Speciální zápas v retro dresech k příležitosti sedmdesátého výročí otevření nejstaršího funkčního zimního stadionu v Česku vyšel Motoru na maximum.

Už v první desetiminutovce létaly na led Budvar arény čepice a prostějovští hokejisté museli být hodně rozmrzelí.

Na Vladimíra Škodu jakoby v defenzivě zcela zapomněli a ten měl ve třech slibných pozicích šikovné ruce i potřebnou dávku štěstí.

Zkušený forvard navíc dvakrát napálil tyčku a už po osmi minutách si bral kouč Prostějova Kamil Přecechtěl oddechový čas.

Jenže manko na Budějovice ještě do konce třetí třetiny narostlo.

Ve 12. minutě se Lukáš Žalčík se obtočil kolem branky a jeho zakončení nešťastně tečoval za Kantora jeho spoluhráč Patrik Moskal.

Těšili jsme se, ale nezvládli to

To už bylo na muže v hanáckém brankovišti příliš, Pavel Kantor zamířil do šatny a mezi tyče se postavil Jakub Neužil.

Tomu vydrželo čisté konto necelých devět minut. Pokud za stavu 4:0 mysleli o přestávce Jestřábi na hokejový zázrak, hned po pauze zhasla i poslední jiskřička naděje. Domácí vyučili Prostějov při přečíslení dva na jednoho a Rob zajistil pro hosty nepříjemnou pětku.

„Na zápas jsme se těšili, vždyť to bylo naše první televizní utkání. Bohužel jsme ho ale nezvládli. Chtěli jsme si dát pozor na začátek a ten nám naneštěstí utekl," prohlásil asistent trenéra Prostějova Jiří Vykoukal.

České Budějovice využily v polovině zápasu i svou druhou přesilovku. Suchánek usměrnil nohou střelu Čermáka za Neužila, ani nevěděl jak a stadion bouřil za stavu 6:0.

Budějovice přece jen trochu slevily ze svého tempa a Prostějované se také dostali do šancí. Lukáš Luňák se mířil do sóla, ale David Gába si s ním poradil. Vychytal také pokus Šlahaře. Jenže lekce od nezastavitelného Motoru pokračovala.

Jestřábi se nechali strhnout k Davidu Kuchejdovi, který bekhendem cpal puk do brankoviště a kotouč doklouzal i přes Luňákovu snahu až za čáru.

Venkrbec: Úplně jsme vypadli z role

Osmý gól přidal do konce třetiny proti zabržděné obraně Jestřábů Jakub Babka, na jeho střelu do růžku neměl Neužil nárok.

Do třetí třetiny navíc vstupovali Hanáci v nevýhodě dlouhého oslabení. Daniel Kolář trefil ramenem do hlavy Žalčíka a vysloužil si od rozhodčích trest na pět minut plus do konce utkání.

„Můžeme říct, že je to jenom hokej, ale pro nás teď není žádná útěcha," řekl pro Českou televizi kapitán Prostějova Matouš Venkrbec a pokračoval: „Měl to být svátek hokeje nejen Motoru, ale i pro Prostějov. Za čtyři roky jsme ušli velký kus cesty, ale tohle je ostuda. Mrzí nás to hlavně kvůli fanouškům, úplně jsme vypadli z role," smutně prohlásil útočník.

A s kanonádou domácí nepřestávali. Podobně jako Babka mohl zblízka vystřelit, kam chtěl Lukáš Zíb a ve 45. minutě už svítil na obrazovce stav 9:0.

Alespoň čestný úspěch zajistil pro Jestřáby Matěj Zabloudil, jehož střela z mezikruží propadla za brankáře Gábu a znamenala pro sedmnáctiletého útočníka první gól v soutěži.

Férovým přístupem se blýskl v závěru zápasu prostějovský Jakub Šlahař, který odvolal vyloučení Zíba.

Budějovičtí se dál mohli snažit o symbolický desetigólový příděl, což se jim už nepodařilo.

„My na tento zápas musíme co nejrychleji zapomenout. Snad na nám povede zmobilizovat síly a získat další body do tabulky," přál si za Jestřáby Jiří Vykoukal.

Motor České Budějovice – LHK Jestřábi Prostějov 9:1 (4:0, 4:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 3. Škoda (Pavlin), 5. Škoda (Pavlin, Nouza), 9. Škoda (Žovinec), 12. Žálčík (Šulek), 21. Rob (Čermák, Chovan), 32. Čermák (Rob, Chovan), 36. Kuchejda, 39. Babka (Kuchejda), 45. Zíb (Mazanec, Babka) – 47. Zabloudil (Půhoný). Rozhodčí: Doležal – Křivohlavý, Špringl. Vyloučení: 3:4, navíc Švec (PRO) 10 min. a Kolář (PRO) 5+OK. Využití: 3:0. Diváci: 6018.

České Budějovice: Gába – Suchánek, Žovinec, Pavlin, Vráblík, Mazanec, Zíb, Mucha – Chovan, Rob, Čermák – Nouza, Škoda, Heřman – Kuchejda, Babka, L. Květoň – Šulek, Točík, Žálčík – Doktor. Trenér: Antonín Stavjaňa.

Prostějov: Kantor (12. Neužil) – A. Holík, Vokurka, Protivný, D. Kolář, Grebeňuk, V. Zadražil, Kaluža – Luňák, Venkrbec, Rudovský – Martin Novák, Moskal, Půhoný – Švec, Šlahař, J. Káňa – Zabloudil, Augustin, Korhoň. Trenér: Kamil Přecechtěl.