Podle trenéra Petra Zachara je hlavní problém v klíčové činnosti útočné fáze – zakončování. Prostějovský tým sice své soupeře přehrává, jako tomu bylo například ve druhé třetině sobotního klání s Přerovem, ale z brankářů svých soupeřů dělá adepty reprezentace.

„Celé je to v neproměňování šancí. Musíme to změnit v hlavách. Není to tím, že by soupeř byl lepší, ale v našem důrazu a zakončení,“ řekl prostějovský kouč.

Ještě tristnější je bilance Jestřábů na domácím ledě. Před vlastními fanoušky neslavili vítězství už od 16. listopadu. „Co s tím udělat, to je otázka, kterou jsme se zabývali už předtím. Nezbývá nám nic jiného než hrát poctivý hokej odzadu a snažit se dát o jeden gól víc než soupeř. Ale když se dostaneme do zápasu, vyrovnáme na 1:1, tak soupeři nemůžeme namazat na další branku. Další věc je, že hrajeme přesilovku a dostaneme gól na 1:3. To byly dva zlomové momenty,“ vrátil se ještě k sobotnímu derby, které Zubři rozhodli dvěma brankami po hrubých chybách prostějovské defenzivy.

Tři 'slepí' rozhodčí

Je možné, že zkušení hráči, stejně jako mnozí fanoušci, byli frustrováni výkonem trojice arbitrů Coufal, Černý a Kříž. Domácí tým nadzvedla zejména situace z první třetiny, kdy sudí nechali pokračovat ve hře i přes zranění prostějovského obránce, který ležel na ledě.

„Nebudu se k tomu vyjadřovat. To musel každý vidět. Když vám tři rozhodčí řeknou, že neviděli na ledě ležet hráče, tak asi nemají ve druhé lize co dělat,“ mínil Zachar.

Jeho tým už v této sezoně jednou podobně klopýtal, bylo to v druhé polovině první čtvrtiny základní části, teď se to samé opakuje v druhé polovině třetí části.

„Rozhodně to ale není v losu. Jak proti Přerovu, tak proti Valašskému Meziříčí jsme na výhry měli. S Hradištěm jsme soupeře v první třetině k ničemu nepustili a vedli 2:0, pak jsme ale začali experimentovat a na to jsme doplatili,“ připomněl Zachar utkání, které odstartovalo nynější čtyřzápasovou sérii porážek.

Velká marodka

Dalším faktorem poklesu jestřábí formy je jistě i poměrně rozsáhlá marodka. Přerov tak mohl rozložit síly na čtyři pětky, zatímco Prostějov točil s obtížemi tři. A podle Zachara může být ještě hůř.

„Máme hodně úzký kádr a může se stát, že budeme zápasy dohrávat na deset dvanáct lidí.“ Přesto příchod posil není údajně aktuální. „Nechceme někoho za každou cenu. Kdyby měl někdo přijít, musel by to být hráč, který by nám byl schopen okamžitě pomoct,“ podotkl rázně prostějovský kouč.

Ve Valašském Meziříčí třeba neměl dostatek hráčů ani na tři útoky. Na pozici bránícího útočníka tak musel zaskakovat klasický bek Ivo Peštuka. „Čtyři útočníci byli zranění, a tak jsme to řešili Peštukou. Myslím si, že tam nehrál nejhůř a teď je to dokonce jedna z variant,“ naznačil neobvyklé, ale možné řešení Zachar.

Podaří se nabudit?

Jestřábi pod tíhou posledních výsledků opustili elitní čtyřku, ve které by se chtěli kvůli výhodnému postavení do play off umístit. Momentálně ale stíhací jízda není tím hlavním, co je v Prostějově v plánu.

„Naším prvořadým úkolem je mužstvo nastartovat a nějakým způsobem nabudit. Tříbodový systém je hodně ošidný, stačí dvakrát třikrát vyhrát a najednou jste někde jinde. Po Novém Jičíně máme čtyři zápasy doma, takže musíme zabrat a pokusit se to otočit,“ burcoval Zachar.

Ke středečnímu vítězství na ledě Nového Jičína ale povede hodně složitá cesta. „Pokud tam do brány a do zakončení nepůjdeme důrazně, tak dopadneme stejně jako s Přerovem. Je to dlouhodobá záležitost a musíme s tím něco dělat,“ doplnil trenér pátého týmu druholigové tabulky.