„Chtěl jsem se podívat na finále, ale nestihl jsem ho. Mám pořád americký čas. Vzbudil jsem v pět hodin ráno, tak jsem si myslel, že to stihnu, ale pak jsem zase usnul. Probudil jsem se až na tie-break rozhodujícího setu, takže alespoň vítěze jsem viděl," smál se na tiskové konferenci dobře naladěný Jágr, který se s tenisty pozdravil i den předtím, kdy byl v areálu prostějovských kurtů hvězdou tradiční VIP party.

Váš příjezd do Prostějova byl letos poměrně nečekaný. Proč jste se tak nakonec rozhodl?
Měl jsem v plánu, že do doby, než bude jasné, kde budu nastupovat v příští sezoně, zůstanu ve Philadelphii. Nakonec jsem se rozhodl, že přijedu do Prostějova, kam jezdím každý rok a vždycky je tu výborná atmosféra. Mám tady spoustu kamarádů.

Jak dlouho hodláte zůstat v Česku?
Chtěl bych tady zůstat asi měsíc a půl. Jediný cíl, který tady mám, je trénovat a dobře se připravit na příští ročník, protože je možné, že to bude moje poslední sezona v NHL. Tím pádem chci, aby byla nejlepší, jaká vůbec může být, a udělám pro to maximum. Byla by škoda, kdybych si pak někdy ve stáří řekl, že jsem v tomhle létě neudělal všechno, co bylo v mých silách.

Na čem bude záviset vaše rozhodnutí, jestli už definitivně skončit?
Každý člověk má takovou svoji vnitřní hrdost a i když hokej pořád miluju, tak chci hrát pořád na vysoké úrovni, jako jsem byl vždycky zvyklý. Myslím si, že i moji fanoušci si na ni zvykli a byl bych nerad, kdybych už jen nějakým způsobem dohrával, plácal se na ledě a byl tam do počtu nebo na obtíž. Pokud by ta sezona dopadla výborně, tak je i šance, že bych hrál dál, ale všechno se bude odvíjet od toho, jak budu hrát a jak se budu cítit.

Čekal jsem, že New Jersey uděláme

Od vašeho vyřazení z bojů o Stanley Cup už pár týdnu uplynulo. Vypadli jste s New Jersey, které jste během sezony dokázali bez větších problémů porážet. Stále cítíte zklamání?
Play off je specifické v tom, že v něm vždycky začínáte od nuly. Když startovalo a my nastoupili proti Pittsburghu, moc lidí ani odborníků nám příliš velké šance nedávalo. Ale my postoupili, odehráli jsme výbornou sérii a najednou jsme byli jedni z největších favoritů na zisk Stanley Cupu.

Pak jste měli poměrně dlouhou pauzu, mohla vám ublížit?
Těžko říct, co se s námi stalo během těch desíti dní, kdy jsme čekali na soupeře. Možná jsme netrénovali správně, možná jsme zvolili špatnou taktiku, ale proti New Jersey jsme nehráli ten hokej, na jaký jsme měli. Soupeř byl jednoznačně lepší, silnější, rychlejší. To mě strašně překvapilo, já čekal, že je uděláme a povolíme jim maximálně jeden zápas. Opak byl pravdou a New Jersey to nakoplo tak, že vyřadili Rangers a teď dotahují Los Angeles ve finále. Musím uznat, že hlavně čeští hrají výborně. Jak Marek Židlický, tak Patrik Eliáš i Petr Sýkora.

Už víte, kde budete nastupovat v příští sezoně?
Je předčasné mluvit o tom, kde budu hrát. Pro NHL je zásadní draft, na kterém se spousta věcí rozhodne. Předpokládám, že hodně mužstev bude chtít vyměnit hráče, aby si uvolnili peníze na ty volné. Trh s nimi se pak otevře 1. července, do té doby nemohou mužstva hráče podepisovat.

Nelákala by vás třeba Kanada, kde je hokej náboženstvím?
Je pravda, že jsem během své kariéry nikdy v Kanadě nehrál. Hokej je tam neuvěřitelně oblíbený. Vždycky jsem měl touhu si to tam vyzkoušet. Na druhou stranu nerad skáču do neznámého prostředí, navíc když jsem byl ve Philadelphii naprosto spokojený.

Jaromír Jágr na tiskové konferenci v Prostějově. Vpravo majitel agentury Česká sportovní Miroslav Černošek

Výluka NHL? Je to možné

NHL čeká jednání o nové kolektivní smlouvě. Máte nějaké informace, jestli se tentokrát majitelé klubů s hráči dohodnou?

Myslím, že kolektivní smlouva vyprší 1. září. Do té doby by měl platit nový platový strop a kluby už by měly mít hráče podepsané. Jenže dokud nebude platit nová kolektivní smlouva, jsou všichni volní. Takže je velká šance, že v případě stávky by zase hodně kluků začalo soutěž v Evropě, jako se to už několikrát stalo.

