Své hlavní zbraně vytasili hned na úvod. Plzeňští hokejisté těžili ze smrtících přesilových her i z příspěvku hvězdného dua Milan Gulaš – Jan Kovář a po drtivé výhře 8:1 získali první bod čtvrtfinálové série play-off proti Olomouci.

„Výsledek odpovídal poměru sil na ledě. My jsme byli špatní ve všech činnostech – v bruslení, v osobních soubojích i na kotouči. Nedělali jsme věci, které se v play-off očekávají. Naopak domácí hráli výborně,“ prohlásil v rozhovoru pro O2 TV Sport trenér Kohoutů Zdeněk Moták.

Žádné oťukávání. Série mezi Indiány a Kohouty odstartovala ve velkém stylu.

Domácí tým přežil hned na začátku dvojnásobné oslabení, které trvalo dlouhých 46 sekund a pak vyrazili na zteč olomoucké branky, do které se postavil Jan Lukáš.

Olomouc proti Plzni
Mora jde na to! Jak série s Plzní dopadne? Hlasujte

Hrdina Mory ze závěru základní části extraligy ještě zlikvidoval megašance Jana Kováře a Jana Eberleho.

Pak ovšem Indiáni ukázali soupeřům z Hané, jak nakládat s početní převahou. Bleskovou souhru předvedli Václav Nedorost s Gulašem a plzeňský generál s céčkem na dresu přesnou střelou určil ráz zápasu.

„Klíčové bylo, že jsme v první třetině ubránili oslabení čtyři na pět i tři na pět. Pak jsme dali první gól, což nás uklidnilo,“ poznamenal plzeňský kouč Ladislav Čihák.

V úvodu druhé třetiny ukázal své kvality Gulašův parťák z první formace Kovář. Naznačoval přihrávku na svého centra, ale nakonec překvapil gólmana Lukáše střelou na první tyč.

Naděje Kohoutům svitla v polovině zápasu. Krásná tvrdá střela Aleše Jergla z jeho typické pozice v přesilovce přinesla snížení.

Ještě před odchodem do kabin Indiáni ukázali, že skórovat neumí jen první formace. Jaroslav Kracík zpoza branky našel Vojtěcha Němce, který dal důležitý gól na 3:1.

PĚTIGÓLOVÝ KONCERT

Na třetí třetinu zápasu budou muset olomoučtí hokejisté rychle zapomenout. Plzeň jim totiž nasázela „bůra“.

Vše odstartoval Nedorost a jeho zásah na hranici hry vysokou holí, který posvětil až videorozhodčí.

Hráči Mory v tu chvíli tušili, že na první bod v sérii nedosáhnou, tak se to snažili Indiánům pořádně osladit. Jejich počínání však vedlo jen k dalším vyloučením.

Za stavu 6:1 se Jan Káňa zostra pustil do Conora Allena. Byl to však Američan ve službách Indiánů, který se nakonec radoval z triumfu v boxerském souboji. O pár minut později už slavila celá Plzeň první výhru.

„Je to první bod v play-off, víceméně se nic neděje. Čeká nás nový den, nový začátek, nový zápas. Něco určitě vymyslíme,“ neztrácel po špatném vstupu do čtvrtfinále optimismus olomoucký kouč Moták.

Čtvrtfinále číslo dvě startuje v úterý v 17 hodin a vysílá jej živě ČT sport.

HC Škoda Plzeň – HC Olomouc 8:1 (1:0, 2:1, 5:0)

Branky a nahrávky: 11. Gulaš (V. Nedorost, Eberle), 26. Jan Kovář (Čerešňák), 36. V. Němec (Kracík), 41. V. Nedorost (Čerešňák, Jan Kovář), 46. V. Nedorost (Gulaš, Eberle), 51. Stach (V. Němec, N. Jones), 53. V. Němec (Kracík, Indrák), 58. Indrák (V. Němec) – 30. Jergl (Škůrek, Strapáč).

Rozhodčí: Jeřábek, Pavlovič – Jindra, Zíka. Vyloučení: 8:11, navíc Allen – J. Káňa oba 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 6828: Stav série: 1:0.

Plzeň: D. Frodl – N. Jones, Moravčík, Čerešňák, Allen, Vráblík, Pulpán, od 53. navíc Preisinger – Gulaš, Jan Kovář, Pour – Eberle, Kodýtek, P. Straka – Indrák, Kracík, V. Němec – Stach, V. Nedorost, D. Kindl. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a Pejchar.

Olomouc: Lukáš – Škůrek, Vyrůbalík, J. Galvas, Ondrušek, Dujsík, Švrček – Jergl, J. Knotek, Ostřížek – Irgl, Strapáč, Burian – Strapáč, Skladaný, Laš – V. Tomeček, Kolouch, J. Káňa – Nahodil. Trenéři: Tomajko a Moták.