Chce se říct: Klobouk dolů!

Co na to on sám? „Myslím si, že je to špatně,“ překvapí.

Přemluvil sám sebe, že si střihne ještě jednu sezonu. Už ale nechce nést tíhu celého týmu na svých bedrech. Chce pomoct v růstu ostatním a sám „přicmrndávat“ v roli mentora a pozorovatele. „S tou rolí jsem naprosto smířený a těším se na ni,“ říká.

Z úst starších hráčů často slýchám, že nejhorší je pro ně volno. Jak to máte vy?
Po sezoně jsem byl na operaci, měl jsem problémy s kyčlí. A od začátku června už trénuju, takže pro mě letos v podstatě ani žádné volno nebylo. Jinak je to každý rok to stejný. Já si většinou nechávám starou výstroj, takže nemusím ani nic prošlapovat. Tři týdny to sice bolí, ale to tak bývá.

Musíte se k práci, zejména mimo led, přemlouvat?
Je to hlavně o hlavě. Už před uplynulou sezonou jsem měl v hlavě, že půjde o moji poslední přípravu. Tak jsem se kousl. Teď jsme se dostali do fáze, kdy jsme si řekli, že si ještě rok přidám. Bude to ještě těžší. Ale znovu jsem se těšil. I na kluky v kabině.

Takže konec kariéry připadal v úvahu?
Už asi tři roky jsem byl přesvědčený, že skončím. Letos v lednu jsem si jasně řekl, že končím, že už nejdu dál. Už někdy od října jsem totiž měl velké zdravotní problémy, v podstatě už jsem ani netrénoval, jen jsem jezdil na zápasy. Bylo to pro mě těžké. Nakonec to ale dopadlo tak, jak to dopadlo. Nabilo mě play-off, kabina a všechno okolo. Po dohodě s Bačou (Jiří Vykoukal, pozn. red.) a klukama v kabině jsme se dohodli, že se dám do kupy a ještě to prostě rok dám.

Prostějov o vaše pokračování hodně stál?
Měli jsme pár jednání, bavil jsem se s majitelem, panem Luňákem, párkrát jsme seděli s Bačou. Těším se na to, doufám, že to bude zase o level jinde. Navíc, když jsem o tom v létě přemýšlel, tak jsem si říkal: Co bych vlastně dělal? Říkal jsem si, že by mi ten hokej chyběl.

V uplynulé sezoně vám těsně uteklo semifinále. Žene vás třeba i tahle meta?
No… Někdy od ledna jsem prostě nebyl připravený, netrénoval jsem, hrál jsem jen zápasy. Nebyl jsem na tom dobře. A klukům jsem zkrátka nepomohl. Za sebe si myslím, ačkoliv to bude znít sobecky, že kdybych byl zdravý, tak jsme postoupili. Týmu jsem nepomáhal tolik, jako bych za normálních okolností mohl, a to mě trošku štvalo. Byl jsem se zdravím hrozně omezený.

A jaká je tedy vaše motivace pokračovat v hokeji?
Řekl jsem si, že by mohlo být dobré ostatním klukům pomoct tak nějak zezadu. Ta moje role už nebude taková, jako byla vždycky. Bude to spíš z takové druhé vlny, ale budu se jim snažit pomoct.

Myslíte, že to opravdu bude jen z druhé vlny? Vždyť víc bodů než v minulé sezoně jste nikdy neměl.
Ale myslím si, že to je špatně. V týmu jsou hráči jako je Ráča (Marek Račuk, pozn. red.), Žalča (Lukáš Žálčík, pozn. red.), kteří by tu roli měli převzít. Já jim to přeju, půjdu za nimi. Je asi blbé říct, že jim budu zezadu držet palce, ale myslím si, že to tak má být. Ti kluci už jsou lepší hokejisti, než jsem já. Ve všem. Jsou rychlejší, silnější. Oni by po nás měli vzít tu štafetu. My s Nouzičem (Tomáš Nouza, pozn. red.) už to nemůžeme celou dobu táhnout. S tou rolí jsem naprosto smířený a těším se na ni. Už to nebude stát na nás starých, ale budou to táhnout kluci, kteří by to už měli dělat.

Taková je tedy domluva i s trenérem Vykoukalem?
Jasně, s Jirkou jsme seděli a bavili jsme se o tom. Já jsem sem s takovou rolí vlastně šel, že budu taková ta druhá vlna. Nakonec to ale dopadlo tak, jak to dopadlo – že jsme s Nouzičem odehráli skoro všechno. Myslím si, že už je prostor pro ty mladý. Nebo mladý, já nevím… 25 až 30, kluci v tomto věku. Měli by se toho chopit a být lídry toho týmu. Já jim to rád předám, budu je sledovat ze střídačky a držet jim palce.

Pak tu jsou ještě úplní mladíci. Je důležité, aby měli v kabině hráče, ke kterým můžou vzhlížet?
Stoprocentně. Kluci musí vidět, jak se pracuje na ledě, mimo led, jak se starší hráči chovají. Když ti kluci budou chtít, tak si to vezmou, když nebudou chtít, tak si to prostě nevezmou. Jsou tady hráči, kteří budou hrát velký hokej poprvé. Doufám, že jim pomůžeme k tomu, aby nastartovali a hráli ještě nějakých dalších 15 let.