Penaltovou loterii odmítl v 68. minutě pohotový Ivo Peštuka, tvrdý bek Prostějova, pro kterého to byla teprve druhá branka v sezoně.

Vyrovnané utkání neslo po celou dobu všechny známky vyřazovacích bojů, oba týmy se velmi usilovně soustředily na plnění defenzivních úkolů, velmi důležitými osobami pak byli brankáři. Jak domácí Sedlář, tak hostující Hromada předvedli celou řadu výborných zákroků a byli svým týmům oporami.

„Myslím si, že to pro diváky bylo velmi atraktivní utkání, klasické play off a boj po celých sedmdesát minut,“ pochvaloval si trenér Petr Zachar.

Jeho svěřenci šli velmi rychle do vedení. Už po sto vteřinách hry se prosadil nejproduktivnější útočník Prostějova v základní části Jakub Čuřík.

„Paradoxně si myslím, že tento gól nám trochu uškodil. Příliš jsme se uspokojili a Vsetín začal hrát to, co jsme od něj očekávali. Vyčkával na naše chyby, až svoji šanci dostal a využil ji. Pak už to byl velmi vyrovananý zápas,“ posunul se kouč Jestřábů do 14. minuty, kdy srovnal z dorážky obránce Jiří Heš.

Ještě předtím ale musel vsetínský Hromada zlikvidovat velké šance Žajgly, Ševčíka a Smejkala.

„První třetinu jsme odehráli zbytečně chaoticky, kluci byli až moc přemotivovaní, ale potom si dali říct a lépe jsme bránili střední pásmo. Prostějov jsme ani v dalších dvou třetinách do žádných vyložených šancí nepouštěli,“ okomentoval Viktor Hlobil, trenér Vsetína.

Ve druhé třetině to byl právě jeho tým, kdo měl více příležitostí jít do vedení. Ta největší přišla po vyloučení Pašky na pět minut plus do konce utkání za faul na Korčáka. Po třech minutách dostali hosté dokonce výhodu dvou hráčů v poli a to na dlouhé dvě minuty.

V této fázi se Jestřábi příkladně zabojovali. Domácí hráči se nebojácně vrhali do střel a když už nějaká prošla, zasáhl vynikající Sedlář.

„To rozhodlo. V té přesilovce jsme měli utkání strhnout na naší stranu. Ale hru v početní výhodě jsme dnes nezvládli,“ musel po utkání uznat vsetínský Hlobil.

„Každé mužstvo má hráče, kteří do střely půjdou. U nás je to Duba, Žajgla nebo Černý. U nich jsem věděl, že práh bolesti mají někde jinde a klidně se do toho lehnou,“ chválil naopak své obětavé opory Zachar.

Třetí dějství bylo už oboustranně velmi opatrné, ani jeden tým nechtěl udělat chybu a šancí tak bylo pomálu. Tu největší spáili v 52. minutě domácí útočník Robin Ševčík a zápas tak dospěl do prodloužení.

V něm už za delší konec tahal Prostějov.

Svého soupeře ve čtyřech přitlačil, ale cestu za brankáře Hromadu stále najít nemohl. Když už to vypadlo, že o vítězi budou muset rozhodnout nájezdy, ujel vsetínským bekům Martin Stejskal, jeho střelu ještě stihl gólman vyrazit, ale na dorážku Iva Peštuky z druhé vlny už dosáhnout nemohl.

„Nebyli jsme tak aktivní, ale já už jsem říkal předtím, že útočníci Prostějova jsou na výborné úrovni a v prodloužení se to jenom potvrdilo,“ podotkl Viktor Hlobil.

„Bohužel se nám to nepovedlo dovést do vítězného konce, ale kluci tady dneska odvedli kus poctivé práce. Věřím tomu, že odveta bude zase na naší straně,“ doplnil vsetínský kouč.

„Když se led na prodloužení vyklidil, tak se Vsetín trochu zatáhl. Jestli už nemohli, nevěřili si, nebo čekali na penalty, to nevím, ale každopádně nám to pomohlo. Měli jsme víc možností a nakonec jsme jednu z nich proměnili,“ oddechl si jeho protějšek Zachar.

Druhé utkání série hrané na tři vítězství je na programu v pondělí na Lapači. A Jestřábi dobře vědí, že případný úspěch by je velmi výrazně přiblížil postupu do vysněného semifinále.

„V případě, že bychom to utkání zvládli a vedli v sérii 2:0, pak máme velkou šanci. Pokud ale Vsetín srovná na 1:1, bude to zase otevřené,“ uzavřel prostějovský kouč.

LHK Jestřábi Prostějov – VHK Vsetín 2:1 po prodl. (1:1, 0:0, 0:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Čuřík (Osina), 68. Peštuka (Stejskal) – 14. Heš (Zúbek). Rozhodčí: Šutara – Vengřín, Záviský. Vyloučení: 4:8, navíc Paška (PRO) 5 min. + do konce zápasu, Žajgla 10 min. osobní trest a Bezuška 10 min. osobní trest za úder do oblasti hlavy a krku. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváků: 1920. Stav série: 1:0.

LHK Jestřábi Prostějov: Sedlář – Kumstát, Doseděl – Osina, Kolibár – Peštuka, Paška – Tomiga, Finkes – Stejskal, Duba, Smejkal – Žajgla, Mikšovský, Černý – Čuřík, Šebek, Ševčík – Stráněl, Meidl, Mašek. Trenér: Petr Zachar.

Valašský hokejový klub: Hromada – Farda, Heš – Spitzer, Bezuška – Pelc, Hoďa – Žabčík, Mečiar – Zúbek, Vaněk, Sprušil – Korčák, Hruška O., Hruška P. – Kajaba, Bessonov, Hambálek – Dědek, Holík. Trenér: Viktor Hlobil.

Další výsledky čtvrtfinále play off 2. hokejové ligy, 1. zápasy:

Skupina Západ:

Klášterec nad Ohří – Benešov 4:3 (2:2, 2:1, 0:0), Řisuty – Klatovy 2:3 (1:1, 0:1, 1:1), Kobra Praha – Jablonec nad Nisou 3:4 (1:1, 1:1, 1:2), Milevsko – Děčín 4:2 (1:1, 3:1, 0:0).

Skupina Střed:

Hodonín – Břeclav 6:2 (3:0, 1:0, 2:2), Technika Brno – Žďár nad Sázavou 2:4 (2:1, 0:0, 0:3), Trutnov – Kolín 5:0 (3:0, 0:0, 2:0), Nymburk – Jindřichův Hradec 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0).

Skupina Východ:

Havířov – Frýdek-Místek 4:1 (1:1, 0:0, 3:0), Karviná – Valašské Meziříčí 4:2 (1:2, 1:0, 2:0), Přerov – Opava 6:3 (4:0, 2:3, 0:0).