„Nečekal jsem to, přišlo to zničehonic,“ uvedl kolínský rodák, s nímž nadobro přestali počítat v Českých Budějovicích, a Přerov si jeho smlouvu nemohl dovolit. Na dalším angažmá se tak dohodl je o pár kilometrů dál.

Že by ale kamarády, kteří ještě před týdnem byli jeho spoluhráči, nějak šetřil, to nehrozí.

„Když se vhodí úvodní buly, tak nerozlišuju, jestli kamarádi, nebo nekamarádi,“ avizuje Čáp, který už si v minulosti vyzkoušel, jaké je to zahrát si derby na obou stranách barikády.

V zatím poslední epizodě hanáckého derby se podílel gólem a asistencí na výhře Přerova po samostatných nájezdech. Teď by ze sebe podobný výkon chtěl vymačkat znovu, po svém přeletu do jestřábího hnízda totiž čeká na první výhru.

Ještě minulou sobotu jste hrál za Přerov proti Slavii, teď nastoupíte proti němu v dresu Prostějova. To bude trochu zvláštní, ne?
Zvláštní… jak se to vezme. S klukama se mezi sebou všichni známe, tak o to by to mohlo být zajímavější. Jde hlavně o to, že to je opravdu derby. Stejnou situaci jako teď jsem zažil už nahoře v extralize, když jsem hrál za Pardubice proti Hradci, ale i za Hradec proti Pardubicím. Myslím, že to bude něco podobného.

V Přerově jste byl část této sezony i té minulé. Bude to pro vás emotivní?
Se všema těma klukama se znám, takže by to pro mě mohla být určitá výhoda. Ale emoce tam budou asi stejné jako v každém jiném zápase. Když se vhodí úvodní buly, tak nerozlišuju, jestli kamarádi, nebo nekamarádi. Až po zápase si podáme ruku a popřejeme si hezké svátky.

Už proběhlo nějaké hecování?
Ne, ještě ne. Teprve včera jsme hráli na Slavii (rozhovor probíhal ve čtvrtek, pozn. red.), kde jsme prohráli smolným gólem dvacet vteřin před koncem. Ale myslím si, že během zítřka si nějakou zprávu napíšeme a trošku se poškádlíme.

Na první výhru v dresu Jestřábů stále čekáte. Zlomit to v derby se jeví jako ideální možnost.
Určitě! Jsem vítězný typ, nerad prohrávám, takže už by to konečně chtělo výhru a nejlépe za tři body.

Co ve vás předchozí derby mezi Prostějovem a Přerovem zanechala?
Vždycky přijde hodně lidí a myslím si, že zvlášť teď by mohla být super kulisa, protože se hraje v sobotu. Hráči si tenhle zápas víc berou, hlavně pokud jsou přímo z Přerova nebo Prostějova. Ta rivalita tam prostě je a emoce určitě zase vyplují napovrch. Dá se čekat svižný hokej, bude se to hodně dohrávat, což je hokej, který mě hodně baví.

DERBY STRHNE KAŽDÉHO

Dá se říct, že i vám se aura hanáckého derby vryla pod kůži?
Myslím si, že jo. Strhne to každého, i když není místní. Jak v Přerově, tak v Prostějově jsou kluci odjinud, ale člověka to prostě pohltí. Hraje za klub, ve kterém momentálně je, a snaží se vyhrát. Je to derby se vším všudy a vítězná strana je vždycky ráda, když si může říct: No, tak jsme zase byli lepší (usměje se).

V Prostějově jste necelý týden. Jaký zatím máte z nového angažmá pocit?
Pocity jsou dobré, kluci mě mezi sebe vzali, i když ten můj příchod úplně nečekali. Ale já to taky moc nečekal, přišlo to zničehonic. Kabina funguje, počínaje zázemím či komunikací s trenéry. Zatím jsem spokojený.

Jestřábi jsou nejofenzivnějším týmem Chance ligy. Mohlo by vám to sedět?
Všude, kde jsem hrál, jsem se snažil ukázat svoje přednosti, které jsou podle mě hlavně v podpoře útoku. Vzadu si to pak odehrát nejlépe bez inkasované branky. Myslím, že si to docela sedá. Akorát s klukama jako Divoch (Tomáš Divíšek, pozn. red.) nebo Nouzič (Tomáš Nouza, pozn. red.), budeme muset ještě zapracovat na přesilovkách. Nevypadalo to úplně špatně, ale chvíle, kdy budou přesilovky rozhodovat, ještě přijdou.

Stáváte se takovým specialistou na kluby z Hané. Před Přerovem a Prostějovem jste hrál chvíli i za Olomouc.
Nějakým způsobem mě to sem zaválo. Teď mi nedávno jeden známý říkal: Ještě Vsetín, Poruba a co ještě tam máš dalšího (směje se)? Už bych byl ale rád, kdybychom s přítelkyní někde chvíli vydrželi.

LHK JESTŘÁBI PROSTĚJOV - HC ZUBR PŘEROV
Sobota, 17.00
« Předchozí dvě derby letošní sezony skončily vítězstvím Zubrů (4:1 a 4:3 po samostatných nájezdech).
« Jestřábi v posledních dvou zápasech prohráli – doma s Jihlavou (2:4) a na Slavii (3:4).
« Naopak Přerov má v zádech dvě vítězství – na ledě Slavie (3:2) a doma proti Českým Budějovicím (2:1).
« Po příchodech Dušana Žovince a Zdeňka Čápa opustil zadní řady Jestřábů Alex Rašner. Zamířil do Havířova.

David Jahoda