Loni jste úspěšně zachránil v lize Valašské Meziříčí, jak se pak zrodil Váš přesun na Hanou?

Sezona ve Meziříčí nebyla nijak jednoduchá. Po mém příchodu jsme na dva měsíce přišli o Jirku Slováka a tato část rozhodla definitivně o osudu Bobrů v loňském ročníku. V pekelné baráži, kde nic není jednoduché, se nám se štěstím podařilo druhou ligu udržet. Měl jsem dohodu i na příští rok a začal jsem budovat nový tým. Bohužel mé představy se nepotkaly s těmi jejich. Pak ale přišla nabídka, která se slovy klasika neodmítá.

V Prostějově proběhla změna ve vedení klubu, rodí se nová strategie, v týmu budou noví lidé. Jaký zatím máte pocit z prvních dnů a úvodního srazu týmu?

Hned na začátku jsme si společně s vedením vysvětlili, o co v tomto projektu půjde, a naladili se na stejnou notu. První kontakty s hráči ukázaly, že jsme si vybrali dobře. Stavíme nový tým, a to není nikdy jednoduché. Důležitá, kromě konečné mety je i cesta a hráči i realizační tým dnes ví, že jediné malé vybočení se netoleruje. Jen poctivá práce a kousek sportovního štěstí přinese kvalitní hokej, a to znamená plný stadion. Spokojení fanoušci nám pak pomohou dosáhnout našich cílů.

V Prostějově působil tři roky jako hlavní trenér áčka Petr Zachar. Znal jste svého nového kolegu již dříve? Přišla například už řeč na rozdělení úkolů v přípravě a na ledě?

S Petrem se známe dlouho. Moc si cením jeho práce, proto jsem si ho vybral jako partnera. Udělal tady za tři roky kus poctivého hokeje, je místní a má projektu co dát. Kompetence si budeme upřesňovat za pochodu. Jsem trochu jiný trenér než ostatní. Většina věcí mé hokejové koncepce musí nést můj rukopis, za kterým si puntičkářsky stojím. Potřebuji, ale vedle sebe někoho, kdo se nebojí říct svůj názor na věc a upozornit mě na chyby, které bych mohl přehlédnout. A v tom stoprocentně na Petra spoléhám.

Jaký je nyní nejbližší program týmu?

Měsíc budeme pracovat s částí týmu, která je domácí. Ostatní hráči se připravují ve svých mateřských klubech. Poprvé se všichni společně sejdeme 22. července, kdy bude následovat společná, závěrečná příprava na sezonu.

Hráči se až doteď připravovali víceméně individuálně. Co říkáte na tento model přípravy? Jste jeho zastáncem?

Ne, nejsem. Společný dril patří k hokeji. Tady se utužuje parta, která je tak silná, kolik je toho ochotná do sebe dostat ze zátěže, která je na ni kladena. Nejedná se jen o fyzickou přípravu. Ten tým je organismus a bez letní přípravy mu něco chybí.

Jsou již známy termíny přípravných zápasů?

Program přípravných zápasů zatím není kompletní, čekáme na velmi dobře obsazený turnaj v Porubě, kterého bychom se chtěli zúčastnit v termínu od 14. srpna do 17. srpna. Potvrzené máme zatím zápasy s Přerovem – 30.srpna v Přerově a 6. září doma, s Hodonínem – 22. srpna doma a 10. září venku, čekáme na termíny s Technikou Brno.

Jaké jsou cíle týmu do sezony?

Ty nejvyšší. Tým se tvořil delší dobu, pracovalo na tom kompletně celé vedení. Byla to kolektivní práce, a já věřím, že budeme vyhrávat.

Na úvodním srazu bylo k vidění hodně mladých hráčů, nemáte trochu obavy, že tak mladému týmu budou chybět zkušenosti?

Celý projekt je na tom založen. Před lety měl mladý talentovaný hráč 17–18 let. Hráči okolo dvaceti dvou, dvaceti tří let byli po vojně a při návratu do týmu zastávali hlavní směr. Dnes tento fakt zkresluje trochu ukazatel, že junior 21 let je ještě mládežník. Nebojíme se. Ten tým musí mít přesně tyto parametry. Rychlost, síla a houževnatost mládí.

Máte již jasno, jaký styl hokeje bude tým produkovat?

Chceme hrát celoplošný, fyzicky náročný hokej s dobrou obranou a rychlým přechodem do útoku s tlakem na branku. To je, ale spíš definice, kterou by rád u svého týmu viděl každý trenér. My musíme od začátku vědět, jak toho dosáhnout. To bude naše devíza.

Proběhly první pohovory s hráči. Co bylo jejich hlavním obsahem?

První pohovory měly za úkol jedno. Dostat se v rámci možností do hlavy vybraných hráčů. Přečíst si v nich charakter, na kterém chceme stavět. Chtěli jsme se co nejrychleji z krátkých pohovorů dozvědět, jestli ten který, je ten kterého si v týmu přejeme. Další zkouškou bude srpnová příprava. Kde si budou borci muset o své říct velmi důrazně.

Loni jste v Prostějově trénoval Valašské Meziříčí. Atmosféra na stadionu Jestřábů je asi na jiné úrovni než ve Valmezu, že? Těšíte se na fanoušky a na bouřlivé prostředí?

Prostředí v Prostějově je závislé na výkonnosti týmu. Znám ho velmi dobře a uděláme všechno proto, aby náročný prostějovský fanoušek měl důvod nechybět na stadionu při našich utkáních. A abychom byli hrdí na značku „Prostějovský hokej".

Hráči budou veřejnosti představováni postupně, přesto, můžete říci, kdo bude, podle vás, největší oporou?

I když budou hráči představováni postupně, můžu už dnes říct, kdo bude největší oporou. Tým.

Autor: LUKÁŠ MAJER