Od neděle mohou po hokeji vždy lační prostějovští příznivci sportu sledovat společnou přípravu A-mužů HK Jestřábi na prvoligový ročník 2007/08. Vede ji nová trenérská dvojice Martin Stloukal – Jiří Vítek a právě hlavního trenéra Deník po jednom z prvních tréninků na ledě důkladně vyzpovídal.

Vraťme se na úvod ještě k předchozí fázi přípravy, jež v květnu a červnu probíhala individuálně. Jak jste tuhle část zpětně vyhodnotili?
Hned na začátku musím říct, že čistě individuální tréninky se v uvedeném období týkaly jen pěti hráčů kmenově vázaných v našem klubu. Všichni ostatní hokejisté, kteří se od neděle zapojili do společné přípravy, makali během května a června ve svých mateřských oddílech. Celkově tedy tahle fáze nepředstavovala žádný větší problém, ačkoliv část nepřející veřejnosti rozhlašovala něco jiného.

Znamená to, že k zahajovacímu společnému tréninku nastoupili všichni hráči v dobré kondici?
Nikdo nepřišel ve vyloženě špatném stavu, ale výkonnost kluků je zatím samozřejmě rozdílná a jde o její co nejrychlejší sjednocení. Úplně první trénink jsme věnovali testování hrubé síly a po téhle stránce na tom byli všichni minimálně solidně. Uvidíme, jak se projeví dál, pochopitelně především na ledě.

Zatím kočírujete nadmíru početný výběr šestatřiceti hokejistů. Jaké s ním máte personální záměry?
Podle výkonnosti provedeme úvodní selekci do 15. srpna a bude se týkat deseti až patnácti hráčů, jež odejdou. Mezitím naopak přijdou jiní borci, které máme zatím schované k možnému využití v extralize – a nejen v Třinci či ve Zlíně. Ke druhému většímu zúžení kádru poté dojde do konce srpna tak, abychom do první ligy vstupovali v co nejideálnějším složení.

Kolik členů bude mít stabilní soupiska a kolik hráčů k nim hodláte na jednotlivá utkání doplňovat formou střídavých startů?
Pevná čísla vám v tuhle chvíli neřeknu, ale chceme se dopracovat k rozumnému kompromisu mezi našimi zájmy i potřebami v konfrontaci se zájmy a potřebami Třince a Zlína, jako jejichž farma vystupujeme. Rozhodně nechci dopustit opakování situace z minulé sezony, kdy poměrně často docházelo k problémům s málo početnou soupiskou pro mistrovské zápasy. Na druhou stranu by nebyl únosný ani opačný extrém, že bychom s hokejisty na střídavé starty měli pravidelně k dispozici kompletní čtyři pětky a několik kluků by ještě sedělo v hledišti. Jde o to najít zlatou střední cestu, jež by se maximálně blížila ideálu.

Myslíte, že se vám podaří zajistit odpovídající hráčskou kvalitu na všechny posty v sestavě?
Při tvorbě kádru jsme se snažili shánět zejména co nejvíc obránců a středních útočníků, neboť právě těch je na českém trhu obecně nedostatek. Uvidíme, do jaké podoby se mančaft nakonec vykrystalizuje zkraje září těsně před startem sezony. Pochopitelně se budeme snažit zajistit vysokou hráčskou kvalitu, na druhou stranu naši nároční fanoušci musí chápat určitá finanční omezení. Ekonomika je v současném světě rozhodujícím faktorem a jako klub nikdy nezajdeme za hranice dané našimi ekonomickými možnostmi. Přesto věříme, že i takhle lze pracovat na odpovídající úrovni a dosahovat dobrých výsledků, které si příznivci prostějovského hokeje stejně jako my přejí.

Pojďme zpět k přípravě. Jak bude vypadat, máte ji rozdělenu do nějakých fází dle odlišné tréninkové náplně?
Obecně lze říct, že nás čeká šest týdnů a každý z nich bude trochu samostatnou jednotkou s logickým propojením a návazností. Hlavně zpočátku půjdeme do velkého objemu, budeme zařazovat i tréninky na suchu zaměřené na absolutní sílu, chybět nemohou ani nezbytné výběhy do terénu a postupně stále intenzivnější příprava na ledě včetně řady přátelských zápasů. Zavedeme i sobotní a nedělní tréninky především v podobě výklusů po utkáních, což je v Prostějově novinka.

Se skladbou přípravných duelů včetně soupeřů jste spokojen?
Dá se říct, že ano. S Robertem Hamrlou jsme nad tím strávili dost času a snažili se dodržet mé hlavní přání vůbec nehrát proti ostatním prvoligovým celkům. To se povedlo, přitom se nám podařilo zajistit protivníky jak špičkové úrovně, tak i papírově trochu slabší. Oba typy soupeřů jsou v přípravě potřební a já věřím, že nám pomohou dobře vyladit formu na samotnou soutěž.

S jakým cílem do ní budete vstupovat?
Už v květnu jsem říkal, že konkrétní výsledkové představy sdělím až těsně před začátkem sezony podle toho, jaký mančaft budeme mít k dispozici. Na tomhle nic neměním, takže nyní ode mě žádný cíl v podobě určitého umístění zatím neuslyšíte. Opravdu počkám až na uzavření hráčského kádru, který se teď ještě tvoří. Obecně však platí, že bychom svou hrou i výsledky moc rádi způsobili v Prostějově tu správnou hokejovou euforii známou z některých předchozích ročníků.

Vedle lepších období však uplynulé sezony často charakterizovaly i mnohem horší časy včetně různých skandálů. Předpokládám, že těchto negativních prvků se chcete vyvarovat.
Přesně tak. Hráčům už jsme říkali a budeme jim to stále zdůrazňovat, že důležité je jejich chování nejen v kabině a na ledě, ale také navenek směrem k veřejnosti. Ve všech těchto ohledech stanovíme jasné mantinely, za které nebude možné zacházet a jakmile by je někdo překročil, okamžitě se dočká trestu. Jsem přesvědčen o tom, že při striktním dodržování tohoto modelu bez jakýchkoliv výjimek se nemůžeme dostat do žádných větších potíží. Ať půjde o Pepu Fojtíka nebo kteréhokoliv jiného hráče. Všem budeme měřit stejným metrem, to si můžete být jisti.

Více informací o tvořícím se kádru Jestřábů najdete zde.