Rodák z Broumova přihrál na gól, stihl se dokonce i poprat, jenže minutu před koncem se spoluhráči přihlížel, jak vítkovický tým mizí v kabinách z důvodu rasistických výkřiků prostějovských fanoušků na Dominika Lakatoše, který skóroval do prázdné branky, po čemž předvedl nesportovní chování k prostějovským soupeřům.

„On si to také mohl odpustit. Co ale udělali fanoušci, to my jako hráči neovlivníme. K hokeji ani k žádnému sportu to každopádně nepatří,“ řekl o vypjatém závěru v rozhovoru pro Deník.

Jak byste zhodnotil svůj první zápas v prostějovském dresu?

Byla to zajímavá premiéra. Šlo o extraligový tým (Vítkovice, pozn. red.), takže jsme se na ně snažili co nejvíce vyhecovat. Myslím, že to byl parádní hokej a věci, které se tam objevily, k tomu prostě patří. Nemyslím si, že by tam byly nějaké zákeřnosti. Sice hodně vyloučených hráčů, ale aspoň jsme si zkusili oslabení. Pro nás určité ponaučení, že si na to musíme dávat pozor a že některé z těch faulů byly opravdu zbytečné. Zápas jsme měli slušně rozehraný. Škoda, že jsme jej nedotáhli.

Prožil jste poměrně pikantní premiéru. Nahrál jste na gól, dokonce jste se i popral.

Ano, to máte pravdu. Přišlo to z ničeho nic. Já jsem nebyl nějak vyhecovaný, ani jsem neměl chuť se prát. Jen jsem bránil spoluhráče Martina Nováka. Strčil jsem do soupeře a až poté jsem si všiml, že to je Alexandre Mallet, který pro ránu nejde daleko. Shodil rukavice, tak mi nezbylo nic jiného, než je shodit také. Rozhodně jsem se sem nepřišel prát, to určitě ne. Přišel jsem zde hrát hokej, ale na druhou stranu s tím úplně problém taky nemám.

Co si myslíte o závěru utkání a předčasném odchodu Vítkovic do kabin?

Já jsem tam pak už nebyl. Pro mě to byl dobrý vyhecovaný zápas ve velkém tempu. Co udělali fanoušci, to my jako hráči neovlivníme. K hokeji ani k žádnému sportu to každopádně nepatří. Na druhou stranu on (Dominik Lakatoš, pozn. red.) si to také mohl odpustit, co po vstřelené brance předvedl.

Nastoupil jste v první formaci s Račukem a Žálčíkem. Právě tam s vámi trenér Vykoukal počítá?

To úplně netuším. Bylo mi řečeno, že hraji zde. Trenér to úplně neříká do budoucna. Je to na něm nějak to postavit, my to musíme respektovat a hrát.

A jak jste se mezi nimi cítil?

Na to, že jsme spolu hráli poprvé v životě, se mi s nimi hrálo docela dobře. Oba je znám, jsou to výborní hráči, takže v tom jsem to měl trochu usnadněné.

Jak se zrodil váš přestup k Jestřábům?

Není to moc na dlouhé povídání. Jeden den mi bylo řečeno, že zůstávám v Hradci, že se mnou počítají, druhý den, že odcházím do Prostějova. Nikdo se mě moc na nic neptal. Já to tak beru, že to tak je. Jak to bude dál, nevím. Pro mě je teď důležité, že jsem prostě tady. Potřebuji hrát dobrý hokej, a co se bude dít dál, to uvidím. Nějaké zápasy jsem za Hradec stihl, takže bych měl být rozehraný. Každopádně to nebylo jednoduché. Absolvoval jsem jen rozbruslení a hned jsem šel do zápasu. Na zápas jsem se těšil, dostal jsem od trenéra hodně prostoru, což mám rád. Doufám, že to bude jen lepší, abych mohl pomoci co nejvíce týmu.

Jak byste se popsal jako hráč?

Mám rád silový hokej, souboje jeden na jednoho. Dokážu dávat i branky, takže doufám, že i tohle budu plnit. Samozřejmě moje role bude i směrem dozadu, dělat černou práci, stát před brankou.

Od postupu Prostějova do první ligy se zatím během pěti let nepodařilo postoupit do semifinále. Nejblíže k tomu bylo minulý ročník. Cítíte, že v týmu jsou ambice na to tohle změnit?

Ambice každopádně jsou. Já mám rád, když jsou nejvyšší. Sice jsem první ligu chvíli nehrál, ale mám pocit, že tým je složený dobře, hráči jsou zde kvalitní a parta také skvělá. Šance určitě je, ale ještě je na to brzo.

Jak se těšíte na derby s Přerovem, které přijde hned v 1. kole? U Zubrů jste strávil dva povedené ročníky, které vám pomohly dostat se do extraligy.

Docela těžká otázka. Úplně se tam netěším. Nerad hraji proti svým kamarádům. V Přerově jsem byl strašně spokojený. Jak říkáte, pomohli mi dostat se do extraligy. Jsem jim za to opravdu vděčný. Nebude to pro mě lehké se tam vracet. Nějakou rivalitu vnímám, ale je to pořád jen hokejový život. Mě se nikdo neptal, takže doufám, že mě tam lidé nevypískají (smích) a že to nějakým způsobem pochopí. V sezoně se každopádně těším hlavně na zápasy s týmy, jako jsou Budějovice. Mám rád kvalitní soupeře, takže čím lepší tým, tím více mě to bude bavit.

JIŘÍ HORÁK