„Jde o fajn zápasy, které jsou atraktivní pro celý region. Má to vždycky náboj, přijde spousta lidí. Z tohoto pohledu se na ten zápas každý těší,“ uvědomuje si prostějovský kouč Jiří Vykoukal, který proti Přerovu nastupoval už při svých hokejových začátcích v Olomouci.

„S Přerovem jsem hrával už od žáčků. Teď to zažívám jako trenér,“ pousmál se.
Ještě v předminulé sezoně působil v roli asistenta Kamila Přecechtěla, který už nyní stojí na opačné straně barikády a o kvalitách Jestřábů moc dobře ví.

„Já si myslím, že Prostějov je po doplnění kádru velkým favoritem nejen derby, ale i celé soutěže. Je to podle mě mužstvo, které by mělo aspirovat na první dvě místa,“ řekl dokonce Přecechtěl.

PŘEROV NASTOUPÍ V JINÉ SESTAVĚ

Svůj tým tedy staví do role mírného outsidera, přestože derby nemívá favorita. Důvodem může být fakt, že Přerované po posledním utkání s Českými Budějovicemi (1:3) počítali zraněné, hlavně v defenzivě se situace zdála být kritická, zápas s Motorem dohráli Zubři s pěti beky. Na pořadu dne tak byla sháňka po posilách.

„Udělali jsme kus práce a nastoupíme v úplně jiné sestavě než v posledních zápasech,“ naznačil Přecechtěl, že lov by mohl být úspěšný.

To Prostějov vyhrál už dvakrát v řadě, porazil Jihlavu (3:2) a Slavii (1:3). Hlavním receptem na úspěch Jestřábů byla disciplína a dobrá hra v oslabení. V prvních dvou kolech totiž inkasovali z přesilovek soupeře šest gólů, zatímco v posledních dvou duelech ani jeden.

„Hře v oslabení jsme se věnovali ještě důsledněji než v přípravě. Je to důležitá herní činnost,“ přiznává trenér Jiří Vykoukal.

Ten je zatím velmi spokojen s hrou svého týmu na domácím ledě, kde Jestřábi přemohli Vsetín i Jihlavu.

„Domácí zápasy se nám zatím daří, musíme to zaťukat. Ve venkovních zápasech jsou ale soupeři aktivnější. Sice musíme venku vycházet z parádní defenzivy, ale představoval bych si hru jako doma, kde máme větší tah na bránu,“ přeje si prostějovský kouč.

VYKOUKAL: BÝVAJÍ TO PARÁDNÍ HOKEJE

První derby v letošní sezoně odehraje Prostějov na domácím ledě, což by mu dle slov Vykoukala mohlo vyhovovat. Souboj s Přerovem navíc bývá svátkem pro fanoušky, trenér Jestřábů mu ale nechce přikládat větší význam než jiným utkáním.

„Zápasy s Přerovem, Vsetínem, Havířovem a Českými Budějovicemi, to jsou vždy parádní hokeje. Ty zápasy jsou hokejovější a hrají se v lepší atmosféře. Tím ale neříkám, že proti Kadani nebo Benátkám je to o ničem. Ba naopak to bývá pro hráče ještě těžší,“ myslí si Jiří Vykoukal.

Podobně to vidí i ostřílený forvard Přerova Milan Procházka.

„Derby je vypjaté hlavně mezi fanoušky, na ledě to má samozřejmě grády, ale na sto procent hrajeme všechny zápasy,“ má jasno matador Zubrů.

Bitva o Hanou je každopádně vždy pikantním kořením druhé nejvyšší soutěže. Jak ostré budou tyto souboje v letošní sezoně, napoví dnešní utkání, které startuje na prostějovském zimním stadionu v 18 hodin.

BILANCE DERBY OD ROKU 1973
Celková bilance:
Přerov – Prostějov
40 – 5 – 9 – 6 – 28
skóre: 297:240
Bilance posledních tří sezon:
9 – 1 – 0 – 2 – 4
skóre: 51:38