"Na mistrovství světa jsem se nominoval tak, že jsem zaplaval pětisetmetrovou trať ve vodě o teplotě pod pět stupňů v rámci soutěže Českého poháru v zimním plavání," prozradil Hanáček a zavtipkoval: "Voda měla o 21 stupňů méně než bazén v Prostějově."

Vánoční koupel na plumlovské přehradě, 24.12. 2021
Hurá do vody! Otužilci slavili Vánoce na plumlovské přehradě, přišly davy diváků

Hasič ze severozápadu Prostějovska doplaval šestý na 450 metrů volný způsob a sedmý na 200 metrů. Martin Hanáček z klubu Otužilci Promrzlé pyjavice České Budějovice byl jedním ze 29 českých plavců čtyř plaveckých klubů, kteří se zúčastnili 13. mistrovství světa v zimním plavání IWSA.

Otužilecká šou U Sandokana přilákala k Podhradskému rybníku v Plumlově davy lidí. 12.2. 2022
Pohodička U Sandokana. Otužilci si vychutnali Podhraďák, davy lidí se bavily

Úspěšná byla i manželka. Vyplavala bronzovou medaili. "A to na trati 200 metrů prsa. Jsem hrdý na to, že jsme se mistrovství světa zúčastnili, na naše umístění ve světové konkurenci," podotýká dlouholetý instruktor se specializací pro práci na vodě a zamrzlých hladinách.

Více než stovka otužilců za přihlížení více než tisícovky lidí se vnořilo na Štědrý den do vod plumlovské přehrady. 24.12. 2022
VIDEO: Více než stovka otužilců skočila do přehrady. Fandily jim tisíce lidí

Místo neoprenu mu stačí jen plavky. "Své zkušenosti využívá Martin i v práci. Na vodácká školení si bere plavky a ručník, ostatní kolegové suchý oblek nebo neopren," usmívá se mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Nezamyslické koupaliště se loučilo se starým rokem tradiční otužileckou přehlídkou. 31.12. 2021
VIDEO: Nezamysličtí recesisté dováděli na koupališti, mezi ledovými krami

"Záchranu z ledu trénujeme i v nádrži na stanici v Konici. Dobrovolně dělám figuranta v plavkách," doplňuje velitel s tím, že v poslední době se kolegové přidávají a objevují kouzlo otužování a plavání ve studené vodě.

Otužování je zázračný lék pro tělo i mysl.
Zázrak jménem otužování: Aby se dostavil výsledek, musí se dodržovat pravidla

Zkušený zimní plavec začátečníkům doporučuje, aby začali plavat v létě a pokračovali až do jara. "Voda postupně chladne, a pokud plaveme třikrát týdně, tak si tělo postupně zvykne a přizpůsobí se. Kdo je zdatný plavec, může se přihlásit k nám do oddílu a zazávodit si s námi," uzavírá Martin Hanáček.

Autor: Jan Bílek