavé: nic nesvědčí pro sabotážní útok

Podle prvních informací z vyšetřování neštěstí ve vojenském prostoru Libavá, kde při výbuchu munice v pondělí dopoledne zahynul voják a dalších osm lidí bylo zraněno, nic nenasvědčuje tomu, že by se mohlo jednat o sabotáž. Olomouckému deníku to sdělila ministryně obrany Jana Černochová.

„V první řadě mi dovolte, abychom vyjádřili co nejhlubší účast všem rodinným příslušníkům, zejména rodiny zemřelého vojáka,“ sdělila Černochová. Ta ve Vojenské nemocnici Olomouc krátce hovořila se zraněnými.

„Měla jsem možnost navštívit dva vojáky, kteří byli zasaženi střepinami, třetí je v tuto chvíli na sále,“ uvedla.

Následně zamířila do Fakultní nemocnice Olomouc, kde leží dva pacienti, kteří při výbuchu na Libavé utrpěli vážnější poranění. Vojenská policie již zahájila vyšetřování exploze, což bude nějakou dobu trvat.

Celý článek najdete zde: