Prostějov – Olomouc 3:5 (1:0, 1:2, 1:3)

Branky: 4. Duba (Opatovský, Mikšovský), 32. Duba (Kotásek, Pavelek), 43. Kotásek ztrestného střílení – 25. Všetečka (Brančík), 37. Ministr (Ondráček, Vyrůbalík), 44. Žajgla (Všetečka, Brančík), 52. Bordowski (Kříž, Bouz), 59. Ministr (Bouz). Rozhodčí: Mikula – Jureček, Pala. Vyloučení: 7:10. Navíc: Ondrušek 10 minut. Využití: 1:2. Diváků: 3000. Sestavy – Prostějov: Štůrala – Procházka, Hlavatý, Andersons, Balčík, Kumstát, Bartoň, Chovan – Kotásek, Piecha, Pavelek – Opatovský, Mikšovský, Duba – Vrba, Podešva, Vymazal – Nakládal. Trenéři: Radomír Kužílek a Martin Janeček. Olomouc: Žigárdy – Kříž, Nedbálek, Všetečka, Vyrůbalík, Ondrušek, Štach, Jurdič – Meidl, Ministr, Bordowski – Ondráček, Brančík, Žajgla – Čuřík, Venkrbec, Luňák – Davídek, Bouz, Janečka. Trenéři: Petr Vlk a Petr Fiala.

Jestřábi vtrhli do derby nabuzení sérií pěti venkovních výher vřadě za sebou a hned ve 4. minutě šli do vedení díky pěkné kombinaci druhé útočné řady. Mikšovský dal mezi kruhy Opatovskému, který zadovkou krásně posunul Dubovi a ten zblízka procedil Žigárdyho mezi betony – 1:0. Ve zbytku úvodní třetiny pak měl mírně navrch olomoucký celek, jemuž však chyběl větší důraz vmezihře i v zakončení.

Navíc na přelomu první a druhé periody musel čelit dvěma dvojnásobným oslabením (v součtu minutu a půl), což se mu povedlo a ve 25. minutě zvlastní početní převahy vyrovnal Všetečkovou dělovkou od modré kpravé tyči – 1:1. Hosté měli vtěchto fázích duelu hru pod kontrolou zásluhou zlepšeného pohybu, jenže doplatili na nedisciplinovanost. Po dalších faulech šli znovu do tří a tentokrát už domácí trestali, když ve 32. zakončil ukázkový ťukes do prázdné klece opět Duba – 2:1. Ke své škodě však HK těsný náskok dlouho neudržel, neboť tři minuty před druhou přestávkou zapomenutý Ministr bekendem zasunul mezi Štůralovy betony – 2:2.

Vposlední části zajímavý mač gradoval. Nejprve šli Prostějované potřetí do vedení po precizně proměněném trestném střílení kapitána Kotáska, jenže vzápětí znova srovnal pohotovou dorážkou Žajgla – 3:3. Zlom poté nastal mezi 48. a 50. minutou, kdy Jestřábi nevyužili třiačtyřicet vteřin trvající přesilovku pět na tři a pykali za to. Zanedlouho totiž volomoucké početní výhodě vypálil Kříž, Bordowski jeho střelu dokonale tečoval do pravé šibenice a tím se zrodil rozhodující moment celého střetnutí – 3:4. Mora na rozdíl od svého soka náskok udržela a vzávěru jej ještě zvýšila pečetící trefou Ministra do opuštěné brány při power play – 3:5.

Hlasy po utkání

Martin Janeček, asistent trenéra HK Prostějov: „Narazili jsme na vyspělého soupeře, který trpělivě čekal na naše chyby a dokázal je potrestat. My jsme nepodali až tak špatný výkon, ale došlo tam znaší strany kpolevení ve druhé třetině a hlavně rozhodly přesilovky. Neproměnili jsme jich celou řadu – i dvojnásobných – a naopak hosté vpřesilových hrách vstřelili dva klíčové góly.“

Milan Ministr, útočník HC Olomouc (dal dvě branky): „Nebylo tam nic moc nasazení ani zjedné strany, oba týmy se trošičku trápily. Domácí měli od půlky zápasu výhodu díky přesilovkám pět na tři po našich hrubých chybách, ale nevyužili je a to rozhodlo. My jsme naopak při hře pěti proti čtyřem hned dvakrát skórovali a hlavně tímhle otočili nepříznivý vývoj. Spíš už jsem si myslel, že utkání půjde do prodloužení, takže za tři body jsme moc rádi.“