Krutým způsobem skončila čtyřzápasová vítězná série druholigových hokejistů Prostějova. V utkání 25. kola podlehli na domácím ledě Jestřábi výtečně hrajícímu Vsetínu (2:6). Trenér Hanáků Aleš Flašar si po tvrdé lekci mohl v diáři ještě jednou podtrhnout jemu dobře známou informaci: potřebuji přivést posily do defenzivních řad!

„Těžko se mi to hodnotí. Pohořeli jsme v obraně. Byly to opravdu fatální chyby. V závěru padly laciné góly,“ litoval Flašar hrubek před vlastním brankovištěm.

Po odchodu Jiřího Raszky do Bytomi zvolil kouč HK systém s pěti beky: Doseděl (35), Jedlička (19), Paška (23), Staněk (19), Zimmer (20). Čísla v závorce neuvádějí ice-time, ale počet let. Zkušenosti až příliš často v rozehrávce chybujícího kapitána Petra Doseděla jednoduše nestačí.

„Člověk se na ně nemůže ani moc zlobit. Když se podíváte na věkový průměr, tedy kromě Doseděla, jsou to všechno mladí kluci. Čekal jsem, kdy přijde slabá chvilka, přišla se Vsetínem. Dostali jsme góly z brankoviště, dostali jsme góly po fatálním propadnutí obránců. K tomu nemám, co říct,“ marně hledal další slova bývalý bek pyšnící se titulem extraligového mistra s Olomoucí.

Posílení jestřábí domobrany je zkrátka nutné. A o to složitější

„Obránce hledám od začátku, co jsem přišel. Dneska je to pod smlouvami. Měl jsem dvě jednání, ale vše je na mrtvém bodě. Musíme to do Vánoc nějak doklepat,“ uvědomuje si Flašar, kterému se už dřív podařilo přivést havířovského beka Michala Zimmera.

Valaši snadno překonávali střední pásmo, ještě snadněji kombinovali v útočné třetině a zřejmě úplně nejlehčeji stříleli branky. Ani střídaní gólmanů Prostějovu nepomohlo. Věčný náhradník Petra Tučka Emil Hrazdíra inkasoval ještě dvakrát.

„Prostějov do nás chtěl jít ve dvou hráčích a my jsme to hráli jednoduše. Přečíslovali jsme je, dali góly. Využili jsme prostoru, který nám nechali v útočném pásmu a proměňovali jsme šance. To bylo důležité,“ radoval se kouč Vsetína Viktor Hlobil.

„Jestli to říkal, tak se mu to asi podařilo. Ale já si myslím, že to vyplývalo z toho, že naší beci předvedli nejhorší výkon, co jsem je viděl hrát,“ reagoval Flašar. „Vsetín měl minimum střel, bohužel jim to tam padalo. My jsme nebyli schopni trefit ani prázdnou bránu. Nedá se nic dělat. To je sport, to je hokej.“

Ve sportu a v hokeji zvlášť se mezi aktéry občas rozvíří emoce. Zkušený křídelník Roman Hlouch jakoby neunesl nepříznivý stav a několikrát marně se snažil o boxerskou vložku. Flašar nabízí svérázné vysvětlení: „Nervozita přišla ve druhé třetině. Já si myslím, že to bylo dané hlavně tím oslem z Přerova, co pískal. K tomu nemám, co říct. To byl opravdu osel,“ pojmenoval sudího Klimeckého.

Jen pro připomenutí právě v Přerově hráli Jestřábi předchozí zápas, který vyhráli po samostatných nájezdech 2:1 a který spustil velkou diskuzi na téma rozhodčí.

„Když jsem ho viděl, jak vcházel na led při rozbruslení, měl ruce v kapsách. Podíval se na naši střídačku, otočil se a začal se bavit se vsetínskými hráči. Každý rozhodčí přijede a pozdraví trenéry na obou stranách. On se ke mně jen otočil zády,“ udiveně popisuje Flašar.

„Kluky jsem po druhé třetině v šatně nabádal, ať se uklidní. Zápas jsme si prohráli sami,“ dodá hned vzápětí.

Prostějovští si po sérii výher prý na vavřínech nestelou. Uspokojení tedy jako jednu z možných příčin vysoké porážky lodivod jestřábí legie striktně odmítá. „Rozhodně. Kluci k tomu přistupovali zodpovědně. Jsem rád, že se snažili hrát až do konce a neodevzdali to. Pořád chtěli dát pro lidi alespoň další branky. Bohužel se to nepodařilo,“ pokrčí rameny a podotýká: „Pokud by se někomu zdálo, že kluci nebojovali, hodně se plete.“

Těžko odhadovat návštěvu na středečním zápase, jelikož oficiální údaj snad ani neexistuje, přesto diváků chodí stále víc. Dobré výsledky tradičního hokejového klubu do ochozů lákají. Čtrnáctý Prostějov teď čekají dvě zajímavá utkání venku. Se třináctým Pelhřimovem a patnáctou Břeclaví.

„Bude to hodně těžké, ale každý zápas začíná od stavu 0:0,“ říká Flašar. „Dokázali jsme bodovat v Přerově i v Jičíně. Se Vsetínem jsme zase body ztratili, ale čeká nás ještě hodně zápasů. Měli jsme celkem solidní výsledky. Prohráli jsme jen ve Žďáru, to muselo přijít,“ nedělá ze vsetínské zkušenosti tragédii.

Na třinácté místo zaručující předkolo play-off schází Hanákům pět bodů.