„Vzduchem létaly světlice, petardy, náhradní branky, dveře od záchodu, desky, koše," popisuje jeden z prostějovských fanoušků Radim Nemela přestávku mezi druhou a třetí třetinou. Utkání nakonec rozhodčí předčasně ukončil a na stadionu museli zasahovat těžkooděnci.

Incident se odehrál po čtyřiceti odehraných minutách. Na jeho začátku havířovští příznivci prorazili zábrany oddělující jádro jejich fanoušků od těch prostějovských. Po jejich opětovném vytlačení do fanouškovského sektoru hostí pak začaly vzduchem létat předměty. Některé skončily i na ledové ploše.

„Chování fanoušků Havířova bylo neodpustitelné," říká Radim Nemela.

Taková hovada, to jsem ještě nezažil, říká Vincenec

Servítky si nebral ani Tomáš Vincenec, další z fanoušků a navíc autor knihy o prostějovském hokeji.

„Taková hovada. Sobota byla úplný extrém, to jsem ještě nezažil. S havířovskými fanoušky však byly vždy problémy. Měli by si chování svých fanoušků ohlídat ti z Havířova," komentuje nepokoje během zápasu.

Kdo je zodpovědný?

Zároveň se na sociálních sítích rozběhla debata o tom, kdo je za incident odpovědný. Část diskutujících se přiklání k tomu, že pochybila pořadatelská služba. To vedení klubu odmítá.

„Válka, která se rozpoutala v prostorech sektoru hostů, se dala uklidnit jen zásahem těžkooděnců. Pořadatelská služba byla během utkání zajištěna dostatečně. S policií jsme konzultovali jak počet členů pořadatelské služby, tak také jejich rozmístění pro zajištění maximální bezpečnosti fanoušků. Na tento zápas přijeli zkušení členové bezpečnostní agentury, kteří mají na tyto situace trénink. Prostory okolo zimního stadionu jistilo několik desítek policistů a těžkooděnců se psy, kteří byli připravení k okamžitému zásahu," vyjadřuje se vedení klubu v tiskové zprávě. V té také uvádí, že uhrazení veškerých škod bude požadovat po havířovském klubu.

Během utkání policie přímo na stadionech být nemůže. Musí počkat na to, až bude na sportoviště vpuštěna.

„Víme o takových zápasech, dostáváme na ně upozornění, která vyhodnocujeme. Přímo na stadionu si musí vše korigovat pořadatelská služba. Společně s městskou policií můžeme zasáhnout až když nemůžou pořadatelé situaci zvládnout," vysvětluje policejní mluvčí Josef Bednařík. Policisté nakonec museli zasahovat. Podle nejmenovaného fanouška je však hlavní pořadatel zavolal až po čtvrt hodině konfliktu, což označil za alarmující.

Policie nakonec v souvislostí s děním na stadionu vyšetřuje tři lidi pro podezření z přestupku. Do konce sezóny vedení prostějovského hokeje nepočítá s tím, že by se podobný scénář opakoval. V tiskové zprávě však neuvádí, jaká opatření k předejití takových situací podnikne.

„Podle mě musí chtít zodpovědní lidé s tím něco udělat. Takhle to nejde, vždyť zamlada se nic takového na hokeji nedělo. Jasně, občas padla nějaká facka, to už za první republiky. Ale tohle ne," uzavírá Tomáš Vincenec.