Michal Láníček, Pavel Žibrita, Petr Dostál. To je k dnešnímu dni kompletní výčet soupisky HK Jestřábi Prostějov. Po sezoně, která vedla k pádu do druhé ligy, se rozpustil celý tým. Na jeho nové tváři teď usilovně pracují předseda klubu Milan Bartošek spolu s trenérem dorosteneckého týmu a sekretářem mládeže Radomírem Kužílkem.

Ještě osm hokejistů

„Máme strategii, že chceme mít do konce června podepsaných deset hráčů plus gólmana,“ řekl Deníku Bartošek. Do konce šestého měsíce v roce schází patnáct dní, ke splnění slibu tak zbývá podepsat ještě osm hokejistů. Kvalitním brankářem, na poměry druhé ligy, se Prostějov chlubit může. Michal Láníček byl strůjcem loňské přerovské finálové jízdy a měl by se stát ústřední postavou Prostějova.

Trh s hokejisty už nenabízí tolik zajímavých jmen jako kdysi. „Tím, že jsme spadli do druhé ligy, už de facto nemůže být ani spolupráce s Třincem jako dřív,“ informuje Bartošek. Na Hané tak dají šanci i odchovancům klubu. Soupisku pravděpodobně doplní pětice juniorů. „Jednu pětku juniorů chci dát do druhé ligy,“ podotýká trochu s nejistým tónem hlasu. Je kvalita mladíků dostačující pro třetí nejvyšší soutěž? „Musí se snažit,“ odvětí rázně.

Holé pozadí

Věru tak. Finance na posily nejsou. A v Prostějově budou rádi, když se podaří dotáhnout jednání s generálním sponzorem. Kdyby ne, průběh ročníku sebou potáhne otazník, který se bude výhrůžně vznášet nad dokončením sezony. „Holej zadek jsme relativně měli tři roky. Nenašel se žádný sponzor, který by nám poskytl peníze na koupi hráče. Jsou to nemalé peníze. Hráči stojí od pěti set do osmi set tisíc,“ nechává Bartošek bezskrupulí nahlédnout do ne zcela optimální situace klubu.

„Když se nám sponzor podaří zajistit, jakože by měl, tak máme celou sezonu zajištěnou. V opačném případě ji rozjedeme, ale…“ nechtěl ani dokončit černou myšlenku.

Ekonomický markantní problém, do něj je třeba zahrnout i dluh Domovní správě ve výši 1,6 milionu korun, pomůže Jestřábům řešit Alois Chlustina. Muž, který stál na střídačce při neúspěšném boji v baráži o setrvání v první lize. Zdá se, že se na lavičku postaví znovu.

„Z boje neutíkám,“ prohlásil protřelý kouč. „Chci využít jeho schopností v této tíživé situaci klubu, které má v oblasti marketingu. Dělal to v Chomutově i v Kadani. Má určitý okruh lidí, sponzorů. Jsme na devadesát procent domluvení, že by nám takto vypomáhal a zároveň působil i u A mužstva,“ doplňuje Bartošek. Pokud se tak nestane, hlavním trenérem zůstane Radomír Kužílek. Tedy asi.

Kohouti nejsou Jestřábi

Mnoho jistot Jestřábi zatím svým fanouškům nabídnout nemohou. Příznivcům, dýchající pro světlejší budoucnost prostějovského hokeje, musí pukat srdce nejistotou pohlcujícím ledovou hru mezi mantinely na Hané.

„Pořád si stojím za tím, že ten tým, který tady byl, spadnout neměl,“ krčí rameny Bartošek. „Podívejte se na Olomouc. Minulý rok byla poslední, a teď uhrála skoro se stejným kádrem skvělý výsledek,“ snažil se najít příměr pro minulé dva ročníky, ve kterých měl Prostějov tým pohromadě bez větší změn. „Proč to nevyšlo, se zeptejte hráčů,“ rozzlobeně vzpomíná na hektický konec soutěže plný disharmonie v kabině Jestřábů.

Svou budoucnost nezná nikdo a těžko tedy soudit, jaká bude ta prostějovského hokeje. Ale příliš pozitivně ji teď nevidí ani křiklavě růžové brýle si nasazující optimisté šlukující denní dávku THC.

Soupiska Jestřábů:

Brankář: Michal Láníček (*1981). Předchozí působiště: Beroun, Liberec, Slavia Praha, Beroun, Muskegon Fury (UHL), Pensacola Ice Pilots (ECHL), Muskegon Fury, Winstom Salem Parrots (ACHL), Benátky nad Jizerou, Řísuty, Přerov, Šumperk, Přerov.

Útočník: Pavel Žibrita (*1986). Předchozí působiště: Havířov, Sareza Ostrava, Havířov, Sareza Ostrava, Třinec, Havířov, Vsetín, Třinec, Prostějov, Šumperk, Přerov, Technika Brno.

Útočník: Petr Dostál (*1983). Předchozí působiště: Šumperk, Prostějov, Sareza Ostrava, Šumperk, Technika Brno.