První přípravné utkání odehráli v pátek v Prostějově proti Vsetínu a v základní hrací době s ním remizovali 3:3.

V nájezdech ale svého soupeře předčili a nyní se pokusí zaskočit šumperské Draky.

Ti toho mají v přípravě na první ligu za sebou podstatně víc, absolvovali už tři utkání, všechna s polskými celky. Na úvod přípravy remizovali s mužstvem Jastrzebie 3:3 a dvakrát porazili Osvětim po výsledcích 6:4 a 2:1.

„Na zápas se určitě těšíme. Vzájemná klání s Prostějovem vždy měla patřičný náboj, ať už šlo o zápasy v první nebo druhé lize. Po duelech s Poláky si vyzkoušíme jiný styl hokeje, navíc soupeř se určitě bude chtít proti nám vytáhnout,“ prozradil před derby trenér šumperských Draků Radek Kučera.

Na souboj s tradičním soupeřem se těší i v Prostějově. I když v posledních dnech přidělává trenérovi Jestřábů Petru Zacharovi vrásky na čele série zranění jeho borců.

Naposledy nedohrál utkání proti Vsetínu Ivo Peštuka, už předtím se zranil Martin Kryl v duelu juniorky a o berlích sledovala páteční přípravu i předpokládaná brankářská jednička Dalibor Sedlář.

„Ve čtvrtek při tréninku si natáhl sval,“ vysvětlil Zachar.

To mu ale poněkud komplikuje situaci, po odchodu Slováka totiž Sedlářovi kryje záda čtveřice mladíků Musil, Hruban, Kloc a Vydržel, kteří zatím nenasbírali v dospělých soutěžích potřebné množství zkušeností.

A už teď je hodně pravděpodobné, že Sedlář začátek soutěže nestihne, minimálně bude mít velké tréninkové manko.

„Myslím si, že je to tak měsíční záležitost. U gólmana je to trochu specifické a chvilku to trvá. Kdyby to byl hráč, tak se to dá po třech čtyřech týdnech nějak udělat, ale třísla a přitahovače jsou u brankářů daleko více namáhána a nedá se to uspěchat,“ potvrdil po zápase se Vsetínem Zachar.

Výkon Petra Musila, nejstaršího (22) z oné čtveřice, ho ale mohl potěšit. Proti Vsetínu odchytal velmi solidní zápas, v nájezdech pak vychytal všechny tři Valachy.

„Podal dobrý výkon, ale teď to musí třikrát čtyřikrát zopakovat,“ zamyslel se Zachar.

„Jeden gól mohl chytit. Trošku se projevuje, že chytal in-line, protože tam je o něco jiný způsob chytání, brankář musí být víc dole. Ale pokud se s tím vyrovná, tak je to pro nás zatím brankář číslo 2. Teď budeme zkoušet ještě další gólmany a ti se o své místo musí poprat,“ uzavřel gólmanskou otázku s tím, že žádný další brankář do Prostějova na přestup zřejmě nepřijde.

„Maximálně budeme uvažovat o nějakých střídavých startech.“

Hrálo všechno, co mělo ruce i nohy

I vzhledem k několika zraněním odehrál první přípravu na tři pětky.

„Nasadili jsme všechno, co mělo ruce a nohy. Trénovali jsme devět dní v kuse, ráno před zápasem ještě hrála juniorka v Olomouci. Tam jsme poslali Zachara, Kryla a Tomigu, protože je to lepší, než kdyby u nás seděli nebo bychom to točili na čtyři pětky. Pro mě je to normální kondiční trénink. Navíc pro kluky daleko záživnější,“ přemítal Zachar.

Ve třetí periodě už na Jestřábech bylo vidět, že nemají z čeho brát.

„Ke konci už nám došly síly, vyklidili jsme střední pásmo. Ale s průběhem a nasazením klubů musím být spokojený,“ řekl prostějovský kouč.

Jedním z mála hokejistů, kteří i v závěrečné třetině bruslili poměrně lehce, byl osmatřicetiletý Michal Černý.

„Není to jenom o fyzičce, ale hlavně o zkušenostech. Hráči musí vědět, kdy mají zrychlit, kdy to potřebují. Pokud si během svého střídání dokáže odjezdit dvacet vteřin naplno a zbytek tak, jak to potřebuje, tak to umí. Tohle dělá hráče. Není uměním to odlítat tam zpátky a jít střídat, ale umět v pravou chvíli nasadit a dát do toho všechno,“ řekl Zachar na adresu jedné z výrazných posil Jestřábů.

Černý si v zápase rovněž připsal premiérovou trefu a naznačil, že by po úspěšném působení v Olomouci mohl být tahounem i prostějovské­ho týmu.

V Šumperku by měl Prostějov představit řadu tváří, které v minulosti prošly i dresem Draků, jmenovitě Lukáš Duba, Martin Stejskal, Jiří Paška či Petr Žajgla.

Novou posilou Jestřábů je obránce Jiří Osina, jenž odehrál za Šumperk tři sezony. Naposledy hájil tento zadák barvy přerovských Zubrů.

Přípravné utkání Salith Šumperk versus LHK Jestřábi Prostějov se hraje v úterý 16. srpna od 18 hodin na šumperském zimním stadionu.