Pojďte s námi po stopách letošní sezony prostějovských hokejistů.

Základní část? Jako na houpačce

Začátek svěřencům trenéra Jiřího Vykoukala vyšel. Z prvních dvanácti utkání prohráli jen čtyřikrát a vypadalo to, že se nebudou muset bát o play-off.

Poté ovšem přišly výpadky. Lepší zápasy se střídaly s horšími. Jestřábi například dokázali doma porazit České Budějovice, pak ale inkasovat osm branek od Jihlavy, což byla jejich nejvyšší prohra v ročníku.

Nejvíce branek dokázali prostějovští hokejisté nastřílet poslední Kadani, když ve třetím vzájemném střetnutí se doma radovali z jedenácti gólů. Celkově Kadani nasázeli 33 branek.

„Základní část byla taková ve vlnách. Hodně nás poznamenala zranění hlavně klíčových hráčů. Každý nám na měsíc vypadl. Neměli jsme tak široký kádr, tudíž nebylo z čeho brát. Velkou část sezony jsme táhli na tři lajny, což bylo poněkud divoké. Také se nám sešlo dost nevyvážených výkonů od některých hráčů. Dělali jsme hromadu individuálních chyb,“ hodnotil prostějovský trenér Jiří Vykoukal.

Jestřábi celkem vystřídali 38 hráčů. Nejvíce asi utrpěla první lajna odchodem Tomáše Karpova, který se rozhodl ukončit kariéru.

„Nepodařilo se nám ho nahradit. Tomášové Nouza s Divíškem na to hodně trpěli. Snažili jsme se tam točit Lukáše Luňáka, Honzu Starého, ale nebylo to ono. S Tomášem Karpovem si asi rozuměli nejlépe. Celkem jim to fungovalo, klapalo to,“ mrzelo Vykoukala.

Trápení v přesilových hrách

V sezoně 2017/2018 měli prostějovští hokejisté jednu z nejlepších (ne-li nejlepší) úspěšnost přesilových her z celé první ligy. I když měli Hanáci v aktuálním ročníku v první desítce nejproduktivnějších hráčů tři zastoupení, zvednout úspěšnost přesilových her jim to nevylepšilo.

„Já na to moc nehraji. Klukům jsem to říkal. Je to sice fajn, být v osobních statistikách někde nahoře, ale pro mě je důležitější, abychom byli nahoře jako tým. To se nám bohužel nedařilo,“ smutnil prostějovský lodivod.

V play-off ale úspěšnost opět zvedli, což byl jeden hlavních aspektů toho, že Jestřábi dokázali čtvrtfinále dotáhnout až do sedmého rozhodujícího utkání.

„Minulá sezona, co se týče přesilových her, byla opravdu úlet. Sešlo se pět hráčů, kterým to náramně sedlo. Jsem toho názoru, že se povede párkrát za život poskládat hráče na přesilovou hru s tím, aby si to takhle sedlo. Bohužel Honza Rudovský odešel do Frýdku, nám se ho nepodařilo nahradit. Hledali jsme někoho, kdo by jej zastoupil. Nakonec přišel Filip Hanták, ale přínos Honzy Rudovského byl nadstandardní,“ porovnával Vykoukal.

Varovný prst před čtvrtfinále

Po výhrách nad Ústím, Třebíčí a Litoměřicemi měli Hanáci dvě kola před koncem základní části zaručen postup mezi nejlepší osmičku. Čekaly je dva zápasy s relativně lehčími soupeři, ovšem ani proti Frýdku, ani s Porubou nedokázali zvítězit.

„Záleží, jak se na to koukneme. Dostali jsme se do play-off. Přišlo lehké uspokojení. Na druhou stranu si myslím, že to pro nás byla dobrá facka před startem čtvrtfinále. Nebylo to ovšem poprvé, co se nám to stalo,“ uvedl prostějovský trenér.

Play-off na krev

V play-off na Jestřáby vyšel Vsetín. Valaši se po prvních dvou domácích utkáních ujali vedení 2:0, což bylo pro Hanáky celkem kruté. Ve druhém zápase totiž sahali po výhře a na místo toho, aby se vraceli domů za nerozhodného stavu, což bylo jejich cílem, museli se smířit s tím, že mají dva zápasy manko.

