Na první branku ale do třetí minuty nevydržel čekat centr druhé formace Jakub Čuřík, který už ve 2. rozjel první gólovou akci. Před bránou našel Filipa Smejkala a ten překonal exprostějovského Adama Vrbu v brance AZ Havířov.

Domácí v úvodní pětiminutovce jen přihlíželi obrovskému náporu Prostějova, který přijel viditelně odhodlaný odčinit domácí porážku s Novým Jičínem.

„Šli jsme do toho zápasu s tím, že budeme vycházet z obrany a čekat na každou příležitost k rychlému protiútoku. Hned v úvodu jsme ale na domácí vlétli a během pěti minut si vytvořili čtyři velké gólové šance,“ vrátil se k prvním minutám utkání trenér Prostějova Petr Zachar.

Havířov drtivá nápor Jestřábů evidentně zaskočil a vzpamatovával se z toho celých deset minut. Pak ale postupně hru vyrovnával a začal se naplňovat předpoklad velmi atraktivního duelu s početným množstvím šancí na obou stranách.

Druhou branku přidali v závěru první třetiny hráči Prostějova. Ve hře 4 na 4 se prosadil agilní Patrik Šebek, když využil špatného postavení brankáře Vrby. „V první třetině jsme hráli velmi kvalitně,“ těšilo kouč Zachara, který v Havířově pokračoval ve hře na tři útočné formace.

„Doma s Novým Jičínem jsme začali na čtyři a na pohybu hráčů to bylo znát. Od druhé třetině jsme to stáhli na tři, což se okamžitě projevilo v lepším bruslení a vyšším tempu,“ vysvětloval šéf prostějovské lavičky.

Druhá třetina však ze strany jeho týmu nebyla zdaleka tak kvalitní jako první. V jejím začátku nevyužili Jestřábi dlouhou přesilovku 5 na 3, což je psychicky trochu nahlodalo.

„Ani jsme nevystřelili na branku,“ hněval se Zachar. Jeho svěřenci se navíc nechali vylučovat jako na běžícím páse a sami se tak dostávali pod velký tlak.

Ten přinesl gólové vyústění v 30. minutě. Po velkém závaru se prosadil zcela osamocený Robert Říčka. „Sami jsme domácí dostali do hry, pak už to byl úplně jiný zápas,“ kroutil hlavou prostějovský kouč. Havířov měl ve druhém dějství hned několik šancí na vyrovnání, Prostějov podržel brankář Dalibor Sedlář.

Tlak domácích se se štěstím podařilo Prostějovu zastavit třetí brankou. V přesilovce po přísně posouzeném faulu domácího Pechance tečoval střelu Halousky za Vrbova záda Čuřík.

Ševčík přidal pojistku

Záverečná třetina přinesla opět úvodní nápor Havířova, po kterém udeřil Prostějov zřejmě rozhodující trefou na 4:1. Dosáhl ji Robin Ševčík v čase 49:14. Ukázkový protiútok zatáhl Martin Stejskal, naservíroval kotouč Ševčíkovi, ten si ještě naznačenou střelou a následnou kličkou do bekhendu položil Vrbu a pohodlně skóroval.

Minutu nato ještě Říčka svým druhým gólem v utkání korigoval na 2:4 a zavelel k poslednímu tlaku Havířova, dlouhou hru bez brankáře však v předposlední vteřině utkání potrestal Jan Kolibár, který stanovil konečné skóre.

„Nevím, jak pro diváky, ale pro mě to zase tak aktraktivní utkání nebylo. Kromě první třetiny, kterou jsme odehráli velmi dobře, jsme sami dostali domácí zpátky do hry. Opět jsme předvedli velkou nedisciplinova­nost,“ hledal i přes výhru nedostatky prostějovský trenér Petr Zachar.

Další utkání sehraje jeho tým ve středu na ledě Frýdku-Místku. Doma se představí v sobotu 24. září proti Karviné.

AZ Havířov – LHK Jestřábi Prostějov 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 30. Říčka (Pechanec), 51. Říčka (Prokop, Najdek) – 2. Smejkal (Čuřík), 19. P. Šebek (Kumstát), 33. Čuřík (Halouska, Žajgla), 50. Ševčík (Duba, Stejskal), 60. Kolibár (Žajgla). Rozhodčí: Fiala – Mikler, Bojda. Vyloučení: 5:6, navíc Patrik Šebek 10 min. OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváků: 1562.
AZ Havířov: Vrba – Prokop, Rimmel, Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, M. Zientek, Pavlas – Klimša, Najdek, Maruna, Sztefek, Potočný, Stránský, Daneček, Říčka, Pechanec, Brezani, Kraft. Trenér: Jan Daneček.
Jestřábi Prostějov: Sedlář – Osina, Kolibár – Halouska, Peštuka – Kumstát, Paška – M. Tomiga – Stejskal, Duba, Ševčík – Žajgla, Čuřík, Smejkal – Černý, P. Šebek, D. Šebek – D. Zachar, Stráněl, Jedlička. Trenér: Petr Zachar.