Ani ve druhém zápase čtvrtfinále to s olomouckými Kohouty nevypadalo bůhvíjak. Osmigólový világoš jakoby na jejich sebevědomí zpočátku zanechal šrámy. Plzeň byla lepší, v první třetině odskočila do vedení 2:0, které dokázala držet až do 44. minuty.

Pak se ale Hanáci nadechli k obratu, který v prodloužení završil svým druhým gólem v utkání útočník Miroslav Holec. Muž, který v prvním utkání přihlížel zápasu jen v roli diváka.

„V prvním zápase se do sestavy nevlezl. Prohráli jsme docela vysoko, takže jsme museli udělat nějaké změny a jsem rád, že nám to vyšlo,“ těšilo olomouckého trenéra Jana Tomajka.

„Pocity jsou výborné, ale pořád je to jeden zápas,“ uvedl hrdina Miroslav Holec. „V pondělí jsme dostali osm gólů, ale taky se to počítá jako jeden zápas. Možná je lepší vyhrát takhle v prodloužení,“ dodal.

Konrád místo Lukáše

Společně s ním hrál od začátku utkání i Lukáš Nahodil, pouze místo na tribuně tentokrát zbylo pro Bruna Mráze s Vojtěchem Tomečkem. Ta nejpodstatnější – avšak docela očekávaná – změna, se udála v brankovišti.

Branislav Konrád pro druhý duel nahradil v kleci Jana Lukáše, ale než si stačil pořádně sáhnout na puk, měl ho dvakrát v síti. Nejprve využil souhry Gulaše s Kovářem mladíček Pour, následně rázným způsobem uklidil skákavý kotouč do olomoucké branky obránce Pulpán.

Západočeši měli navrch. Konrádovi dvakrát dokonce pomohla i branková konstrukce. Domácí však na rozdíl od prvního střetnutí postupem času trochu ubrali a snaživí Hanáci toho začali využívat.

Ve druhé části sice na spolehlivého Frodla ještě recept nenašli, i když po střele Káni dokonce zvonila tyč.

Plzeň polevila, Mora toho využila

Odměna za snahu a zlepšený výkon přišla poprvé čtyři minuty po druhé přestávce. Kolouchovu šanci ryšavý gólman indiánů ještě zlikvidoval, na dělovku z hole Miroslava Holce ale už byl krátký.

„První třetinu jsme nehráli úplně to, co jsme chtěli. Od druhé třetiny se to zlepšilo a ve třetí to vygradovalo. Pak jsme dali ten gól,“ hodnotil Holec utkání.

„Myslím, že jsme začali ještě víc bruslit. Měli jsme ještě lepší pohyb než v těch prvních dvou třetinách. Plzeň měla rázem trochu problém s rozehrávkou a díky tomu jsme se dostali do hry,“ komentoval Tomajko.

Po ukrojení z dvoubrankové ztráty výkon Mory ještě nabral na obrátkách, srovnáním zaváněly příležitosti Káni či Skladaného. Když už nebylo na co čekat, šli Kohouti do risku – a ten vyšel. Při hře bez brankáře dostal puk do sítě o Frodlovu vyrážečku Aleš Jergl, který se tak trefil i ve druhém duely série.

„Přišlo mi, že jsme ve třetí třetině měli trochu víc sil, a pak se k nám štěstíčko přiklonilo i v power-play,“ uvedl Tomajko.

Holec: Už jsem to neměl těžké

Přestávka mezi třetí částí a prodloužením Kohouty v rozletu nijak nepřibrzdila – 140 vteřin po začátku nastavení dokonal olomoucký obrat druhou brankou v utkání Miroslav Holec.

„Nějak jsem to vytáhl a hodil to Vildovi Burianovi do strany. Byl jsem zavařený jak okurka, ale šel jsem k bráně s tím, že se to tam odrazí. A naštěstí odrazilo, pak už jsme to neměl těžké,“ popsalo rychlonohé křídlo trefu, kterou zajistilo Olomouci první bod v sérii.

Kdo by to po uvítacím debaklu čekal. „Je to play-off. Kdo ho někdy hrál, ví, že je úplně jedno, kolik prohrajete,“ upozorňuje Holec.

„Hrát jen dvě třetiny prostě nestačí, musíme hrát naplno celých šedesát minut. Odvádět i černou práci,“ vyčítal svým svěřencům plzeňského kouče Ladislava Čiháka.

Na Hanou se tak série přesune za stavu 1:1. Minimálně takový výsledek si šestý celek po základní části před domácími duely přál.

„Jsme rádi, že jsme v Plzni urvali aspoň jednu výhru. A jak doma uspět? Musíme hrát jako ve druhém zápase. Ale myslím si, že umíme zahrát ještě lépe,“ je přesvědčený Tomajko.

Škoda bude chtít ztracený zápas získat zpět. Nejen to. „Uděláme maximum, abychom to domácím znepříjemnili a vraceli se  do Plzně za stavu 3:1,“ dodal Čihák.

Poprvé se hraje v Olomouci v pátek od 17 hodin, čtvrtý zápas série je na programu ve stejný čas o den později.

HC Škoda Plzeň - HC Olomouc 2:3 v prodl. (2:0, 0:0, 0:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Pour (Jan Kovář, Gulaš), 12. Pulpán (Vráblík) - 44. Holec (Škůrek, Kolouch), 59. Jergl (Škůrek), 63. Holec. Rozhodčí: Pešina, Bejček - Kis, Lučan. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 7177. Stav série: 1:1.

Plzeň: D. Frodl - N. Jones, Moravčík, Čerešňák, Allen, Vráblík, Pulpán - Gulaš, Jan Kovář, Pour - Eberle, Kodýtek, P. Straka - Indrák, Kracík, V. Němec - Stach, V. Nedorost, D. Kindl - Preisinger. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a Pejchar.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, J. Galvas, Ondrušek, Dujsík, Švrček - Jergl, J. Knotek, Ostřížek - Irgl, Strapáč, Burian - Skladaný, Nahodil, Laš - Holec, Kolouch, J. Káňa. Trenéři: Tomajko a Moták.