První domácí zápas zvládli v prodloužení, ten druhý nedotáhli v nájezdech a Vsetín si tak domů vezl mečbol.

„Když vezmu těch sedm zápasů a jeden se rozhodne v samostatných nájezdech, tak se ptáte, proč se nehraje do rozhodnutí. Jsem toho názoru, že by se mělo hrát do té doby, než padne branka, že by neměla rozhodovat dovednostní soutěž. Na druhou stranu jsem ale byl přesvědčený, že v nájezdech budeme úspěšnější,“ litoval druhého domácího zápasu Vykoukal.

Jestřábi tudíž odjížděli na Lapač s tím, že musí vyhrát. Klíčový duel, po kterém domácí dokonce inkasovali pokutu za chování diváků na stadionu, ale zvládli skvěle.

„Věděl jsem, že nehrajeme špatně, a že když se vyvarujeme chyb, tak můžeme uspět. Samozřejmě Vsetín se lehce uspokojil, mysleli si, že už to mají v kapse. My jsme ale hráli na krev, a proto jsme sérii dotáhli až do sedmého zápasu,“ líčil Vykoukal.

Humbuk, který po pátém zápasu série nastal, prostějovský trenér moc nesledoval.

„Moc jsem to nečetl. Všechny zápasy jsem viděl. Bylo tam od nich spousta filmování, pádů a takových věcí. My jsme na to neupozorňovali. Nechávalo mě to chladným. Určitě jsme nedělali nic, co bychom museli řešit v novinách, jak to dělali Vsetínští. Prostě jsme si tam zasloužili vyhrát,“ dodal Vykoukal.

V šestém zápase si svěřence trenéra Vykoukala s chutí zastříleli a před parádní kulisou dokázali sérii srovnat. Rozhodnout musel sedmý zápas.

„V rozhodujícím zápase jsme udělali spoustu chyb. Při prvním, druhém a čtvrtém gólu nás srazily dolů chyby, s kterými jsme měli problém celou sezónu. Věřil jsem tomu, že když se tohoto vyvarujeme, Vsetín porazíme. Bohužel se tak nestalo a do semifinále tak postoupili Valaši,“ smutnil Vykoukal.

S tím, jak jeho tým dokázal sérii zdramatizovat, musel být ovšem spokojen.

„Play-off bylo nadstandardní. Škoda, že jsme takhle nehráli pořád,“ poznamenal kouč Jestřábů, který pak zpovzdálí sledoval semifinálové duely.

„Vsetín série s námi určitě vyčerpala, Budějovice semifinále dobře nastartovaly. Ve druhé sérii jsem věřil víc Jihlavě,“ komentoval prostějovský trenér.

Jednání o setrvání v klubu

Od příštího roku mizí z hokejové scény baráž a nastupuje přímý sestup z extraligy a přímý postup z první ligy. Vykoukal by však s tímto rozhodnutím ještě dva roky počkal.

„Návrhů je spousta. Myslím si, že aby se týmy jako Budějovice, Vsetín, Prostějov, Jihlava, Kladno mohly stabilizovat, dva roky jsou na to ideální. Došlo by k tomu, že se by rozšířila extraliga na šestnáct mančaftů. Dva roky by se z extraligy nesestupovalo a poté by se přešlo do systému přímého sestupu. To by dalo těmto mančaftům možnost se na to připravit,“ řekl Vykoukal.

Prostějovský lodivod nyní řeší svoje další angažmá u Jestřábů. Zatím se dle jeho slov neví, jak to bude.

„Jednáme s majitelem. Řešíme skladbu týmu na příští rok. O tom, jak to příští sezonu bude, se neustále bavíme. Máme zatím podepsaného Petra Krejčího, Kuba Neužil má uplatněnou opci a měl by zůstat i Marek Račuk,“ odkryl na závěr některá jména, která by se měla objevit i příští sezonu na prostějovském ledě.

Autor: Jiří Horák