„Existuje šance na rozšíření první ligy na základě návrhu, že by v ní od příští sezony měla působit reprezentační juniorka ČR do dvaceti let. V takovém případě bychom my nesestupovali. S jak velkou pravděpodobností tahle situace nastane? Vidím to tak na třicet ku sedmdesáti procentům, možná dvacet ku osmdesáti,“ odhadoval trenér HK Alois Chlustina.

Jasno v celé záležitosti by snad mělo být řádově do dvou či tří týdnů.

„Po skončení play out a play off se to celé začne řešit. Záleží na postoji všech prvoligových oddílů, protože Asociace profesionálních klubů řekla, ať si o tom účastníci soutěže rozhodnou sami. Uvidíme, jak nakonec všechno dopadne,“ krčil Chlustina rameny.

Bez ohledu na to, jakou soutěž budou Jestřábi v příštím ročníku hrát, však chce osobně v Prostějově zůstat.

„Nerad odcházím od rozdělané práce. Tady jsem zatím velice krátce a vnímám, že zůstává spousta nedořešených věcí. Já nikdy neutíkal z boje a pokud bude zájem ze strany vedení klubu i solidní podmínky k práci, rád bych prostějovské hokejisty vedl dál,“ řekl Chlustina.

Ještě se prý musí poradit s rodinou, ale s velkou pravděpodobností by zkušeného kouče od setrvání na Hané neodradil ani pád do druhé ligy. „Třináctého února jsem v HK podepsal smlouvu do konce sezony s roční opcí a když ji oddílový management uplatní, zůstanu,“ upřesnil Chlustina.

Ani s odstupem času nemohl skousnout výsledkový neúspěch svého mužstva, jehož některé členy po rozhodujícím propadáku s Mostem tvrdě kritizoval.

„Pořád se nemůžu smířit s tím, že klub s tak pěkným stadionem a tak skvělými fanoušky vypadne z první ligy,“ nechápavě kroutil hlavou.

Poté ještě jednou a v klidu rozebral hlavní příčiny sestupu.

„Hlavní důvod vidím ve špatné skladbě týmu. Vždyť to byl mančaft Mirků Dušínů, tedy většinou až moc hodných kluků neschopných se na ledě herně vyprodat. Navíc chyběl klasický srdcař, který by strhnul ostatní. Hodně jsme si slibovali od Lukáše Duby a jeho kapitánství, jenže efekt fungoval pouze dva zápasy a pak se úplně vytratil,“ analyzoval Chlustina.

Dubu po osudném střetnutí s Mostem okamžitě vymetl z hráčského kolektivu a další z těch, jež dle jeho názoru nesli ústřední vinu na neúspěchu, odstavil na střídačku.

„Martinové Piecha s Opatovským proseděli zápas se Šumperkem na prkně, aby si to protrpěli až do konce. Nejsem tak hloupý, abych jim vše usnadnil delším velikonočním volnem,“ pravil kormidelník Jestřábů zlověstně.

V případě Chlustinova setrvání v Prostějově by ze současného kádru zůstalo jen torzo.

„Nechal bych si odhadem tak dvacet procent kluků, převážně těch mladých. Ze zkušenějších Kotásek ne, Piecha ne, Duba ne, Opatovský ne, Procházka ne, Balčík ne, o dalších bychom uvažovali,“ vyjmenoval ostřílený lodivod.

Při chystání na další sezonu by vsadil na osvědčené postupy.

„Všechno by začalo normální letní přípravou, ne jako loni nějakými experimenty bez téhle důležité fáze. Hokejová mozaika se skládá z mnoha podstatných věcí a my bychom rozhodně žádnou neopomněli. Mám jasnou představu o tom, jak by vypadal tým i celá příprava,“ ujistil Chlustina.

Po svém boku by přitom rád měl i nadále asistenta Martina Janečka. Co na to někdejší hráč – srdcař?

„Momentálně je pro mě na řešení mého dalšího působení v HK strašně brzy. V Prostějově jsem ale doma a od začátku jsem tady chtěl pracovat dlouhodobě, takže pokud bude jen náznak zájmu o mé další služby, moc rád zůstanu. Zdejší hokej však musí mít hlavu a patu,“ prohlásil Martin Janeček.