Americký bek ve službách Kladna Chris Martenet v Olomouci a plzeňský útočník Tomáš Mertl doma proti Třinci museli v neděli předčasně do sprch. Zatímco u Mertla by trest každý bral jako samozřejmost i před pár týdny, u Marteneta jsme „v akci“ viděli současný trend, který nastolila disciplinární komise Českého hokeje v čele s jejím šéfem Viktorem Ujčíkem.

27. kolo hokejové Tipsport extraligy: HC Olomouc - Rytíři Kladno. Radek Smoleňák
Napadení rozhodčího, předčasná radost a dva body. Mora skolila Kladno

„Někdo tam strkal do Ticháčka a náš hráč ho chtěl bránit. Jenže mu tam přijel rozhodčí. S verdiktem pak Chris spokojený nebyl. Bylo to nechtěné,“ hájil svého hráče po zápase v plecharéně kladenský kouč Otakar Vejvoda.

V utkání navíc kvůli stejnému dodatečnému trestu neměl k dispozici Michaela Frolíka. Ten poslal k ledu hlavního v Českých Budějovicích.

„Bavil jsem se o tom s Froldou. Říkal, že prostě jen šel napadat. Nebyl jsem v ten moment s mým hráčem spokojený, ale bylo to nechtěné,“ prozradil Vejvoda.

Frolíkův trest:

Zdroj: Youtube

Olomouci zase v nedělním utkání chyběl Rok Macuh. Zde se však rozhodnutí disciplinárky setkalo s asi největším nepochopením. Sudí Macuhovi v duelu na ledě Mladé Boleslavi spíše zavazel při napadání soupeře, na ledě pak navíc paradoxně skončil sám slovinský forvard.

„Na ten zákrok jsme se samozřejmě dívali. Je to těžké. Pan Ujčík rozhodl a musíme to respektovat,“ řekl olomoucký útočník Michal Kunc. „Jsou situace, kdy se můžete rozhodčímu vyhnout, ale podle mého je rozhodčí součástí hry a s tím, že občas dostane ránu, sám počítá,“ přidal Kunc svůj pohled na věc.

Macuhův trest:

Zdroj: Youtube

Sám Macuh jen potvrdil, že v žádném případě nemohlo jít o úmysl. „Asi nám tím něco chtějí dát vědět, beru to,“ řekl v rozhovoru pro Hokej.cz. „Šlo vidět, že jsem rozhodčího posunul, zranit nebo zasáhnout jsem ho ovšem vůbec nechtěl. Chtěl jsem se dostat na puk, byla to blbá shoda okolností a on se mi dostal do cesty. Úmysl tam fakt žádný nebyl,“ dodal.

Dalšími „provinilci“, kterým už stejně jako Macuhovi vypršely dodatečné tresty, jsou kromě Frolíka ještě sparťanský obránce Ondřej Mikliš a litvínovský útočník Ondřej Kaše. Mikliš lehce odstrčil čárového předtím, co chtěl jít do šarvátky s protihráčem, Kaše se nevyhnul rozhodčímu, kterého poslal k ledu podobně jako Frolík.

Miklišův trest:

Zdroj: Youtube

Kašeho trest:

Zdroj: Youtube

Nová vlna má chránit

Dříve bychom tresty za tyto situace viděli jen stěží. Disciplinární komise však chce v prvé řadě chránit rozhodčí a dle vlastního vyjádření se dívá za hranice.

„Při svém rozhodnutí zohlednila komise zkušenosti a trendy ve vyspělých hokejových soutěžích a došla k závěru, že byla ve všech případech naplněna skutková podstata přestupku,“ psalo se v odůvodnění.

Pro Český rozhlas se na toto téma vyjádřil i hokejový expert Martin Procházka, který komunikoval s manažerem rozhodčích Vladimírem Pešinou.

„Je to ochrana rozhodčích, kteří jsou součástí hry. Musím říct, že i mně se několikrát stalo, že jsem periferně sledoval kotouč a najednou se mi tam připletl rozhodčí. Srazili jsme se, ale v těch dobách, pokud se nestalo nic vážného, za to tresty nebyly,“ uvedl olympijský vítěz z Nagana a čtyřnásobný mistr světa.

„Máme na to videa, stává se to. Hráči mají energii, jde o věci, které nejdou ovlivnit. Je to hokej, kontaktní sport. Přišla teď nějaká vlna a věřím, že se zpomalí,“ řekl asistent olomouckého trenéra Róbert Petrovický, který coby hráč působil i v NHL.

„Je těžké tyto situace posoudit pro týmy i pro rozhodčí. Věřím, že jde o správná rozhodnutí, ale nejde o jednoduché situace,“ dodal.

Čeká se na oznámení disciplinární komise ohledně výše nových trestů, na které si dle všeho budeme muset v české nejvyšší soutěži zvykat.