„Bylo to derby, jak má být. Bylo tam nasazení, bylo tam napětí i emoce,“ pochvaloval si po utkání domácí trenér Petr Zachar, kterému mohl spadnout kámen ze srdce. Jeho svěřenci totiž v probíhající sezoně vyhráli doma teprve svůj první zápas. Těšit ho to mohlo o to víc, že do ochozů prostějovského zimního stadionu se vměstnaly tři tisícovky platících diváků, kteří dokázali vytvořit vypjatému duelu fantastickou kulisu.

Ti domácí si poprvé zakřičeli gól už po sedmačtyřiceti vteřinách, kdy se poprvé předvedl nově složený první útok. Po ose Smejkal – Stejskal – Duba se prosadil domácí kapitán a zajistil svému týmu vedení.

Přerov, který do Prostějova přijel z vizitkou doposud jedinkrát poraženého týmu, odpověděl ve 14. minutě. Před brankou Dalibora Sedláře ukázal své zkušenosti jeho někdejší spoluhráč z Olomouce Richard Brančík a srovnal na 1:1.

V závěru první části šli Jestřábi do přesilovky 5 na 3 a bleskurychle ji dokázali využít. Jakub Čuřík namazal Davidu Šebkovi a ten ranou do šibenice Tihlářovi branky zajistil Prostějovu vedení 2:1 po úvodní dvacetiminutovce.

Přerovský obrat

I po přestávce se hrál velmi svižný hokej, nahoru dolů a s šancemi na obou stranách. Domácí tým ale srážela častá vyloučení a po jednom z nich přišlo vyrovnání. Faltýnek viděl v 27. minutě mezi kruhy dobře najetého Zdeňka Sedláka, ten pohotově vystřelil a podruhé rozvístil světlo za zády Sedláře.

O čtyřicet vteřin později vybuchl hostující kotel radostí znovu, dokonalý obrat Přerova zařídil Matěj Blinka, který využil zaváhání jednoho z obránců Prostějova a uštědřil domácím pořádný šok. „Tohle nás hodně přibrzdilo. Ve druhé třetině jsme byli čtyřikrát vyloučeni, zatímco hosté jednou. Z vedení 2:1 jsme najednou prohrávali a Přerov se dostal do hry,“ komentoval Zachar.

Důsledný Duba

Jestřábi dokázali dobře rozehrané utkání v této sezoně už několikrát a zřejmě se z toho poučili. Ve 49. minutě totiž dvoji druhou brankou v utkání vyrovnal na 3:3 kapitán Lukáš Duba, který ukázal velký důraz před Tihlářovou brankou.

„Byl to klíčový moment utkání. Sice to bylo šťastná branka, ale Duba šel za kotoučem, dotlačil ho do branky i s gólmanem. To jsou právě situace, které nám chyběly ve Vsetíně a předtím v Opavě,“ připomněl Zachar dvě poslední utkání Prostějova, která prohrál vždy o gól.

Kat Ševčík

Třetí třetina byla ve znamení prostějovského tlaku a nebezpečných přerovských protiútoků. Rozhodující úder přišel v 57. minutě. Hosté v závěru utkání doplatili na svoji nedisciplinovanost a Jestřábi je potrestali z přesilovky. Z těsné vzdálenosti prostřelil svého bývalého spoluhráče Robin Ševčík a spustil tak lavinu prostějovských oslav. Snahy Přerova na vyrovnání vzaly za své, když je sudí dvě minuty před koncem znovu poslal do čtyř za příliš mnoho hráčů na ledě. Závěr tak domácí sehráli v poklidu.

„Náš výkon dnes rozhodně nebyl ideální. Na domácí se nám nepodařilo vyvinout nějaký větší tlak,“ vyjádřil se pro klubov web Zubrů asistent přerovského trenéra Lubomír Václavíček. „Sice se nám podařilo na chvíli zápas otočit, ale v závěru nás hodně hloupé vyloučení a chyby z nedisciplino­vanosti stály body. Musím zmínit i naše přesilovky, které byly bezzubé s minimální střelbou,“ poukázal na fakt, že přesilové hry Přerova příliš nebezpečí pro prostějovskou obranu nepřinesli.

„Nakonec jsme byli šťastnější. Ale to k tomu patří, v zápase jsme měli více šancí, dali jsme více branek, takže jsme zaslouženě vyhráli. Klukům dnes patří velký dík za to, co na ledě předvedli,“ poděkoval svým svěřencům prostějovský kouč Petr Zachar.

Jestřábi vs. Zubři OBRAZEM

Jestřábí radost
Jestřábi proti Zubrům
Radující se Jestřábi

LHK Jestřábi Prostějov – HC Zubr Přerov 4:3 (2:1, 1:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Duba (Smejkal, Stejskal), 20. Šebek P. (Čuřík), 29. Duba (Tomiga M.), 57. Ševčík (Duba) – 14. Brančík (Ditrich), 27. Sedlák (Faltýnek), 28. Blinka (Kotásek, Pala). Rozhodčí: Pokorný – Klouda, Samuel. Vyloučení: 7:7, navíc Peštuka (PV) 10 min OT. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváků: 2980.
LHK Jestřábi Prostějov: Sedlář – Kumstát, Finkes, Osina, Kolibár, Peštuka, Halouska, M. Tomiga – Stejskal, Duba, Smejkal – Ševčík, Černý, Žajgla - Šebek P., Šebek D., Čuřík – Jedlička, Zachar, Stráněl. Trenér: Petr Zachar.
HC Zubr Přerov: Tihlář – Pala, Faltýnek, Ferenc, Vlček, Krajíček, Pospíšil – Kočara, Hanák, Kotásek – Kundrátek, Sedlák, Kolařík – Ditrich, Brančík, Goiš – Menšík, Blinka, Černý T. Trenér: Pavel Sedlák.