Páté utkání série mohlo rozhodnout o postupujícím celku do čtvrtfinále. Domácímu Vsetínu stačilo vyhrát, aby si zajistil postup mezi nejlepší čtyři celky play-off Chance ligy.

I když měli Jestřábi nůž na krku, utkání zvládli skvěle a vyhráli poprvé v sezoně na vsetínském ledě v poměru 4:2. Vynutili si tak nedělní bitvu na domácím ledě.

„Zápas měl vše, co má play-off zápas mít. Výborně chytal Kuba Neužil a my využili šance,“ radoval se prostějovský trenér Jiří Vykoukal.

Diváci Na Lapači viděli první branku utkání až dvě minuty před koncem první třetiny. Postarali se o ni Jestřábi a stála opravdu za to.

Dvořáček přenechal puk Marku Račukovi, který se dostal až před Šelepňeva. Nezazmatkoval, naznačil střelu a krásnou kličkou do forhendu otevřel skóre utkání.

Na konci 34. minuty mohli domácí vyrovnat, když Karafiát poslal kotouč Rácovi, kterému ale jeho bekhend mezi betony nevyšel podle představ.

Na druhé straně se po přihrávce od Venkrbce dostal před Šelepněva Prokeš, úspěšný zákrok si ale připsal i vsetínský brankář.

Prokešův čas přišel o necelou minutu později. V situaci dvou na jednoho jej opět uvolnil Venkrbec a tentokrát se forvard s desítkou na zádech mohl radovat ze své první branky v play-off.

Domácí vzápětí dokázali snížit, když využili nabídnutou přesilovou hru. Pechanec na modré čáře předložil kotouč do samostatného úniku Jakubu Teperovi, který překonal Neužila střelou mezi betony.

Vypjatý konec druhé části

Poslední minuta druhé třetiny nejspíše rozhodla o dalším průběhu utkání. Nejprve mohli diváci vidět pěstní souboj mezi domácím Koptou a prostějovským Pšeničkou. Po vzájemné remíze poté oba dva putovali do šaten.

Ve stejném čase vyloučili arbitři další tři hráče. Dva na domácí straně, jednoho na prostějovské. Hanáci tudíž měli početní výhodu.

O pár vteřin později poslal hlavní rozhodčí domácí dokonce do tří a Jestřábi dokázali dvojnásobnou přesilovou hru využít.
Nenápadnou střelu Jana Starého z vrcholu kruhů Šelepněv zastavil, jenže ne dostatečně. Puk mu totiž propadl za brankovou čáru a prostějovští hokejisté proto odcházeli do šaten za dvoubrankového vedení.

„Říká se, že když mužstvo nedokáže využít přesilovou hru pět na tři, většinou nevyhraje. Jsem rád, že nám se to povedlo a že jsme soupeři odskočili na rozdíl dvou branek, což nás trošku zklidnilo před třetí třetinou,“ komentoval Vykoukal.

Beton v posledních dvaceti minutách

Na začátku třetí třetiny Jestřábi dohrávali přesilovou hru pět na čtyři a i tuhle možnost využili.

Domácí sice už hráli v plném počtu, to ovšem nic nezměnilo na tom, že Čápovu střelu od modré lehce tečoval Marek Račuk, který se mohl radovat ze své druhé trefy v zápase a celkově třetí v play-off.

Vsetínští ještě dokázali v polovině třetiny snížit zásluhou Radima Kucharczyka, který propálil prostějovského brankáře tvrdou střelou od modré. To od nich bylo ale vše.

Perfektní výkon brankáře Neužila, který předvedl 53 úspěšných zákroků s kvalitně fungující obranou, zajistil Hanákům druhou výhru v sérii.

„Měli spoustu střel, které byly spíše nahazované, anebo to zkoušeli z prostoru, který jsme měli pokrytý. To ovšem nic nemění na tom, že Kuba Neužil odchytal super zápas,“ chválil prostějovskou jedničku Vykoukal.

Šesté čtvrtfinále je na programu v neděli od 17 hodin na ledě Jestřábů.

VHK ROBE VSETÍN – PROSTĚJOV 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 38. Teper (Pechanec, Slováček), 52. Kucharczyk (Mikuš, Rác) – 18. Račuk (Dvořáček), 35. Prokeš (Venkrbec, Havlík), 40. Starý (Račuk, Volf), 42. Račuk (Čáp, Žovinec). Rozhodčí: Doležal, Dědek – Lukš, Novák. Vyloučení: 5:9, navíc Kopta (Vsetín) 5+OK., Frolo (Vsetín) 10 min., Šelepněv (Vsetín) 10 min., Pitule (Vsetín) 10 min. – Pšenička (Prostějov) 5+OK. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4450. Stav série: 3:2.
Vsetín: Šelepněv – Mikuš, J. Drtina, Slováček, Teper, Frolo, Jeřábek, Hryciow – Karafiát, Kucharczyk, Rác – Jonák, Pechanec, Rob – Kopta, Šilhavý, Hořanský – Březina, Pitule, Vávra.
Prostějov: Neužil – D. Kolář, Čáp, Havlík, Žovinec, Husa, P. Krejčí, Bažant – Žálčík, Račuk, L. Volf – Dvořáček, Pšenička, Hanták – Nouza, Divíšek, Starý – Prokeš, V. Meidl, Venkrbec.

DALŠÍ VÝSLEDKY čtvrtfinále play-off: České Budějovice – Havířov 2:3 (stav série 3:2), Jihlava – Litoměřice 4:2 (konečný stav série 4:1), Kladno – Přerov 4:1 (konečný stav série 4:1).

Jiří Horák