„Jsem určitě rád, že mohu být kapitán takového týmu, jako je Prostějov. Znamená to pro mě, že je na mě kladena velká zodpovědnost vést dobře tým a dotáhnout ho na co nejlepší pozici v tabulce,“ uvědomuje si prostějovský forvard.

Sedmadvacetiletý útočník zažil opravdu povedený minulý ročník. Skončil na druhém místě v počtu asistencí celé Chance ligy a připsal si doposud nejvíce kanadských bodů za sezonu, celkem 65 (18+47). Dokonce se dostal i do All-star týmu celé soutěže.

To však nemusí nutně znamenat, že je to vhodný typ pro jeden z nejdůležitějších postů v týmu. Trenér Vykoukal však během letní přípravy i přípravných zápasů vše bedlivě sledoval a dospěl k závěru, že právě teplický rodák je tou správnou volbou.

„Proběhlo i hlasování, kterého se ujali starší hráči, a tuším, že i realizační tým. Hlavní slovo však měl hlavní trenér,“ dodává Račuk.

Splňuje totiž čtyři aspekty, které podle Vykoukala má správný kapitán mít: a) má dobrý přístup, b) zvládá krizové situace a měl by tým vést v době, kdy se mu nebude dařit, c) hráči k němu budou určitým způsobem vzhlížet, d) bude tým na veřejnosti reprezentovat tak, jak má, stejně jako ostatní hráči.

„Volba padla na Marka Račuka, který své vůdcovské schopnosti ukázal v minulém play-off a hlasitě si o něj řekl svým poctivým přístupem v letní přípravě a přátelských utkáních před touto sezonou,“ uvádí Jestřábi na svém webu.

Nebude na to však sám, asistenty mu budou dělat dva zkušení matadoři, Tomáš Divíšek a Tomáš Nouza. V jejich nepřítomnosti je poté může zaskočit jeden z trojice Martin Novotný, Lukáš Žálčík nebo Jaroslav Mrázek.

„To, že budou zrovna tito dva (Tomáš Divíšek a Tomáš Nouza, pozn. redakce) moji asistenti, bylo tak trochu i moje přání, když za mnou poprvé přišel trenér Vykoukal s tím, jestli nechci být kapitán,“ vysvětluje Račuk.

Autor: Jiří Horák