Takže existuje i šance, že byste nadcházející sezonu mohl začít v kladenském dresu?
Ano, pokud by nebyla podepsaná smlouva mezi hráči a majiteli klubů, je pravděpodobné, že bych začal na Kladně. A doufám, že i ostatní odchovanci z Kladna. Myslím, že bychom pak měli docela solidní tým (smích).

O jak dlouhou výluku by se podle vás jednalo? Musela by se zase zkracovat základní část NHL, jako tomu bylo v roce 2004?
Nevěřím, že by se to mohlo až takhle protáhnout. Myslím si, že pokud by na to došlo, trvalo by to tři nebo čtyři týdny. Pak by se sezona o pár týdnů natáhla, ale zůstalo by 82 zápasů. Tohle může nastat. Česká extraliga začíná na začátku září, takže by hráči z NHL mohli v Evropě nastupovat zhruba měsíc, měsíc a půl.

Na Kladně je hlavní mládež

Jste vlastníkem kladenského klubu, jak jste byl spokojený s uplynulou sezonou v extralize?
Byl jsem velice spokojený. Náš cíl bylo dostat se do předkola play off, což se nám podařilo. Chtěli jsme se vyhnout bojům o záchranu, protože tam člověk nikdy neví, a po pádu do druhé nejvyšší soutěže by v současné ekonomické situaci bylo velmi obtížné udržet stávající rozpočet. Takže jsem rád, že jsme se baráži vyhnuli. V předkole jsme sice prohráli 3:0 s Brnem, ale v té době to byl nejsilnější možný soupeř, což následně dokázali svým postupem do finále.

Čekají tým nějaké změny?
Změny určitě budou, tak jako v každém mužstvu. Někteří hráči jsou volní a shánějí si angažmá, my se zase budeme pokoušet do týmu zapracovat další mladé kluky. To je náš hlavní cíl a myslím si, že jdeme správným směrem. Chci, aby se mládež dostala na úroveň Kladna v době zhruba před osmi lety, kdy byla schopná vyhrávat celostátní soutěž. Proto naše hlavní investice putují do mládeže.

Fanoušci vás teď často sledují na televizních obrazovkách v roli herce v reklamách. Jak si připadáte v této profesi?
Musím říct, že i když jsme těch reklam točili několik, tak mi režisér i Sazka vždycky vyšli vstříc. Bylo to skvěle zorganizované a tím pádem i rychlé. Takže i v tom nabitém programu, kdy hrajete každý druhý den, se to dalo bez problémů udělat. Byla to legrace, užíval jsem si to a určitě bych se nebránil dalším reklamám. Jen musíme přijít na to, co dál. Těch možností, kým bych chtěl být, už moc není. Možná majitelem TK Plus (obrací se smíchem na Miroslava Černoška, pozn. aut.) nebo Karlem Gottem.

Sociální sítě? Jsem starší ročník

Během poslední sezony jste prozradil, že vás učaroval basketbal a NBA. Stále to platí?
Třeba teď v semifinále jsem se díval na každý zápas. Je to úplně o něčem jiném. Mně se třeba hodně líbí, že ti jejich top hráči to v posledních pěti minutách berou na sebe a v podstatě nikdo jiný nemá balon. Zápasy rozhodují dvě individuality, je to jeden na jednoho a vyhraje ten, kdo je lepší. Je zajímavé i to, že když se ten hráč netrefí čtyřikrát za sebou, tak mužstvo mu pořád věří a balon mu dá popáté. Ta hierarchie je úplně jiná než třeba u hokeje. Když nedáš čtyři velké šance, tak už v tom utkání vůbec hrát nebudeš.

Začal jste být aktivní i na sociálních sítích, založil jste si účet na Facebooku i na Twitteru. Jak se s tím perete?
Je to pro mě těžké, přece jenom už jsem starší ročník a všechny ty sítě jsou pro úplně nové. Ale pokud se chce člověk přizpůsobit světu, který letí ohromnou rychlostí dopředu, tak mu nic jiného nezbývá. Já se navíc pohyboval mezi hráči, kterým je 20, 22 let a všichni to mají, tak jsem si to taky pořídil.

Co byste poradil českým fotbalistům po porážce s Ruskem?
Těžko někomu radit. Vždycky je lehčí se na to dívat v televizi než hrát a být na tom hřišti, hlavně když se nedaří. Já sám byl v té situaci několikrát, kdy ti najednou nezbývá nic jiného než vyhrát a navíc jsi v takové zvláštní dece a ani si sám moc nevěříš. Jediné, co ti zbývá, je na to hřiště jít, protože víš, že to za tebe nikdo neodehraje. To naši hráči určitě moc dobře vědí, a i když se na to možná necítí, tak nic jiného nejde. My byli v podobné situaci na mistrovství světa před dvěma lety, kdy jsme prohráli s Norskem a už všichni viděli, jak hrajeme o záchranu a že to bude nejhorší mistrovství v dějinách. A my ho nakonec vyhráli.