S jakými cíli nastoupí Jestřábi v sobotu do sezony?

Hlavním cílem bude bavit diváky, předvádět kvalitní hru a zapojovat do prvního týmu prostějovské hráče tak, abychom dobře začali druhý dvouletý cyklus.

Po sportovní stránce jste před tým nepostavil žádnou výzvu?

Ne, myslím si, že do play off bychom měli postoupit, pak se můžeme pokusit projít co nejdál. Ve vyřazovací části je to už hodně o náhodě, o zraněních, každý zápas vypadá jinak. Samozřejmě také bude záležet na průběhu sezony, jak bude hráčům sloužit zdraví, jestli nepřijdou nějaké posily a podobně.

Angažovali jste nového asistenta Tomáše Sršně. To je velké hokejové jméno, co si od něj slibujete?

Že hráčům z áčka dá po hokejové stránce víc než Martin Kužílek. To je velký srdcař, výborný trenér, ale ještě nemá tolik zkušeností. Navíc toho má u juniorky hodně, doma má k tomu malé děti. Chtěl by být na zimáku pořád, ale rodina je základ. Já už to ve svém věku, díky životním zkušenostem, mohu tvrdit. Tomáš Sršeň je velký stratég, stejně jako pan Zachar, a měli by vytvořit výbornou dvojici. Teď mají čtrnáct dní na to, aby se spolu dali dohromady, a pak ještě budeme řešit konkrétní podobu jejich spolupráce, protože bych chtěl, aby pan Sršeň v nějaké formě působil i u mládeže.

Před sezonou se vám podařilo získat nového generálního partnera, společnost PV-RECYKLING, s.r.o. Jak velká je to pro vás pomoc?

Jsem rád, že jsme nahradili dřívějšího partnera novým generálním sponzorem. My teď musíme jeho jméno dobře zviditelnit a nedělat mu ostudu. Dnes je všechno o financích, proto potřebujeme i řadu menších partnerů. Bohužel nejsme v regionu, kde nejsou žádné velké výrobní firmy, které by mohly hokej podporovat mnohamilionovými částkami. Navíc v Prostějově je sportů, které potřebují peníze, hodně. My sice hrajeme až třetí nejvyšší soutěž, ale co se týče návštěvnosti, jsme první ve městě. I kvůli tomu se nám nového partnera podařilo získat.

Prozradíte, s jakým rozpočtem do sezony vstoupíte?

Konkrétní cifry bych nechtěl předkládat. Je to v řádech milionů, přičemž oproti minulým ročníkům se náš rozpočet snížil o více než třicet procent. Co se týče rozpočtu, nejsme schopni konkurovat fotbalu a už vůbec ne basketbalu a volejbalu. Mezi těmito sporty jsme v Prostějově taková popelka.

Se snížením rozpočtu se spojil i odchod několika hráčů. Na druhou stranu ale díky tomu plníte své sliby o zapojování prostějovských talentů z juniorky. Rozumím tomu dobře?

Je to tak. Tohle byl náš úkol. Během úvodních dvou let jsme chtěli hokej v Prostějově stabilizovat, ukázat všem sponzorům, firmám i obyčejným lidem, že hokej chceme dělat dlouhodobě a ne na dva roky, jako tomu tady často bývalo.

Ale v minulé sezoně jste se potýkali s finančními problémy, dokonce jste dlužili hráčům výplaty.

Ano, bohužel jsme udělali chybu, že jsme pracovali s rozpočtem, který ale byl zatím jenom na papíře a peníze jsme ještě neměli na účtě. Bohužel se stalo, co se stalo. Některé závazky nebyly splněny a my se ocitli v situaci, kdy jsme nemohli hráčům dávat plné výplaty. Tuto chybu ale postupně napravujeme a teď už pracujeme jen s penězi, které reálně máme k dispozici v tuto chvíli. Podobné chyby se stávají, zvláště v této době, kdy jeden den firma funguje a druhý už ne. V minulé sezoně to kabina pochopila. Samozřejmě fanoušci by si nejraději představovali, že by se tu hrála extraliga, já bych si to taky přál, ale musíme vědět, co si můžeme dovolit. Také musíme chápat regionální rozdělení, jestliže Olomouc hraje první ligu, je to pro nás složité. Potřebovali bychom, aby se v krajském městě hrála extraliga. My prostě musíme hrát o jednu soutěž níž než Olomouc.

Jaké budou ambice vašich mládežnických oddílů?

Letos se budeme muset vyrovnat s tím, že bude nesmírně silná juniorská liga. My jsme z juniorky celou řadu hráčů posunuli do áčka, takže je možné, že budeme mít problémy se záchranou. Proto jsem jejímu trenérovi Martinu Kužílkovi trochu uvolnil ruce, aby měl možnost jezdit po cizích zimácích a ještě během sezony kádr posílit. Ligu juniorů chceme zachránit, stejně jako ligu staršího dorostu. Bohužel se teď potýkáme s problémy, které pramení z odlivu hráčů zpřed čtyř pěti let.

Na druhou stranu stále posouváte některé hráče do starších kategorií nebo odchází na hostování do vyšších soutěží jinam.

Ano, talenty z daných kategorií posouvám výš, ale proto, abych jim nabídl atraktivnější zápasy. Proto je posíláme i do extraligových klubů. Kdybych všechny postahoval, asi bychom hráli v těch soutěžích špičku. Ale to zatím není mým úkolem, regionální posun by měl fungovat a ti nejlepší hráči by měli dostat možnost hrát třeba juniorskou extraligu v Olomouci.

Budete nadále pokračovat s Plumlovem, který hraje v krajském přeboru?

Ano, budeme pokračovat. Je tam řada našich hráčů na střídavé starty, aby se vyhrávali. Zejména ti, co se nedostanou do zápasů áčka, měli by mít povinnost jít hrát za Plumlov. Krajský přebor není žádná slabá soutěž, je tam řada kvalitních hráčů. Mladým klukům to může dát strašně moc.

Řada fanoušků se ptá, jakým způsobem funguje spolupráce mezi sportovními oddíly v Prostějově kvůli časté termínové kolizi jednotlivých zápasů.

Je to těžké, ale jak já, tak pan Chytil z volejbalu, pan Fridrich z basketbalu i pan Langr z fotbalu se snažíme, aby tyto kolize nastávaly co nejméně. Někdy to ale nejde, basketbal a volejbal má někdy stanovené časy začátků kvůli televizním přenosům nebo evropským pohárům. Mně se zase někdy nepovede posunout čas kvůli nesouhlasu hostujícího oddílu. Třeba v sobotu budeme bohužel hrát proti fotbalu, ale nedalo se s tím nic dělat. Nicméně se snažíme, a na podzim už by to většinou mělo fungovat, aby v sobotu mohli jít lidé na fotbal, poté na hokej a na závěr na basketbal nebo volejbal. Chtěl bych, aby veřejnost byla trpělivá, někdy si hold bude muset vybrat, jestli jít na fotbal nebo na hokej. Sám jsem sportovní patriot a chodím na všechno, ale lidé to prostě musejí pochopit.