Jak vnímáte nevydařenou sérii se Zlínem?
Jednoznačně jako totálně neúspěšnou záležitost! Všichni jsme obrovsky zklamaní. Víc k tomu momentálně nemám co říct, musím si udělat hlubší analýzu. Pro mě je to hořká pilulka. Návrat do Prostějova jsem si představoval jinak.

Čím vás předčil Zlín?
Fakt je ten, že nás Zlín porazil svou zkušeností a cílevědomou hrou. Bylo to znatelné už od prvního zápasu. Přestože jsme v prvních dvou zápasech podali velmi dobrý výkon, nakonec nás soupeř stejně předčil. Musím uznat, že Zlín zaslouženě vyhrál a postoupil dál.

 Petr Krejčí. Foto: Jakub Šustr, se souhlasem
Nebyli jsme taková parta, jako dřív, chyběla nám vnitřní síla, říká Petr Krejčí

Do série jste vstupovali jako papírový favorit. Bylo vysoké sebevědomí na místě?
Budu se opakovat, ale já před play off říkal, že Zlín a Vsetín jsou z mého pohledu favority vyřazovacích bojů. Tím ale nechci říct, že jsme neměli podat lepší výkony.

Zdroj: Zdeněk Vysloužil

Dokázal byste zmínit rozhodující faktory vzájemného měření sil?
V první řadě hrála ve prospěch soupeře zkušenost. Zlín má v kádru vyloženě typologicky hráče pro play off. Kdybych měl srovnat individuální hráčskou kvalitu, byly bychom lepší my. Zlín má ale celou řadu hráčů, kteří za sebou mají spoustu těžkých zápasů z vyřazovacích bojů.


Nahrává se anketa ...

Berani byli lepší i v přesilovkách a oslabeních…
Ano, byli lepší než my. U nás jsou bohužel přesilovky dlouhodobějším problémem.

Kvalitnějšími výkony zastínil prostějovskou dvojici i brankář Huf…
Hufíno je i přes své mládí již velmi zkušeným golmanem. Čišelo z něj sebevědomí a naše brankáře přechytal.

Zlínští hokejisté zvítězili 6:2 nad Prostějovem a jsou v semifinále Chance ligy.
FOTO: Rozhodla už první třetina. Jestřábi inkasovali šestkrát a sezona jim končí

Jestřábi neměli jasně danou jedničku. Nakonec dostal větší důvěru Pavelka. Proč?
Do prvního zápasu jsme nasadili brankáře, tedy zkušenějšího Jardu Pavelku, kterému jsme věřili, že zvládne sérii jako jednička. První zápas se prohrál, tak jsme dali důvěru Štipčákovi. Odchytal druhý zápas velice slušně, ale opět jsme prohráli.

Bilance Martina Janečka v Prostějově, sezona 2023/2024

- základní část: 33 utkání, 21 výher, 12 porážek

- play off: 3 utkání, 0 výher, 3 porážky

V duelu o poslední naději sázka na Pavelku nevyšla…
Jeli jsme do Zlína s vědomím, že jsme nad propastí. Čekal nás energií nabitý a odhodlaný soupeř, navíc před bouřlivým publikem. Vsadili jsme na Jardu, bohužel se to nepovedlo. Po dvou střelách bylo 2:0 a šel do brány Marek Štipčák a už to dochytal. Já bych ale už Jardu přestal hanět a pranýřovat, protože si toho v sezoně prožil až dost.

Potvrdilo se, že play off je úplně jiná disciplína, než základní část?
Jednoznačně! Plně to potvrdil náš souboj se Zlínem. My jsme narazili na tvrdou realitu. Soupeř na rozdíl od nás dokázal přepnout na play off mód.

Chance liga: 2. čtvrtfinále: Prostějov - Zlín (10.3.2024)
FOTO: Jestřábi promrhali v prodloužení domácí výhodu a ocitli se nad propastí

Jako rodilý Prostějovák, jste určitě vnímal obrovské očekávání veřejnosti, že?
Samozřejmě. Přestože jsem sem v posledních letech jezdil jako trenér soupeřů, tak vím moc dobře, jak je v Prostějově hokej populární. Lidi ho sledují, zajímá je dění v klubu. Rozhodnutím, že půjdu trénovat Jestřáby, jsem si byl vědom, pod jaký tlak jdu. Na druhou stranu já jsem člověk - trenér, který se snaží tyhle věci moc nepřipouštět. Tlak jsem cítil, ale zároveň jsem se mu bránil. V první řadě jsem chtěl s týmem odvádět co možná nejlepší práci. Tak, aby byl fanoušek spokojený.

Chance liga: 1. čtvrtfinále: Prostějov - Zlín (9.3.2024)
FOTO: Jestřábům vstup do série nevyšel. Zlín udeřil v poslední desetiminutovce

Žádný trenér to v Prostějově nikdy neměl lehké. Myslíte, že jako místní odchovanec, jste měl pozici trochu snadnější?
Jak už jsem zmínil, já se snažím tyhle věci vytěsnit, aby šly mimo mě. Na druhou stranu, když jsme měli herně nevydařené období, zpozorněl jsem. Ale musím uznat, že jsem nezaznamenal, že by mě někdo vyloženě osočoval a pranýřoval. Možná v tom asi hraje roli ta skutečnost, že jsem místní rodák a bývalý hráč a kapitán mužstva.

