Šest bodů ztráty na Beroun, který okupuje první nesestupovou příčku. A desetibodové manko na Třebíč, jehož předstižení by znamenalo vstupenku do play off. V tak neradostné situaci se nachází hokejisté HK Jestřábi Prostějov deset kol před koncem základní části 1. ligy mužů poté, co ve 34. dějství této soutěže jasně podlehli Jihlavě na vlastním kluzišti (2:5).

„Oproti předchozímu utkání v Olomouci byl dnes z naší strany zásadní rozdíl v přístupu, ve střelbě i v důrazu. Tyhle věci nás v derby zdobily stejně jako výborná hra v oslabení a solidní přesilovky, zatímco Mora měla velké problémy prosadit se při početní převaze – i dvojnásobné. Přesně to se bohužel tentokrát stalo nám,“ kousl po zpackaném duelu s Duklou do kyselého hodnotícího jablka asistent trenéra HK Martin Janeček.

Přestože Hanáci v přesilovkách skórovali hned dvakrát, bylo to vzhledem k jejich počtu málo. „Hlavně při hře pět na tři jsme si počínali doslova trestuhodně, právě tohle rozhodlo zápas. Jihlavě stačilo vyčkávat ve středním pásmu a vyrážet do kontrů, které jí v úvodu dokonale vycházely. Skoro z každého odjezdu dala gól, z minima vytěžila maximum a zaslouženě zvítězila,“ rozebíral Janeček důvody prostějovského krachu.

Ten klíčový však vězel nejen v tragickém řešení přesilovkových situací o dva muže. „Hosté nás dostali perfektním pokrytím středního pásma, kde nás jednoznačně přehrávali. My na jejich systém nemohli najít recept, tři body si protivník odváží oprávněně,“ přiznal druhý kouč Jestřábů.

Vydařený olomoucký mač sliboval razantní zlepšení obrany, jež Prostějovany v loňském kalendářním roce tolik trápila. Jenže hned zkraje středečního utkání borci HK vyrobili několik minel a doplatili na to. Proč k hrubkám došlo? „Na vině byla nekoncentrovanost a chybějící důraz před vlastní bránou. Hru ve středním pásmu jsem už zmínil, tam nás Dukla jasně předčila. My opakovaně propadali, pouštěli soupeře do častých přečíslení a to nemohlo dobře dopadnout,“ krčil Janeček rameny.

Přípravu na zápas přitom s hlavním kormidelníkem Radomírem Kužílkem rozhodně nepodcenili. „Naopak jsme se na Jihlavu chystali velmi pečlivě a klukům přesně říkali, co a jak hrát. Oni dnes ale vůbec neplnili naše pokyny,“ lamentoval trenérský asistent hokejistů z Hané.

Jejich výsledkovou (ne)úspěšnost v probíhající sezoně provází jeden zajímavý paradox: daří se jim více venku, než doma. Vždyť na svém kluzišti HK získal v osmnácti střetnutích pouhých třináct bodů, zatímco při výjezdech na led soupeřů potřeboval ke stejnému zisku jen šestnáct soubojů. „Já bych v tom ale žádné pravidlo nehledal. Nám prostě některé utkání sedne a jiné ne, těch druhých případů je bohužel podstatně víc. To je celý problém,“ vzdychl Janeček.

Všem členům hráčského kádru (opustil jej obránce Kundrátek, kterého nahradil jiný zadák Andersons) doporučil opětovný vhled do vlastního nitra. „Všichni se nad sebou musí hluboce zamyslet, hrát takovým způsobem jako proti Jihlavě není možné. Jsme v hodně špatné situaci a pokud se nebude naplno makat i stoprocentně plnit pokyny, zle dopadneme,“ varoval Janeček.

Nejen z jeho pohledu Jestřábi promarnili slibnou šanci najet na vítěznou vlnu směřující k prvoligové záchraně. „Věřili jsme, že dobře zvládnuté derby v Olomouci nás nakopne k lepším zítřkům. Místo toho jsme hned další zápas pokazili a nelehkou cestu za udržením musíme začínat znovu od nuly. Jenom doufám, že nás tahle domácí porážka nesrazí příliš hluboko a že hned v sobotu v Ostravě opět zabereme. Nic jiného nezbývá.“