„Od vzniku v roce 1900 nikdy nedošlo k přerušení činnosti sboru,“ popsal starosta hasičů Radomír Krč. Z roku 1898 se zachovala ruční stříkačka v Malenách, kterou se hasiči prezentují na některých slavnostech a několik prvorepublikových vycházkových uniforem.

„Prapor, který byl posvěcen pravděpodobně v roce 1969, se bohužel ztratil,“ zmínil starosta Krč.

Sbor má celkem 69 velkých i malých hasičů

V současné době má sbor šedesát devět členů. Z toho čtyřiadvacet do osmnácti let. Ve Stražisku je SDH největším spolkem. „Hlavní naší prácí je práce s dětmi a soutěže v požárním sportu. K zásahům jezdíme průměrně jednou za rok,“ uvedl starosta.

„Mladí hasiči patří už několik desetiletí mezi nejlepší družstva okresu,“ informoval zástupce velitele zásahové jednotky Petr Doseděl. Žákovská družstva pravidelně obsadí místo na stupních vítězů okresní hry Plamen.

Ženy loni vyhrály Hanáckouextraligu

Mezi dospělými závodí dva týmy mužů a jedno žen.

„Ženy loni vyhrály Hanáckou extraligu v požárním útoku, letos v ní skončily šesté. Ve Velké ceně Blanenska zároveň sedmé,“ popsal Doseděl.

Mužský „A“ tým dosáhl největšího úspěchu v historii stražických hasičů vloni.

„Vyhráli Velkou cenu Blanenska, která patří k nejkvalitnějším ligám v celé republice,“ popsal Doseděl. Letos skončil tým čtvrtý. Za posledních pět let také členové prvního družstva nechyběli na stupních vítězů v Hanácké extralize.

„Druhý „B“ tým je složen s mladších členů, kteří sbírají zkušenosti a slouží jako záloha prvnímu týmu,“ vysvětlil dál Doseděl.

Děti bývajínadšenéz pohádkového lesa

Pro děti hasiči pořádají letní a zimní tábory. „V zimě jezdíme do Jeseníků, v létě třeba na Suchý pod stan,“ vysvětlil starosta hasičů Radomír Krč. Děti se také pochvalují dětský den s pohádkovým lesem.

„Při akcích máme problémy s dopravou. Do budoucna uvažujeme o pořízení terénního automobilu a dodávky,“ zmínil starosta. Jediné auto, které sbor vlastní, je starší Avia. Povětšinou se hasiči dopravují vlastními auty.

Nejvýznamnější společenskou akcí v průběhu roku jsou hody, které ve Stražisku jsou první neděli v září a hasiči se na nich také podílí. „Nejde opomenout ani únorový hasičský ples,“ doplnil starosta Krč.