Podpora a víra fanoušky neopustila ani po dvou domácích prohrách. Ve Zlíně bylo hodně lidí z Prostějova. Vnímali jste to?
Obrovsky. Celé mužstvo tu podporu vnímalo velmi intenzivně. My jsme si věřili také, stejně jako oni nám. Chtěli jsme se fanouškům odvděčit, bohužel realita byla jiná. My si jejich podpory obrovsky vážíme.

Sám nenávidíte porážky. Je to tak?
Strašně moc! Když se vrátím k základní části, tak jsme na můj vkus prohrávali často. Ale celá soutěž byla obrovsky vyrovnaná. Měli jsme ale konzistentní výsledky, proto jsem byl celkem v klidu.

Prostějovský rodák Martin Janeček, se stal od 9. listopadu 2023 trenérem hokejových Jestřábů.
Na práci se těším, změny zatím neplánuji, říká Janeček, nový kouč Jestřábů

Jak moc vás hryže vyřazení Zlínem?
Sérii se Zlínem opravdu koušu hodně těžko. Nejvíce mě štve ten první zápas, kdy jsme dali silnému soupeři křídla. Ta otočka byla stěžejním bodem celé série. Ve druhém utkání jsme hráli dobře, ale už jsme cítili, že taháme za kratší konec.

Co řeknete k poslednímu vystoupení. Dá se přirovnat k výbuchu?
Šli jsme do něj s vědomím, že budeme hrát vabank. Výsledek i průběh vypadají hrozivě. Je to ale důsledek toho, že jsme do toho šli buď anebo.

Jednatel LHK Jestřábi Prostějov Jaroslav Luňák.
Šéf Jestřábů Jaroslav Luňák: Věřím v postup, ale dostat se přes Zlín bude těžké

Řeknete něco na obhajobu hráčů? Fanoušci jim po neúspěších vyčítají, že nemají k Prostějovu vztah a neodevzdávají na ledě všechno…
Já tohle zcela odmítám. Jak jsem ty kluky za tu krátkou dobu poznal, tak vím, že chtěli úspěch stejně jako já i fanoušci. Já za nimi stojím. A názory, že je v kádru málo Prostějováků neuznávám. Stačí se ohlédnout do doby, kdy jsme hráli my semifinále s Kladnem. Tehdy nás bylo v sestavě taky pár odchovanců. Zkrátka to jinak nejde, takhle jsou poskládané všechny týmy.

Roman Vlach je sice útočník, zastane si však i své obranné povinnosti
Vlach před sérií se svým Zlínem: Zatím jsem v kabině nevypsal nic, ale to přijde

Souhlasíte s tím, že když se vyhrává, vyhrávají hráči. Když se prohrává, může za to trenér?
Samozřejmě. Tak je to nastavené a já se s tím ztotožňuji. Nemám s tím absolutně problém. Já stál na lavičce jako hlavní kouč a tím pádem nesu plnou zodpovědnost za to, že jsme to nezvládli. Jednoznačně!

Čtvrtfinále play off je za dveřmi. Plány Jestřábů prozradili hlavní kouč Martin Janeček (vlevo) a kapitán Matouš Venkrbec. 4. března 2024
Z hnízda Jestřábů čiší spokojenost a odhodlání. Na Zlín se těší

Už jste se po vyřazení bavil s majitelem klubu?
Ne, ještě jsme se spolu nebavili. Jsem ale přesvědčen, že v následujících hodinách k tomu dojde. Pořád mám smlouvu, musíme se dohodnout, jaký bude program nejbližšího období. Musíme komunikovat a postavit se k tomu čelem.

Vy osobně byste měl zájem pokračovat na lavičce Jestřábů?
Zatím nejde o záležitost, která by ležela na stole. Já jsem člověk, který dělá rád věci, které mají smysl. V případě, že bych dostal nabídku, nesmírně bych si jí vážil. Byly by pro mě jednou z priorit. Jedním dechem ale dodávám, že pokud mám být zodpovědný za výsledky, výkony a chod mužstva, tak musím mít možnost mluvit do skladby týmu, i realizačního a měl bych sám možnost si vybrat lidi, kterými se obklopím.

MARTIN JANEČEK

Prostějovský rodák Martin Janeček, se stal od 9. listopadu 2023 trenérem hokejových Jestřábů.Prostějovský rodák Martin Janeček, se stal od 9. listopadu 2023 trenérem hokejových Jestřábů.Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

- narozen 31. března 1974 v Prostějově
- mateřský klub TJ Prostějov
- nejpodstatnější část hráčské kariéry strávil v Prostějově, ve druhé nejvyšší české soutěži hrál i za Přerov, Olomouc, Ostravu nebo Vsetín. Na svém kontě má 471 zápasů, ve kterých vstřelil 115 branek a nastřádal 104 asistencí. Nastoupil i k 24 utkáním v extralize s bilancí 1+1.
- trenérskou dráhu zahájil jako asistent v Prostějově (2007-2008), následně jako hlavní trenér působil u mládežnických družstev v Havířově až do roku 2016.
- v sezoně 2016-2017 se poprvé ujal žezla jako hlavní kouč mužů, kdy vedl AZ Havířov a v sezoně 2017-2018 získal angažmá jako asistent ve Spartě Praha. Následovaly štace v Opavě (2018-2019), Šumperku (2019-2020), Porubě (2020-2021), Šumperku (2021-2022) a Frýdku-Místku (2022-2023 a 2023).
Ve Frýdku skončil 16. října 2023 a od 8. listopadu 2023 je hlavním trenérem LHK Jestřábi Prostějov.