Kvůli souběžnému triumfu Mostu nad Šumperkem (9:2!) se však pohybuje pouze v oblasti jediné možné teorie: Jestřábi by museli zbývající tři zápasy vyhrát (doma s Mostem i se Šumperkem a v Berouně) a Most prohrát (v Prostějově, s Berounem i v Šumperku). Stane se zázrak?

Dlouho předlouho to vypadalo na definitivní pohřeb HK v první lize. Bezkrevný domácí tým totiž hned v úvodu inkasoval z Appelova brejku zakončeného krásnou ranou pod víko a za nepříznivého stavu 0:1 se poté odehrála více než polovina střetnutí. Rychlému vyrovnání v 10. minutě po přesilovkové teči Piechy zabránila tyč Štelmachovy svatyně, na druhé straně zvonila branková konstrukce minutu před první sirénou zásluhou střely zcela volného Pavla.

Ani přestávka nevnesla do hry Jestřábů žádné razantní zlepšení, přesto dokázali skóre konečně vyrovnat. Nejprve přežili velké šance Appela i Pavla, aby se ve 35. sami radovali díky Vrbově uvolnění Vymazala a jeho blafákem perfektně zakončenému sólu – 1:1. Vstřelený gól Prostějovany povzbudil natolik, že ještě do druhé pauzy mohli strhnout vedení na svou stranu. Štelmach byl ale proti zejména při tutovce Balčíka.

Co se nepovedlo na sklonku prostřední části, vyšlo v nástupu do třetí periody. Druhý prostějovský útok dokonale rozebral pasivní obranu Medvědů a opět Vymazal pohodlným zasunutím do prázdné klece poslal hanáckou družinu do těsného náskoku – 2:1. Řadu dalších vyložených příležitostí však domácí zahodili a v závěru se tudíž museli strachovat o tři potřebné body. Pojistil je až Podešva, když po ukázkové spolupráci s Dubou upravil pouhé čtyři sekundy před závěrečnou sirénou na konečných 3:1.

Hlasy po utkání

Martin Janeček, trenér HK Jestřábi Prostějov: „Do zápasu jsme vstoupili velmi laxně, soupeř nás díky lepšímu pohybu přečísloval. První třetina byla z naší strany mizerná a proto přišel o přestávce v šatně menší uragán. Klukům jsme důrazně vysvětlili, že utkání prostě musí odehrát se ctí minimálně kvůli lidem, co přišli do hlediště. Ve zbytku střetnutí pak opravdu došlo k hernímu zlepšení, ale k vítězství nám částečně pomohl i Beroun, který přijel bez větší motivace.“

Karel Najman, kouč HC Berounští Medvědi: „Úvodní třetina byla z naší strany velice solidní. Pak ale hráči z nepochopitelných důvodů přestali bruslit a toho domácí dokázali využít k otočení výsledku. Není možné, abychom takovým způsobem odehráli všechny zbývající utkání play out. Sice už jsme zachráněni, ale to neznamená, že se kluci budou snažit o profesorské vyučování hokeje.“

Prostějov – Beroun 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Branky: 35. Vymazal (Vrba, 47. Vymazal (Vrba, Podešva), 60. Podešva (Duba) – 7. Appel. Rozhodčí: Hradil, Pešina – Novák, Škach. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:0. Diváků: 400.

Prostějov: Štůrala – Procházka, Balčík, Bartoň, Chovan, Hlavatý – Opatovský, Piecha, Duba – Vrba, Podešva, Vymazal – Kotásek, Hruška, Pavelek – Mikšovský, Nakládal. Trenéři: Alois Chlustina a Martin Janeček.

Beroun: Štelmach – Malinský, Braniš, Novotný, Jelínek, Kameš, Lukačovič – Appel, Slížek, Pavel – Tvrzník, Šinágl, Vlček – Besser, Křesťan, Kupec – Heřman. Trenér: Karel Najman.