Od pátku 15. prosince 2017 je oficiálně členem trenérského triumvirátu HC Sparta Praha. "Nabídka přišla jako blesk z čistého nebe. Neváhal jsem a šel do toho," prozradil Deníku prostějovský rodák, jenž ve Spartě podepsal trenérskou smlouvu do konce právě probíhající sezóny. 

Někdejší kapitán prostějovského prvoligového týmu a velký oblíbenec fanoušků, působil v posledních deseti letech v Havířově. 

Trenérský kredit mu zvedlo jeho úspěšné působení v mládežnických kategoriích. Postupně se propracoval až na post hlavního kouče mužského výběru AZ v první lize. Minulou středu 14. prosince byl ale odvolán.

"Myslím, že jsem se hodně zviditelnil díky Davidu Pastrňákovi. Z tehdejšího dorosteneckého ročníku hraje šest kluků v áčku Havířova. Působil jsem v té době i jako asistent u reprezentačních výběrů," zamyslel se Janeček nad důvodem nabídky z největšího českého klubu a dodal: "Samozřejmě mou práci podrobně zná Michal Broš (manažer Sparty pozn. red.), někdejší spoluhráč z Olomouce, který mi zavolal." (manažer Sparty pozn. Red.)

Na pozici asistenta ve Spartě byli čtyři kandidáti.

"Výběrové řízení trvalo přes tři hodiny. Prošel jsem do druhého kola a nakonec jsme smlouvu podepsali," líčil Janeček a s úsměvem doplnil: "Bylo mi řečeno, že potřebují dravce. Já jsem vždycky do všeho šel po hlavě, tak asi nějaké předpoklady mám." 

Co řekne Franta Výborný, je svaté

Funkce Martina Janečka bude rovnoprávná asistentská s Jaroslavem Nedvědem. Oba by měli krýt záda trenérské ikoně Františku Výbornému.

"Na Spartě jsem už od pátku. Okamžitě jsem se zapojil a přiznám se, že mám strašně moc práce. Jsem asistentem na stejné úrovni jako Jarda Nedvěd. Hlavním koučem je Franta Výborný. Za tu chvíli co tu jsem, musím uznat, že je to ohromná osobnost. Hráči ho respektují, co řekne je svaté," všimnul si nový asistent. 

Pražská Sparta patří mezi nejbohatší kluby v extralize.

"Myslím, že je rozpočet máme nejvyšší. Sparta je pojem. Nešel jsem do Sparty kvůli penězům. Chci dokázat, že budu týmu prospěšný a vedení si zvolilo správného člověka. Nabídku z největšího českého klubu beru jako životní. Je to velká výzva," uzavírá Martin Janeček. 

KDO JE MARTIN JANEČEK
Martin Janeček se narodil 31. března 1974 v Prostějově. Právě ve svém rodném městě působil dlouhou část své profesionální kariéry, kterou většinově trávil v prvoligových mužstvech. Druhou nejvyšší soutěž hrál třináct sezon a kromě Prostějova v ní oblékal dresy Přerova, Olomouce a Sarezy Ostrava. Krátce se mihl také v extralize – celkem 24 startů posbíral za Olomouc, Znojmo a Vsetín, s nímž v roce 2006 zachránil nejvyšší soutěž.