Místní fandové mu stále nemohou zapomenout okolnosti, které provázely jeho odchod z klubu v roce 2004, kdy byl svým spoluhráčem Pavlem Maláčem nařčen z toho, že by mohl ovlivňovat zápasy. „Ti, co mě neznají, mě odsoudili. Já se budu snažit je svými výkony přesvědčit o tom, že pravda byla na mé straně,“ říká Černý odhodlaně.

Jak se vám zatím líbí příprava v Prostějově?

Já si myslím, že ty přípravy jsou všude zhruba stejné. Tady byl první týden na rozhýbání a teď v pondělí jsme začali trochu ostřejším kruháčem a bude se přitvrzovat. Trenér Zachar má letní přípravu nachystanou výborně a doufám, že se to projeví i v zimě.

Co vůbec říkáte na aktuální kádr Jestřábů? Znal jste své spoluhráče i trenéra?

S trenérem se znám dlouho, se spoustou kluků taky. Buď jsem hrával s nimi, nebo proti nim. Měl by tu být dobrý tým, v první trojce soutěže bychom se mohli pohybovat. close zoom_in

Jste rád, že jste po letech zpátky ve svém rodném Prostějově?

Na jednu stranu jsem rád, na druhou si myslím, že jsem ještě rok mohl hrát klidně první ligu. Ale jsem zpátky doma, můžu se věnovat rodině, dětem a na všechno budu mít víc času. Odpadlo mi dojíždění.

Co vůbec říkáte na šachy v olomouckém kádru? Kromě vás kabinu opustila celá řada opor.

To není otázka pro mě, ale na vedení a trenéry Olomouce. Hodně lidí odchází, ale s přibývajícím časem budou muset někoho vzít a ten kádr doplní.

Když jste se dozvěděl, že v Olomouci končíte, byl pro vás Prostějov první volbou, nebo jste zvažoval ještě nějaké jiné nabídky?

Já už jsem o tom přemýšlel loni, měl jsem velké nutkání se vrátit, bohužel to tehdy ještě nevyšlo. Byla to jedna z těch nejlepších možností, ani jsem o ničem jiném moc neuvažoval.

Z Prostějova jste v roce 2004 odcházel po skandálu, který rozpoutal váš spoluhráč Pavel Maláš, který tvrdil, že jste mohl prodávat zápasy. Fanoušci mají toto období stále v živé paměti. Zvažoval jste, jestli vás vůbec v Prostějově přijmou?

Stojím si za tím, co jsem řekl. Vždycky si za tím budu stát, svědomí mám čisté. Bohužel, ten můj spoluhráč, se kterým ten konflikt vznikl, řekl do novin něco jiného. Já přitom na ten zápas neodjel autem jako on, nedostal jsem tři branky během čtyř minut jako on. Ale už se k tomu nechci vracet. Lidi, kteří mě znají, tak vědí, že jsem nic neudělal. Ti, co mě neznají, mě odsoudili. Já se budu snažit je svými výkony přesvědčit o tom, že pravda byla na mé straně.

Nekonzultoval jste třeba svůj návrat s Radkem Meidlem, který byl u prostějovských fanoušků v obdobné pozici a po skvělých výkonech si většinu z nich získal na svou stranu?

Jde o hokej, když se nám bude dařit a budeme vyhrávat, tak budou lidé spokojení a snad se nebudou vracet k tomu, co už je dávno pryč.

S Prostějovem jste hrál první ligu. Jak na to vzpomínáte? Nebo vám vzpomínky přehlušuje ta černá tečka, po které jste odešel do Komety?

Samozřejmě, bylo to hodně nepříjemné. Byl jsem tady doma a nechtěl jsem nikam odcházet. Potom to bylo sice v Brně všechno super, hráli jsme dobře, diváci chodili, ale já bych byl raději v Prostějově, neměl jsem důvod jít někam pryč. Hrála se tu stejná soutěž jako v Brně a kvůli tomu, že jsme spadli, jsem musel každý den dojíždět 60 kilometrů tam a 60 zpátky. Přitom jsem mohl hrát stále tady a tu stejnou soutěž. close zoom_in

Najde se nějaké období z vaší prostějovské kariéry, na které vzpomínáte rád?

To byla asi ta sezona předtím, než jsme spadli. Hráli jsme play off s Kladnem, to byly výborné zápasy, výborná sezona, během které jsme doma prohráli snad jednou. Na to vzpomínám strašně rád.

Sehrál svou roli při přestupu do Prostějova i fakt, že na druholigový hokej zde chodí daleko více lidí než v prvoligové Olomouci?

Samozřejmě, hokej se hraje pro lidi. A když vidíte, kolik jich chodí v Olomouci, tak je to smutné. Byl jsem tam dva roky, první rok jsme hráli úplnou špičku a stejně nikdo nechodil. V poslední sezoně to z naší strany sice nebylo bůhvíjaké, ale taky nechodili. Těžko říct, čím to je, nevím, proč tam lidi o hokej nemají zájem. Jsem rád, že v Prostějově fanoušci chodí i na druhou ligu. Ale je to hlavně proto, že hokej je v Prostějově pořád sport číslo 1.

Co se (ne)událo v roce 2004?

V dubnu 2004 přišel Prostějovský večerník s výpovědí gólmana prostějovských hokejistů Pavla Maláče, který obvinil některé své spoluhráče, že za peníze ovlivňují zápasy. V článku se objevily i přepisy textových zpráv od Michala Černého. Ten vzápětí Maláčova slova, stejně jako další hráči Prostějova, popřel s tím, že naopak on měl indicie o tom, že Maláč může být uplácen, a tak si jej chtěl vyzkoušet. Ve zprávách šlo konkrétně o utkání v Písku z ledna 2004, které Hanáci prohráli 2:5. Kauza nebyla nikdy dořešena, nikdo nebyl obviněn, fanoušci Prostějova ale stále nemohou přijít Michalovi Černému na jméno.