„Sbor dobrovolných hasičů v Protivanově vznikl v prosinci v roce 1885,“ informoval starosta SDH Protivanov František Nejedlý. Od začátku své historie pomáhali místní při požárech nejen v obci, ale i v okolí. Do hasičského hnutí se od počátku zapojilo padesát tři lidí. Nejvzácnějším exemplářem, který se zachoval, je ruční hasičská stříkačka z roku 1894.

„Celou jsme ji kompletně zrekonstruovali a je plně funkční,“ doplnil starosta Nejedlý.

V současné době má sbor osmdesát osm členů. Z toho je osmnáct žen a dvacet sedm dětí do osmnácti let.

„Nejmenší k nám chodí, ale v pozdějším věku je problém je udržet, protože v Protivanově mají velký výběr z dalších zájmů,“ konstatoval starosta. I tak je zejména o vstup do zásahové jednotky sboru velký zájem.

„V jednotce je dvacet jedna chlapů s věkovým průměrem do třiceti let,“ uvedl velitel zásahové jednotky Alois Kolář.

Problémem profesionálů bývá dojezdový čas

Problém Drahanské vrchoviny je čas dojezdu profesionálních hasičů.

„V létě se pohybuje kolem dvaceti minut, v zimě to je i dvakrát delší,“ vysvětlil velitel Kolář. Proto protivanovští tvoří JPO II, drží služby na zajištění stálé hotovosti a musí do pěti minut od vyhlášení poplachu vyjet k zásahu.

„Vyjíždíme v průměru třikrát do měsíce. Převažují dopravní nehody,“ konstatoval Kolář. Požáry jsou v okolí Protivanova výjimečné, hasiči častěji odstraňují spadlé stromy přes silnici.

Spolupráce s obcí, pod kterou zásahová jednotka patří a s profesionálními hasiči je na dobré úrovni. „Peníze od obce investujeme do obnovy vybavení. Profesionálové nám dávají jejich vybavení, které nepotřebují,“ zmínil Kolář.

Od roku 1937 využívají v Protivanově hasičskou zbrojnici, kterou si postavili svépomocí. Postupem času byla dvakrát rekonstruovaná.

„Ale plánujeme další rekonstrukci, protože garáže směrem k silnici mají nízké stropy a máme s tím problémy,“ vysvětlil Kolář.

Pořádají i Mikuláše či vepřové hody

Hasiči z Protivanova ve všech věkových kategorií jezdí i na soutěže v požárním sportu a pořádají kulturní a společenské akce.

„Děláme toho hodně. Od dětského dne, pálení čarodějnic, Mikuláše nebo masopustního průvodu až po vepřové hody,“ usmál se starosta Nejedlý.

Samozřejmostí byla také pomoc při povodních v letech 1997 a 2002.

„V devadesátém sedmém se po tři týdny střídalo osmnáct lidí v Kroměříži, Přerově nebo Rokytnici. O pět let později jelo šest hasičů na čtyři dny do Prahy,“ vyjmenoval Nejedlý.