Výsledek „bratrovražedného" duelu nakonec otočili na fantastických 7:1. Na medaili bohužel nedosáhli.

Úterní utkání se Slováky na olympiádě v Soči si Jiří Vykoukal ujít nenechá a věří, že Češi vyhrají.

„Na zápasy se Slováky se dokážeme připravit. Slováci bývají v těchto situacích hodně přemotivovaní a berou to hodně vypjatě," zamyslel se nad šancemi obou týmů dvojnásobný mistr světa Jiří Vykoukal.

Podle ostříleného hráče a znalce hokeje je český tým dostatečně silný na to, aby dokázal Slováky porazit.

„Chvíli trvá, než se tým sehraje, než si vše sedne," reagoval na dosavadní zápasy, kdy naposledy se Švýcary prohráli Češi 0:1.

„Švýcaři šli v poslední době hodně nahoru, což potvrdili vloni na mistrovství světa. Byl to však teprve třetí zápas, co jsme hráli," dodal.

Navíc na silné a vyrovnané soupeře se Češi podle Vykoukala dokáží vytáhnout.

„Teď už bude náš výkon stoupat. Nebo si to aspoň přeji – jako všichni čeští fanoušci," uvedl hokejista, který profesionální kariéru začal v nižších severoamerických soutěžích a v Evropě působil vedle českých klubů ve švédské a finské lize.

Jiří Vykoukal (vpravo) slaví trefu na MS ve Švýcarsku v roce 1998

Jiří Vykoukal (vpravo) slaví trefu na MS ve Švýcarsku v roce 1998. Foto: ČTK

Dali jsme jim sedmičku a bylo to

Když přesně před dvaceti lety stál na ledě v olympijské hokejové hale v Lillehammeru bylo to poprvé a naposledy, kdy okusil atmosféru olympiády.

Právě v utkání se Slováky zpočátku nebyla nálada zrovna nejlepší.

„Prohrávali jsme 0:1. Pak jsme to otočili a kluci dostali sedmičku, a bylo to," usmál se při vzpomínce na turnaj, ve kterém český tým nakonec nepostoupil ve čtvrtfinále přes Kanadu.

Tip Jiřího Vykoukala na výsledek dnešního duelu Česko-Slovensko?

„Nevím. Jestli kluci zvítězí o gól, dva, tři, v prodloužení nebo na penalty, to je jedno. Hlavně aby bylo!" přál si současný asistent trenéra prostějovských Jestřábů.