Oba tábory jsou si vědomi důležitosti utkání a připravují se na něj velmi poctivě. Přerovu patří po dvatřiceti odehraných kolech třetí příčka s pětapadesáti body, Jestřábi mají o dva méně a jsou pátí. Na tuto pozici se ale propadli až po sérii nepřesvědčivých výsledků v prosinci. Z posledních osmi utkání šestkrát prohráli a na domácím ledě čekají na výhru dokonce už od 16. listopadu, kdy deklasovali Valašské Meziříčí 7:0.

„Je to v poslední době trochu divoké. Právě proto bychom to už chtěli konečně prolomit. Navíc je to derby a pokud bychom porazili Přerov, bylo by to ještě sladší,“ uvědomuje si Jakub Čuřík, s devětadvaceti kanadskými body lídr prostějovských statistik.

Poslední výsledky, jak je tomu zvykem, vyvolaly na různých internetových diskuzí silné názory některých jedinců, o tom jak je na tom prostějovský klub špatně.

„Samozřejmě se to k nám dostalo, v kabině jsme se o tom bavili. Ale spíš se tomu smějeme. Tohle nemůžou psát žádní fanoušci, protože ti stojí za týmem i když se mu nedaří,“ má jasno Čuřík.

Podobně k těmto zaručeným zvěstem přistupuje i trenér Prostějova Petr Zachar. „Občas je to takové pobavení, když se člověk dočte něco o zákulisí našeho klubu. Bohužel některé věci nejsou vůbec založeny na pravdě a já na ně mám úplně opačný názor,“ říká kouč.

Oba navíc doufají, že právě fanoušci budou důležitým faktorem sobotního derby. „Vzhledem k těm posledním výsledkům mám trochu obavy, ale v koutku duše doufám, že jich dorazí co nejvíc a pomůžou nám. My bychom se jim zase rádi konečně odvděčili vítězstvím,“ říká Čuřík.

Kočara: Jedeme pro body

Přerov má s Prostějovem v probíhající sezoně špatnou bilanci, obě utkání vyhráli Jestřábi. „Prostějovu máme co oplácet. V této sezoně jsme s ním dvakrát prohráli o gól, přitom oba zápasy byly hodně vyrovnané a ani jeden z týmů nebyl lepší. Tentokrát si do Prostějova jedeme pro body,“ neskrývá velké odhodlání zkušený útočník Zubrů Vladimír Kočara.

„Doufám, že navážeme na slušný výkon z Karviné a v Prostějově se prosadíme i střelecky. Chceme jim vrátit porážku z domácího prostředí, aby si to také užili,“ přidává se asistent přerovského trenéra Lubomír Václavíček.

Prostějovský kouč Zachar své svěřence připravuje hlavně na dvě největší zbraně Přerova. „Jejich velkou předností je tah do brány, mají na to na rozdíl od nás typově vhodné hráče. Další jejich silnou zbraní jsou přesilovky,“ přemítá.

V posledním utkání měl k dispozici jenom osm útočníků, proti Přerovu vyrukují Jestřábi maximálně s třemi útoky. Zato hosté s velkou pravděpodobností rozloží síly na čtyři. „Do Prostějova jedeme se čtyřmi lajnami. Jestli však do hry zasáhnou všechny, to se rozhodneme až v den utkání,“ vysvětluje Václavíček.

Vyhecované ochozy

Dvě vzájemná utkání v této sezoně sledovalo téměř šest tisíc diváků, vysoká návštěva se dá očekávat i v sobotu. Mezi fanoušky i hráči na ledě to při derby vždy hodně jiskří. „Vždycky je to vyhecovanější, ale to jsou právě ty zápasy, kvůli kterým se hokej hraje. Jde o hodně,“ míní prostějovský forvard Čuřík.

U jeho týmu to platí dvojnásob, vyhrát na domácím ledě by nutně potřeboval. „Ten zápas ukáže, jak na tom vlastně jsme. Kdybychom prohráli, možná spadneme do nějaké krize, ve které se budeme babrat. Výhra nás naopak může nakopnout, abychom před play off znovu začali hrát tak, jak jsme to předváděli ještě nedávno,“ tvrdí centr Jestřábů.

Podle Václavíčka, asistenta trenéra Sedláka, je derby vyhecovanější mezi fanoušky než mezi hráči. „Je to geograficky nejbližší soupeř, navíc spousta kluků hrála v obou klubech a i proto je to z fanouškovského hlediska někdy až zbytečně moc vyhrocené. Většinou se na hokej dá dívat, přijde vždy i pěkná divácká návštěva, ale někteří fanoušci to prostě prožívají o něco víc,“ stěžuje si.

V kádru Přerova například figuruje velezkušený Richard Brančík, který dělal hned několika hráčům Prostějov dlouhá léta kapitána v olomoucké Moře. „Mě taky, ale v nějakém bližším kontaktu nejsme. To spíš Peťa Žajgla, spolu jsou velcí kamarádi, tam asi nějaká hecovačka proběhne,“ usmívá se Čuřík.