Lákavý duel před velmi solidně zaplněnými tribunami rozhodla první třetina, ve které se naplno ukázala kvalita druhého týmu tabulky.

Prostějov se musel vyrovnat s absencí kapitána Lukáše Duby (zranění hlavy při tréninku) a David Zachara (studijní povinnosti), což se mu příliš nepodařilo.

Dvě branky v rychlém sledu vyhnaly z domácí svatyně Petra Musila a brankář, který do minulého zápasu naskočil stejným způsobem, musel nyní přepustit místo Daliboru Sedlářovi.

„My takhle nastupujeme do každé třetiny, chceme svého soupeře zaskočit,“ usmíval se po utkání havířovský kouč Jan Daneček.

„Bohužel proti těm, co k nám přijedou a od první minuty brání v pěti hráčích, se nám to nedaří. Prostějov hraje podobný styl jako my, uznáváme útočný bruslařský hokej. V takovém souboji se umíme prosadit a vozit body i zvenku,“ ocenil vysokou kvalitu utkání.

Jeho tým do utkání vlétl s chutí a od prvních minut ohrožoval domácí branku.

V 11. minutě však mohlo udeřit na druhé straně, ale David Šebek se ani natřikrát nedokázal před Lukášem Danečkem prosadit.

Následně šel už podruhé na trestnou lavici Tomáš Stráněl. Jeho pobyt za plexisklem ukončil po čtyřiatřiceti vteřinách Robert Machálek poté, co za Musilova záda tečoval střelu Jiřího Krisla.

Dvě minuty nato našel Robert Najdek rozjetého Jana Marunu, prostějovský gólman byl daleko z branky a na bekhendovou kličku už nemohl zareagovat.

Reagoval trenér Zachar, který nahradil Musila Sedlářem.

„V první třetině nás Havířov díky čtyřem přesilovým hrám přehrál a z jedné z nich nám dal první branku. Pak bohužel došlo k chybě Petra Musila, ale to je život, stane se to. Špatně odhadl situaci, já mu to ani nevyčítal,“ vrátil se prostějovský kouč k důležitým momentům úvodního dějství.

To zakončila dlouhá přesilovka Havířova 5 na 3, která Sedláře velmi intenzivně rozchytala k dobrému výkonu.

Druhá třetina už i poměrem přesilovek 2:2 nabídla podstatně vyrovnanější partii, Jestřábi svého soupeře začali více napadat, lépe bruslit, ale dlouho si nemohli vytvořit větší šanci.

Jejich nápor přišel až v druhé desetiminutovce. Nejprve ve 34. minutě ujížděl sám na Danečka Robin Ševčík, havířovský gólman ale jeho kličku zlikvidoval nataženou hokejkou.

Následovala opět dlouhá přesilovka 5 na 3, tentokrát v režii Prostějova. Hostující gólman se inspiroval představením Sedláře a všechny domácí střelce vychytal. A když jej po skončení dvojnásobné početní výhody ve 40. minutě už dokázal překonat Michal Černý, zastoupila ho tyč.

„Od druhé třetiny jsme se zlepšili v pohybu, v bruslení a měli jsme šance. Jenže pokud nedokážeme proměňovat ani samostatné úniky, tak nemůžeme vyhrát,“ krčil rameny Zachar.

Výborné Danečkovo představení pokračovalo i ve třetí části. Prostějov se snažil tlačit, všechny síly vrhl do útoku, Havířovu se naopak otevírala možnost chodit do brejkových situací.

Když už to vypadalo, že Hanáci na havířovského gólmana nevyzrají, potvrdil svoji velmi kvalitní formu z posledních utkání Jan Kolibár, který se stejně jako proti Frýdku-Místku prosadil na brankovišti. Psala se 57. minuta a Jestřábi snížili na 1:2.

Domácí závěrečný nápor mohl rychle utnout Krisl, jeho samostatný únik zastavil faul a sudí nařídil trestné střílení. V něm se havířovský obránce rozjel hodně zprava, avšak v zakončení netrefil Sedlářovu branku.

Hanákům ale nepomohla ani tato psychický výhoda, hosté velmi pozorně bránili a deset vteřin před koncem gólem do prázdné branky ukončil utkání svoji druhou brankou Maruna.

„Hráli jsme velmi dobře v oslabení. Soupeři jsme dovolili až gól v posledních minutách, kdy ten tlak byl opravdu velký. Nejsem spokojený s našimi přesilovkami,“ řekl trenér havířovského celku Jan Daneček. „Měli jsme minimálně na bod,“ litoval jeho protějšek Zachar.

LHK Jestřábi Prostějov – AZ Havířov 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 57. Kolibár (Smejkal, Šebek) – 13. Machálek (Krisl, Stránský), 15. Maruna (Najdek, Zientek L.), 60. Maruna. Vyloučení: 7:6 navíc Prokop 10 OT a Najdek (oba HAV) 10+10 OT. Využití: 1:1.

LHK Jestřábi Prostějov: Musil (15. Sedlář) – Kumstát, Doseděl, Osina, Kolibár, Peštuka, Paška, Štefan, Mašek – Stejskal, Šebek, Smejkal – Ševčík, Stráněl, Žajgla – Černý, Čuřík, Mikšovský. Trenér: Petr Zachar.

AZ Havířov: Daneček L. – Prokop, Rimmel, Krisl, Balčík, Machálek, Zientek M., Zientek L. – Najdek, Klimša, Maruna, Pechanec, Potočný, Stránský, Daneček J., Sztefek, Lhotský, Brezani, Kraft, Kopun, Pavlas. Trenér: Jan Daneček.

Další výsledky 37. kola: Frýdek-Místek – Přerov 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0), Karviná – Nový Jičín 5:8 (2:3, 1:1, 2:4).

Neděle, 17:30: Poruba – Opava, Vsetín – Valašské Meziříčí.