Místní Jestřábi přitom hrají až třetí nejvyšší soutěž, počtem fanoušků (průměr návštěvnosti vysoko nad tisícovkou na zápas, pozn. red.) by se však mohli směle rovnat většině prvoligových.

Přízeň diváků je jedna z věcí, která těší předsedu LHK Jestřábi Prostějov Michala Tomigu nejvíc.

„Přál bych si, aby nám zachovali svou podporu a zároveň pochopili, že to musím být já, kdo udělá některé nepopulární kroky," říká v exkluzivním rozhovoru pro Prostějovský týden, který vznikl po středečním zahájení letní přípravy.

Jak vypadá aktuální složení kádru pro příští sezonu?
Co se týče smluv, tak jsme domluveni převážně s hráči, kteří u nás nastupovali v minulém roce. Některé jsme ani neoslovovali, protože ekonomická situace je těžká, což platí nejen pro nás. Dalším nebyl kontrakt prodloužen z důvodu profesionálního růstu našich mladých hráčů, kteří by měli dostat šanci.

Klub prochází změnami i ve své struktuře. Můžete prozradit jakými?
Téměř všechny jsou pořád ve vyjednávacím procesu. Jasné je zatím jen to, že jsme se dohodli s jedním z velkých sponzorů, kterým je firma Passvilan. Uvažovali jsme i o tom, že by se objevila v názvu klubu, ale nakonec jsme se rozhodli, že tomu tak nebude, alespoň prozatím. Každopádně její logo budeme mít na dresech, helmách a budeme hrát i s hokejkami Passvilan. Vstup této české společnosti je velkým ekonomickým přínosem a úlevou pro náš klub. S druhým velkým sponzorem stále jednáme, bohužel pracovní vytížení majitele je tak velké, že jsme se ještě nebyli schopni dobrat nějaké dohody.

Takže název klubu se nebude měnit ani v případě, že by byla dotažena jednání s druhým velkým sponzorem?
Určitě ne. V druhém případě by se jednalo o to samé. Ta společnost, i když je mezinárodní a chtěla by začít působit v našem regionu, nebazíruje na změně názvu. Její jméno ale prozradit zatím nemůžu.

SOUVISEJÍCÍ: Jestřábi odstartovali přípravu, v týmu končí Pupa Doseděl

Spekulovalo se i o tom, že se změní vaše funkce.
Přivítal bych někoho, kdo by se mohl naplno věnovat manažerské práci. Já toho budu mít v této sezoně hodně, protože nám kvůli zdravotním problémům na čas vypadnou trenéři mládeže Michal Janeček s Davidem Šebkem. Tím pádem budu minimálně v úvodu sezony působit trenérsky u tří týmů, Petr Zachar zase u dvou. V návaznosti na tohle bych chtěl, aby se struktura klubu trochu proměnila. Očekávám, že nový spolumajitel Jestřábů by měl v oddíle působit i manažersky. Ale zatím to není na pořadu dne.

Bude se nějakým způsobem měnit rozpočet LHK Jestřábi?
Rozpočet jsme museli změnit a to směrem dolů. Je to hned z několika důvodů, mezi něž patří i nižší dotace od Českého svazu ledního hokeje. Všichni navíc víme, jaká je ekonomická situace měst, takže jsme odkázáni z drtivé většiny na sponzorské příspěvky. Největší část úspor musela jít na úkor A týmu, protože jsem nechtěl zvedat členské příspěvky dětem. Sezonu bychom měli pokrýt, i když samozřejmě přivítáme jakoukoli pomoc.

close Kompletní první pětka Jestřábů – zleva Martin Stejskal, vzadu brankář Dalibor Sedlář, Filip Smejkal, Petr Doseděl, Pavel Kumstát a úplně vpravo Lukáš Duba. zoom_in

Neoslovili jsme Pašku, Meidla ani Ševčíka

Mezi těmi, kdo u týmu nebudou pokračovat, je i jeden z nejproduktiv­nějších hráčů posledních let Martin Stejskal. Jaké jsou důvody jeho odchodu?
Jsme s ním stále ve spojení. Otevřel si restauraci v Kroměříži a chce se věnovat svému podnikání. Druhá liga člověka neuživí. Trénuje tam a jsme domluvení, že kdyby se náhodou něco stalo, byl by ochotný nám přijet pomoct.

Dalším, kdo by se v příští sezoně už neměl v dresu Prostějova objevovat na ledě, je Petr Doseděl. Proč jste se nedohodli?
Část lidí to bude určitě nést nelibě, ale musíme si uvědomit, že Petr už taky bude mít jiné priority a my chceme dát šanci mladším. Budeme se s ním chtít rozloučit důstojně. Neoslovili jsme Jiřího Pašku ani Radka Meidla nebo Robina Ševčíka, se kterým jsme ale taky ještě ve spojení, protože se možná bude do Prostějova stěhovat.

Víte už naopak, jestli se budete snažit přivést nějaké posily?
Vždy během letní přípravy přichází spousty nabídek. Ať už jsou to hráči z první ligy nebo extraligy. My bychom s trenérem Zacharem raději šli cestou regionálních hráčů. A zrovna teď podle mého názoru nejsou na seznamu volných hráčů takoví, kteří by k nám šli za takové peníze, které jim tady můžeme nabídnout. Náš tým by přesto měl být znovu poskládaný tak, aby mohl dosáhnout na čtvrtou nebo pátou příčku. Do play off se určitě budeme chtít dostat.

Musím udělat nepopulární kroky

Máte představu, jak bude vypadat složení druhé ligy v příští sezoně?
Teď se připavuje losovací aktiv, kde se dozvíme, kdo se vůbec do soutěže přihlásí a kdo ne. My přihlášku podali a čekáme, co bude. Nevíme ani to, jakým systémem se bude hrát. Ve hře jsou dvě skupiny druhé ligy, možná čtyři. Já osobně bych nechal tři, jak byly v posledních letech. Ale je to hrozné, nikdo nic neví, všichni si voláme, ptáme se, všichni sháníme peníze, kde se dá. Situace je opravdu náročná.

V roce 2013 bude Prostějov slavit sté výročí od založení hokejového klubu. Jak se do něj zapojíte?
Je to pro nás velmi důležité výročí, protože klubů, které by se sto roky fungování mohly chlubit, není v České republice tolik. Řešíme to s Tomášem Vincenecem, který připravujeme i speciální publikaci, která by mapovala sto let prostějovského hokeje. Tímto bych chtěl oslovit i čtenáře vašich novin, jestli by nás mohli prostřednictvím našich internetových stránek lhkjestrabi.cz kontaktovat, pokud mají některé archivní fotky či materiály.

Co byste si přál od příští sezony?
Přál bych si, aby nám fanoušci zachovali přízeň a zároveň pochopili, že to musím být já, kdo udělá některé nepopulární kroky. Už spoustu let se všichni bavíme o tom, jak by mladí kluci měli dostat šanci a nikdo k tomu doposud neměl odvahu. S trenérem Zacharem ji teď na sebe bereme a zkusíme to. Dobře si uvědomujeme, že talentů, kteří by z druhé ligy skočili rovnou do extraligy, moc není, ale my to teď s nimi musíme zkusit. Za dva roky, ve kterých by měli dostávat své první šance, si můžeme sednout a říct: ten na to má, ten na to nemá.