Matouš Venkrbec zažil s Prostějovem i postup do první ligy, kde byl vždy jedním z tahounů. Tuto sezonu si ovšem musel zvykat na jinou roli.

„Chvíli jsem s tím bojoval, ale poté jsem uznal, že pro tým to bude nejlepší,“ řekl v rozhovoru pro Deník prostějovský kapitán.

Matouši, jak byste zhodnotil sezonu, která pro Jestřáby skončila vyřazením ve čtvrtfinále play-off od Vsetína?
Asi bych to rozdělil na základní část a na play-off. Se základní částí nemůžeme být spokojeni. Sedmé místo určitě nebylo to, co jsme si představovali, i když jsme se dostali do první osmičky. V play-off to za stavu 1:3 na zápasy vypadalo, že sezona skončí fiaskem. Postoupit ze sedmého místa a poté prohrát v pěti zápasech, to by se nedalo hodnotit pozitivně.

Díky tomu, že jste sérii dotáhli do sedmého zápasu, je vetší spokojenost?
Ani tak to není moc veselé, jelikož jsme vypadli. Aspoň jsme ale ukázali kvalitu, sílu. Sedmý zápas byla otevřená partie. Nebyli jsme daleko od postupu, což je takové lehké plus. Jinak nemůžeme být spokojeni. Pořád jde o čtvrtfinále, stále jsme to neprolomili. Tým jsme na to měli, abychom postoupili. Mohli jsme se možná umístit lépe po základní části, třeba by nám to v play-off pomohlo. Jsem ale rád, že právě před play-off jsme se hodně semkli. Často jsme to probírali a myslím, že to pomohlo a nějaký charakter jsme ukázali.

Spoláhali jsme na hvězdy

Co podle vás rozhodlo čtvrtfinálový souboj se Vsetínem?
Byl to ten sedmý zápas, ve kterém měl každý z týmů padesátiprocentní šanci. Tady se série rozhodla. Bohužel nám se tento zápas vůbec nevydařil. Dělali jsme chyby, které nás srážely v průběhu základní části. Nám vyšel výborně pátý a šestý zápas. Hodně nás mrzel čtvrtý duel, který jsme doma prohráli po samostatných nájezdech. Ze tří zápasů, které se nerozhodly v základní hrací době, jsme vyhráli pouze jeden. Co se týče sedmého zápasu, ten prostě musí být nejlepší v sérii. To se bohužel nestalo, a proto jsme nepostoupili. Byli jsme takoví zatažení.

Čím si vysvětluje nevyrovnané výkony v základní části?
Asi jsme potřebovali mít nad sebou nějaký bič. Nebyli jsme schopni podat v některých zápasech stoprocentní výkon. Těžko se mi hledá, kde byla chyba. Faktem je, že naše výkony nebyly stabilní. Otázka zní, proč to tak bylo. Možná jsme spoléhali jeden na druhého, na hvězdy, které v týmu máme. Báli jsme se vzít kousek zodpovědnosti na sebe. Těžko říct. Příčin vidím více. Na druhou stranu jsem ale rád, že v play-off nás tyhle věci opustily a že jsme hráli opravdu jako jeden tým.

Jak byste zhodnotil svoje výkony?
Já se sebou nejsem moc spokojený. Nebyl jsem příliš produktivní. Ze začátku sezony jsem chodil na přesilovky, ale nebyla to žádná sláva. Nepadalo nám to tam. Od druhé, třetí čtvrtiny sezony jsem pomalu dostával jinou roli, spíše defenzivní. Měli jsme přetlak na pozici centra, tudíž jsem se posunul na pravé křídlo. Najednou času na ledě bylo o dost méně. Chodil jsem spíše na oslabení. Chvíli jsem s tím bojoval, ale uznal jsem, že pro tým to bude nejlepší. Poté jsem se v defenzivě celkem našel. Snažil jsem se pomáhat týmu, co to šlo. Hlavně v oslabení, ale pár branek jsme jako čtvrtá lajna také dali. Takže nakonec si myslím, že jsem týmu pomohl, ale bylo to často rozporuplné. Hlavně s ofenzivní částí nejsem vůbec spokojený.

Jak jste říkal, ke konci sezony jste se ocitl ve čtvrté pětce, kde jste se hrál společně s Václavem Meidlem. Oba dva jste poměrně mohutní. Jak se vám spolu hrálo?
Docela dobře. Snažili jsme se plnit úkoly, které jsme měli. Docela se nám občas dařilo strhnout zbytek týmu naší aktivitou, nějakým gólem, hitem, nasazením. Takže to byla naše role. Prostě jsem to bral, jak to bylo. První centr Tomáš Divíšek, druhý Marek Račuk. Plus další jako Filip Hanták, Radek Prokeš je také centr, Václav Meidl, takže se stalo, že nás tam bylo třeba osm. Prostě už nebylo místo a bylo potřeba to poskládat, aby to dávalo smysl a tým nějakým způsobem fungoval.

Možná odejdu do zahraničí

Sledoval jste semifinále první ligy?
Po očku ano. Spíše jen výsledkově. Výsledky mě určitě překvapily. Nepochyboval jsem o tom, že do baráže půjde Jihlava. U Vsetína jsem naopak myslel, že Budějovice rozhodně více potrápí. Dopadlo to, jak to dopadlo.

Koho tipujete na postup do extraligy?
Poslední roky je to hodně vyrovnané. Rozhodují vždy poslední dvě kola. Osobně si moc neodvažuji tipovat.

Jaký je váš názor na přímý postup a sestup, který bude od příští sezony zaveden?
Je to určitě spravedlivější. Na druhou stranu šance pro nás, pro týmy z první ligy, se snižuje. Přeci jen baráž byla celkem blízko. Stačilo vyhrát osm zápasů a člověk byl tam. Teď to už tak jednoduché nebude. Myslím si ale, že je to spravedlivé a je to dobrý krok.

V dubnu vám v prostějovském klubu končí smlouva. Jak to vypadá s vaším dalším angažmá?
Ano, to máte pravdu. Zatím jsem neprodloužil. Uvidíme, co se bude dít. Ve hře je z mojí strany úplně vše. Je možné, že zůstanu. Je možné, že odejdu do zahraničí. Zatím na stole nic nemám, takže je to stále otevřené. Mám na to ještě duben, abych zkusil něco posbírat, počkat, jestli něco nepřijde a poté se rozhodl, jak to bude dál.

Takže s prostějovským vedením jste v kontaktu?
Ano. Řekli jsme si, že si dám chvilku čas a poté se spojíme.

Jiří Horák